خبرگزاری شبستان

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

السبت ١ رمضان ١٤٣٨

Saturday, May 27, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

برگزاری دومین کنفرانس بین المللی روانشناسی، علوم تربیتی و رفتاری

خبرگزاری شبستان: دومین کنفرانس بین المللی روانشناسی، علوم تربیتی و رفتاری با محروهای متنوع تیرماه در تهران برگزار می شود.

انتشار معنا و ساختار علم دینی

خبرگزاری شبستان: کتاب معنا و ساختار علم دینی مشتمل بر شش فصل توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

اطلاعات حکمت و معرفت با اخلاق عشق ورزی ورق خورد

خبرگزاری شبستان: صد وسی و چهارمین شماره از نشریه اطلاعات حکمت و معرفت با موضوع اخلاق عشق ورزی منتشر شد.

تاریخ نگاری ایرانی اسلامی

خبرگزاری شبستان: کتاب تاریخ نگاری ایرانی اسلامی با ترجمه مهدی فرهانی منفرد منتشر شد.

علم دینی: ماهیت و روش شناسی

خبرگزاری شبستان: یکی از مسائل مهم و پرچالش در تفکر دینی به ویژه اندیشه اسلامی، مسئله(علم دینی) است. این مسئله در سطوح مختلفی؛ نظیر چیستی، امکان، مطلوبیت و ضرورت و... مـطرح است.

اعلام آمادگی دانشگاه سوئد برای همکاری با پژوهشگاه علوم انسانی

خبرگزاری شبستان: رئیس مرکز حقوق بشر دانشگاه سوئد با حضور در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ضمن دیدار با اعضای هیات علمی از این پژوهشگاه بازدید کرد.

دکتر عزت الله فولادوند در نشست «در جست و خوی خرد و آزادی»:

عمل گزینشی انبوه اطلاعات را از اعتبار می اندازد/سراسر زندگی دل در گروی عشق به ایران داشتم

خبرگزاری شبستان: کسانی بودند و یا هستند که لاف دانستن زده اند یعنی اطلاعات فراوان داشته اند ولی خردمندانه عمل نکرده اند، بی اطلاعی به یقین به زیان می انجامد؛ آنچه انبوه اطلاعات را از اعتبار می اندازد گزینشی عمل کردن است.

دکتر داوود فیرحی نشست «در جست و خوی خرد و آزادی»:

واژه به واژه ترجمه رفت و آمد میان دو فرهنگ است/ترجمه در علوم انسانی حساسیت بیشتری دارد

خبرگزاری شبستان: واژه به واژه ترجمه، جنگیدن و رفت و آمد بین دو فرهنگ است تا بتواند کلمات مناسب را خلق کند. ترجمه فقط انتقال یک متن نیست، بلکه شارژ کردن و زبان یک متن را به یک قومی باز کردن است. برای همین ما همه مدیون کارهای خوب استاد هستیم.

آیت الله محقق داماد در نشست «در جست و خوی خرد و آزادی»:

متفکر خدمتگزار برای درد جامعه می نویسد/تعبیر علامه طباطبایی(ره) از اهمیت قلم

خبرگزاری شبستان: متفکر خدمتگزار ملت، کسی است که بداند جامعه اش به چه چیزی نیاز دارد و در آن راه قدم بردارد و قلم بزند. نویسنده ای که برای پول می نویسد کاسب است؛ متفکری به جامعه نور می دهد که درد جامعه را بشناسد.

رضا داوری اردکانی در نشست «در جست و خوی خرد و آزادی»:

ترجمه های فولادوند مایه اعجاب می شود/درست نوشتن فارسی فضیلت فراموش شده است

خبرگزاری شبستان: شهادت می دهم که چه قدر ترجمه کار مشکلی است و حتی وقتی ترجمه می خوانی و دوباره بخوانی ممکن است بگویی متن اصلی را می فهمم ولی متن ترجمه را نمی فهمم. من شهادت می دهم که فولادوند در ترجمه های خود کاری کرد که مایه اعجاب می شود.

حجت الاسلام خسروپناه:

انسان ها هریک دارای نوعی فلسفه هستند

خبرگزاری شبستان: فلسفه با زندگی و زیست انسان پیوند وثیقی دارد به گونه ای که هر انسانی می تواند ادعا کند که صاحب نوعی فلسفه است حتی اگر به صورت خودآگاه به آن واقف نباشد. انسانی که نگاه کلان به عالم و آدم نداشته باشد، در این دنیا نخواهیم یافت.

میزبانی مجمع عالی حکمت اسلامی از دو نشست علمی

خبرگزاری شبستان: نشست گروه های علمی فلسفه دین و فلسفه سیاسی ۲ و ۳ خردادماه در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.

بازتعریف سبک زندگی سیاسی براساس نظریه اعتبارات علامه طباطبایی(ره)

خبرگزاری شبستان: شانزدهمین نشست ایده پردازی و نوآوری در علوم انسانی با موضوع «بازتعریف مفهوم سبک زندگی سیاسی براساس نظریه اعتبارات علامه طباطبایی» در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می شود.

استاد حوزه و دانشگاه:

نگاه ها به علوم انسانی نوآورانه و نظریه پردازانه نیست

خبرگزاری شبستان: علوم انسانی جایگاه نظریه پردازی و نوآوری است و بنابراین این جایگاه، بی نهایت به ذهن های خلاق و نوآورمحتاج است. اما در این عرصه، چه در مراکز حوزی و چه در مراکز دانشگاهی، به علوم انسانی با دیدگاه نوآوری و نظریه پردازی نگاه نمی شود.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

روزه با طعم کتاب۱/ «اخلاق روزه» امام موسی صدر را بخوانید

خبرگزاری شبستان: کتاب «اخلاق روزه»شامل خطبه ها و پیام های دینی اثری از امام موسی صدر با ترجمه« عطاءالله افتخاری» می باشد که موسسه فرهنگی تحقیقاتی ...

«درآمدي بر علم رجال» اثر «آيت الله سيد ابوالقاسم خويي»

خبرگزاری شبستان: کتاب درآمدی بر علم رجال ترجمه و مقدمه «معجم رجال الحدیث» اثر آیت الله ابوالقاسم خویی با ترجمه «عبد الهادی فقهی زاده» را انتشارات ...

انتشارات سروش کتاب سیر گفتمان سلفیگری را منتشر کرد

خبرگزاری شبستان:کتاب« سیر گفتمان سلفیگری» نوشته «مروان شحاده» با ترجمه «محمدکاظم جعفری» را انتشارات سروش چاپ و روانه بازار نشر کرده است.

انتشار شمارۀ جدید فصلنامۀ شعرپژوهی

خبرگزاری شبستان:شمارۀ جدید فصلنامۀ شعرپژوهی (سال هشتم، شمار۴ - پیاپی ۸۴ ، زمستان ۱۳۹۵) به صاحب امتیازی معاونت پژوهشی دانشگاه شیراز منتشر شد.

سیری در برترین آثار ادبی جهان۴/ «بهشت گمشده» یا فردوس از دست رفته، حماسه مذهبی«جان میلتن»

خبرگزاری شبستان: میلتن در بهشت گمشده خود حماسه سرگشتگی و دردمندی انسان را سرود و ارج و منزلت خود را در دنیای هنر و ادبیات با این سروده مذهبی زیبا ...

بیشتر