خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

السبت ١٤ شعبان ١٤٤٠

Saturday, April 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

مدرسه بهاری «روش شناسی و مطالعات تاریخ و تمدن» برگزار می شود

مدرسه بهاری «روش شناسی و مطالعات تاریخ و تمدن» با تدریس تنی استادانی همچون احمد پاکتچی در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می شود.

برگزاری نشست «انقلاب علمی و کیمیا»

نشست «انقلاب علمی و کیمیا» با سخنرانی «امین متولیان» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

آیین نکوداشت «نجفقلی حبیبی» برگزار می‌شود

آیین نکوداشت «نجفقلی حبیبی»، استاد بازنشسته فلسفه با حضور شخصیت های برجسته این عرصه و میزبانی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

آیت الله سید محمد خامنه ای:

ابن‌سینا را نباید در یک بعد محدود کرد/جایگاه بوعلی را از مواضع خشک پزشکی خارج کردیم

رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا با بیان اینکه ابن‌سینا حکیم است، او اشراقی، مشایی و هم منطقی است و نباید او را در یک بعد کوچک محدود کرد، گفت: همه آثار شیخ‌الرئیس باید شرح و تفسیر شوند، در بنیاد صدرا جایگاه ابن‌سینا را از مواضع خشک پزشکی و شفا درآوردیم.

معرفی کتاب ...

گذری بر بنیان های فکری جامعه شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلام

علم پدیده ای فرهنگی است. هر فرهنگ مبانی فکری و بنیادی یا به عبارتی، جهان بینی و جهان شناسی مربوط به خود را دارد؛ از این رو، نمی توان علم را جدای از این مبانی فکری و فرهنگی تصور و ارزیابی کرد.

مروری بر زندگینامه و فعالیت های علمی پروفسور «محمد لگنهاوزن»

نهج البلاغه مرا علاقمند به آشنایی با اسلام و تشیع کرد

آیین نکوداشت پرفسور محمد لگنهاوزن، پنج شنبه ۲۹ فروردین در قم برگزار می شود. وی در سخنانی در مورد جریان مسلمان شدنش گفته بود: چون نهج البلاغه خوانده بودم، می خواستم با اسلام و تشیع آشنا شوم.

مدیرعامل موسسه فرهنگی تبیان:

تولید محتوای صرف در نبرد تن به تن در فضای مجازی کافی نیست

خجسته با بیان اینکه امروز وارد عصر نبرد تن به تن و اکانت با اکانت در فضای مجازی شده ایم، گفت: تولید محتوا در این نبرد کافی نیست. در عصری که مبتنی بر هوش مصنوعی و مجازی شدن همه چیز است برنده کسی است که بر این ابزار مسلط شود.

رئیس هیئت مدیره کانون اندیشه جوان بیان کرد

استمرار حرکت انقلاب نیازمند تجهیز جوانان به نیروی تفکر است/دستاوردهای ۲۰ ساله کانون اندیشه جوان

فیاضی با بیان اینکه جوان هم علت محدثه (سبب) و هم علت مبقیه (عامل بقا) انقلاب است، گفت: پیشروی و استمرار حرکت انقلاب نیاز دارد که نسل جوان به عنوان افسران انقلاب به فکر و اندیشه تجهیز شوند و این کارویژه کانون اندیشه جوان است.

سید سعید زاهد زاهدانی:

هر کس به مقتضای ظرفیت اش با حرکت های فرهنگی همراه می شود

استاد دانشگاه شیراز در مراسم رونمایی از دو اثر جدید مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا با اشاره اهمیت فعالیت در عرصه علوم انسانی، گفت: طبیعی است کسانی که حق مدارانه تلاش می کنند، با استقامت خودشان جریانات باطل را کنار می زنند.

مدیر شبکه سوم سیما:

کاهش آسیب های فضای مجازی به حضور نهادهایی مثل کانون اندیشه جوان نیاز دارد

فروغی با اشاره به آسیب های فضای مجازی برای جامعه به ویژه جوانان علی رغم کم عمق و بی خاصیت بودن آن، گفت: کانون اندیشه جوان که به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی متصل و از گنجینه فکری بالایی برخوردار است می تواند به کاهش آسیب های این فضا کمک کند.

«پژوهش‌های عقلی نوین» به ایستگاه پنجم رسید

پنجمین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی پژوهش‌های عقلی نوین با مقالاتی همچون «تأثیر عوامل غیرمعرفتی بر معرفت در فلسفۀ فارابی» و «بازخوانی اخلاقیِ مسئلۀ گوشت‌خواری در عرفان اسلامی» منتشر شد.

«توسعه قلمرو تشریع در قرآن کریم» بررسی می شود

پیش‌اجلاسیه کرسی نوآوری توسعه قلمرو تشریع در قرآن کریم دوم اردیبهشت ماه به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار می‌شود.

رونمایی از دو اثر جدید در حوزه علوم علوم انسانی اسلامی

نشست رونمایی از دو کتاب «روش نظریه‌پردازی اسلامی در علوم انسانی» و «بنیان‌های فکری جامعه‌شناسان غرب و متفکران اجتماعی اسلامی» در مرکز علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار می شود.

آیت الله رشاد تاکید کرد

«آخوند» به معنای واقعی کلمه هرگز هویت خود را گم نمی کند

رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه روشنفکری و منورالفکری یک امر دینی نیست که جوشیده از بطن جامعه، فرهنگ، سنت، تاریخ و شرایط اقلیمی ما باشد، گفت: آخوند به معنی واقعی کلمه هرگز مسیر و هویت خود را گم نمی‌ کند.

«آخوند» به معنای واقعی کلمه هرگز هویت خود را گم نمی کند
بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

«به فردا فکر نمی کنم» اثر«مرسده کسروی»

چاپ نخست کتاب «به فردا فکر نمی کنم» اثر«مرسده کسروی»را انتشارات نیستان چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

«کورش یا ذوالقرنین قرآن و تورات»کتابی از«مولانا ابوالکلام آزاد»

چاپ نخست کتاب«کورش یا ذوالقرنین قرآن و تورات» اثر«مولانا ابوالکلام آزاد» با ترجمه«علی‌اصغر قهرمانی»،«مقبل مسلم زمانی» را انتشارات «نی»چاپ وروانه ...

«ذهن وزمان» اثر«کرامت موللی»

«ذهن وزمان» اثر«کرامت موللی» را موسسه انتشارات «نی» چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

«شکسپیر برای فیلمنامه نویسان»

کتاب «شکسپیر برای فیلمنامه نویسان»اثر«جِی . ام . ایونسن»با ترجمه «فرشاد رضایی» را انتشارات «ققنوس» روانه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می کند.

«گیسیا» درنمایشگاه کتاب تهران

چاپ نخست کتاب «گیسیا» اثر«غنچه وزیری» به همت گروه انتشاراتی ققنوس در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود.

بیشتر