خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

الاثنين ٤ شوّال ١٤٣٩

Monday, June 18, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

عرضه «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» به بازار نشر

خبرگزاری شبستان: کتاب جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

اعلام شد؛

فراخوان پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی

خبرگزاری شبستان: فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی در رشته هایی همچون مدیریت تحول علوم انسانی اعلام شد.

تقی آزادارمکی در گفت وگو با شبستان:

مدعیان نظریه پردازی کمترین وقت را در حوزه علم صرف کرده اند/در قیل و قال های سیاسی نمی توان اندیشه ورزی کرد

خبرگزاری شبستان: در قیل و قال های سیاسی نمی شود اندیشه ورزی کرد. می توان موضوع شکار کرد اما سر و سامان دادن به بحث فراغت می خواهد. فارابی، ابن سینا و ابن خلدون و بسیاری از متفکران مسلمان به دلیل در حاشیه قرار گرفتن توانسته اند کاری کنند کارستان.

نشست «روحانیت و جنگ جهانی اول» برگزار می شود

خبرگزاری شبستان: نشست «روحانیت و جنگ جهانی اول» با سخنرانی کارشناسان و میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی امروز برگزار می شود.

رضا غلامی در درس‌گفتار اسلام و آسیب‌های اجتماعی تشریح کرد:

ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در جلسه چهارم از درسگفتارهای اسلام و آسیب‌های اجتماعی به ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی پرداخت.

در تشییع دکتر قانعی راد به خانه ابدی مطرح شد؛

با عشق به پیشرفت این سرزمین زندگی کرد

خبرگزاری شبستان: اجتماع بزرگ علوم اجتماعی و اجتماع علمی کشور امروز سوگمند انسانی است که با عشق به عدالت و آزادی و بهبود و پیشرفت این جامعه و مردمان آن زیست و تا آخرین لحظات که جسم نحیفش تاب همراهی نداشت، به راه خود ادامه داد.

عدالت و سیاست در بوته نقد

خبرگزاری شبستان: کتاب «عدالت و سیاست؛ مصاحبه تاریخ شفاهی با احمد صدر حاج سید جوادی» در سرای اهل قلم خانه کتاب نقد و بررسی می شود.

اعلام شد؛

فراخوان مقالات همایش ملی «فلسفه کلام»

خبرگزاری شبستان: فراخوان مقالات همایش ملی فلسفه کلام با محوریت‌ آراء و اندیشه‌های علامه ذوفنون آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

عرضه «فلسفه هنر و زیبایی» به بازار نشر

خبرگزاری شبستان: « فلسفه هنر و زیبایی» به قلم دکتر ابوالحسن غفاری و به همت سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.

قانعی راد با تعلق خاطر به علم و پژوهش زندگی کرد

خبرگزاری شبستان: آنچه اکنون مسلّم می­ نماید اینست که او با تعلق خاطر به علم و پژوهش زندگی کرد. اقتضای تعلق به علم و معرفت، سادگی و فراغ از تکلفات و کوته­ بینی ­ها و مصلحت ­اندیشی­ه ای شخصی و گروهی است.

مردی از نحله جامعه شناسی درمانگر و سیاست ورز

خبرگزاری شبستان: قانعی راد را می توان از نحلۀ جامعه شناسی درمانگر و سیاست ورز به حساب آورد و از اصحاب علم رهایی در مقایسه با علم ابزاری. پابه پای رویدادهای ایران ونگون بختی های یک ملت، می دوید.

در گفت و گوی شبستان با کارشناسان بررسی شد؛

نقش علوم انسانی در رشد و توسعه/الزامات برقراری دیپلماسی علمی در عرصه بین الملل

خبرگزاری شبستان: این ظلم بزرگی است که بگوییم چون دستاوردهای علوم انسانی، قابل رؤیت نیستند، بنابراین، می بایست به بخش های صنعتی و تجربی توجه داشت، آیا واقعاً اصول مدیریت و اقتصاد و سیاست، زیربنای توسعه یک کشور نیست؟

از علم دینی تا توسعه فرهنگی در کرسی‌های نظریه پردازی

خبرگزاری شبستان: کاری که آن سالها انجام شد شیوه ای ابداعی – علمی برای اجرای کرسی های نظریه پردازی بود و این کتاب شاهدی بر این است که این نوع نشست های نظریه پردازی در محیط های علمی و دانشگاهی قابل برگزاری است و تاثیر عمیق علمی هم می تواند داشته باشد.

«تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» در ایستگاه بیست و هشتم

خبرگزاری شبستان: شماره بیست و هشتم فصلنامه علمی ـ پژوهشی «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» با مقالاتی همچون «ملاک بهره مندی اهل بیت علیهم السلام از نتایج فتوحات» روانه بازار نشر شد.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

ویژه‌نامۀ شبه‌قاره ـ شمارۀ ۷

خبرگزاری شبستان: هفتمین شمارۀ مجلۀ شبه‌قاره، از مجموعۀ ویژه‌نامه‌های نامۀ فرهنگستان، به دبیری دکتر «محمدرضا نصیری»، عضو وابستۀ فرهنگستان و مدیر گروه ...

تجدید چاپ زودهنگام مجموعه شعر «سالیان»

خبرگزاری شبستان:دومین مجموعه شعر غزلسرای جوان «سجاد سامانی»، در کمتر از یک ماه پس از انتشار به چاپ دوم رسید.

«بمب کلاغی و دار و دسته‌دارعلی»

خبرگزاری شبستان: پایان ماجرای دارودسته دارعلی در «بمب کلاغی» اثر اکبر صحرایی را در انتشارات سوره مهر چاپ کرده است.

«پدرو پارامو» با ترجمه «کاوه میرعباسی»

خبرگزاری شبستان:«پدرو پارامو» اثر«خوآن رولفو» با ترجمه «کاوه میرعباسی» را نشر «ماهی» چاپ کرده است.

«هر روز يك قدم نزديك‌تر»

خبرگزاری شبستان: کتاب «هر روز يك قدم نزديك‌تر» اثر«اروین يالوم د» و« جینی الکین» با ترجمه «ایمان صحاف قانع» را نشر قطره چاپ کرده است.

بیشتر