خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶

السبت ٣ جمادى الأولى ١٤٣٩

Saturday, January 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

حجت الاسلام مسائلی در گفت وگو با شبستان:

علم دینی را بالفعل نکرده ایم/زیربنای واردات فکری با تفکر دینی مغایر است

خبرگزاری شبستان: استاد حوزه علمیه اصفهان با اشاره به تاثیر علوم وارداتی در جامعه گفت: واقعیت آن است که بسیاری از همین آراء و علومی که از غرب وارد شده است، به شکل عمیق تر و کاربردی در اسلام مطرح شده اما هنوز نتوانسته ایم آنها را از قوه به فعل درآوریم.

در برنامه زاویه مطرح شد:

«فارابی» در اختیار یک تفکر و جناح سیاسی نیست/باید بتوان خروجی جشنواره را روی دست بلند کرد

خبرگزاری شبستان: علیخانی: تلاش کردیم جشنواره فارابی در اختیار یک تفکر یا جناح ایدئولوژیک و سیاسی قرار نگیرد. سراج زاده: تا حدودی سیطره مهندسی و پزشکی از علوم انسانی کنار رفته. میرزایی: اثر برگزیده را باید بتوان در جامعه روی دست بلند کرد.

رهاورد چند سال فعالیت‌ گروه فلسفه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

خبرگزاری شبستان: ابوالحسن غفاری، مدیر گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، فعالیت‌های این گروه را تشریح کرد.

موسوعه علامه کاشف الغطا (آثار کلامی) رونمایی می‌شود

خبرگزاری شبستان: مراسم رونمایی مجموعه کلامی علامه کاشف الغطاء پنجشنبه، ۲۸ دی ماه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم؛

پایان‌نامه‌های دکتری میز آموزش و پرورشِ قطب‌های فکری فرهنگی حمایت می شوند

خبرگزاری شبستان: طرح حمایت از پایان‌نامه‌های دکتری میز آموزش و پرورش قطب‌های فکری فرهنگی با هدف حمایت از پایان‌نامه‌هایی که در راستای موضوعات تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش تصویب شود، اجرا می شود.

در «گستره شریعت» مطرح شد:

باقری: فهم دینی ما نیاز به چکش‌کاری دارد/آذربایجانی: علم دینی را به شاخص‌های علم نرساندیم

خبرگزاری شبستان: باقری در گستره شریعت با تاکید بر اینکه در دانشگاه ما دروس و رشته ها با عنوان اسلامی فقط مزین به چند حدیث شده اند، گفت: مشکل ما از فهم دینی جای چکش کاری دارد. آذربایجانی گفت: نمی توان همه حرکت ها را در علم دینی به نحو واکنشی دید.

احمدحسین شریفی در نشست علمی «نقد قرائت انسانی از دین»:

قرائت انسانی از دین، علوم انسانی اسلامی را بی‌معنا می‌داند!

خبرگزاری شبستان: براساس قرائت انسانی از دین، نه تنها علوم مرسوم اسلامی؛ مثل فقه و تفسیر و اصول باید انسانی شوند بلکه سخن از علوم انسانی اسلامی اساسا سخن بی‌ معنایی است و باید علوم رایج اسلامی به خصوص فقه، انسانی شوند.

برگزاری نهمین نشست رساله های علوم انسانی و نیازهای جامعه

خبرگزاری شبستان: نهمین نشست رساله های علوم انسانی و نیازهای جامعه با محور «تعامل دین و تصویر در برنامه های دینی تلویزیون ایران» برگزار می شود.

تشریح می شود:

برنامه نخستین جشنواره ملی قدردانی از پایان نامه ها و رساله های علوم انسانی

خبرگزاری شبستان: برنامه های نخستین جشنواره ملی قدردانی از پایان نامه ها و رساله های علوم انسانی، در نشستی خبری به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تشریح می شود.

۲۷ و ۲۸ دی ماه؛

آموزش کارآمدسازیِ رساله های علمی در کارگاهی تخصصی

خبرگزاری شبستان: مسئول واحد مدارج علمی مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان، از برگزاری کارگاه آموزشی روش پایان نامه نویسی، مقاله نویسی و روش تحقیق ویژه روحانیون متقاضی سطح ۳ با هدف کارآمدی و به روز بودن رساله های علمی خبر داد.

آیا جشنواره فارابی باعث رشد و بالندگی علوم انسانی شده است؟

خبرگزاری شبستان: مجله علوم انسانی زاویه در برنامه امشب با بررسی پاسخ این پرسش که آیا جشنواره فارابی باعث رشد و بالندگی علوم انسانی شده است؟، روی آنتن می رود.

نقد و بررسی نظریه رئالیسم شبکه‌‌ای در کرسی ترویجی

خبرگزاری شبستان: کرسی علمی ترویجی نقد و بررسی نظریه رئالیسم شبکه‌‌ای، به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

سیاست متعالیه به پله هجدهم رسید

خبرگزاری شبستان: هجدهمین شماره از فصلنامه «سیاست متعالیه» با مقالاتی همچون نظریه­ «عدالت سیاسی» در آرای خواجه نصیرالدین طوسی منتشر شد.

در کمیته فرهنگ و تمدن تاکید شد:

اندیشه‌های شیخ شهاب الدین سهروردی باید ترویج شود

خبرگزاری شبستان: ترویج اندیشه های شیخ شهاب الدین سهروردی در جلسه ۲۲۵ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی مورد تاکید قرار گرفت.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

چاپ هشتم کتاب«شلغم میوه بهشته»

خبرگزاری شبستان:چاپ هشتم کتاب«شلغم میوه بهشته» اثر«علی محمد افغانی» را موسسه انتشارات «نگاه» چاپ کرده است.

«شرح منتخب لطایف عبید زاکانی»

خبرگزاری شبستان:پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، وابسته به بنیاد سعدی، بیست و سومین کتاب خود را پس از بازگشایی ...

داستان سرکشی یک نوجوان در«خانه درختی من»

خبرگزاری شبستان:داستان بلند «خانه درختی من» نوشته «جین گرک هد جرج» با ترجمه «پروین علی‌پور» منتشر شد.

نگاهی به کتاب «نوش داروی طرح ژنریک»

خبرگزاری شبستان:« نوش داروی طرح ژنریک» عنوان کتابی از «سید حسن حسینی» که می توان آن را حاصل نبوغ و تجربه های ارزشمند شاعر خواند.

«داستان موفقیت نخبگان» را بخوانید

خبرگزاری شبستان: کتاب«داستان موفقیت نخبگان»اثر«مالکوم گلدول» با ترجمه «نوشین طیبی»را انتشارات «نیلوفر»چاپ کرده است.

بیشتر