خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢

Friday, December 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

علوم انسانی

بیماری های مُزمن علوم انسانی!

خبرگزاری شبستان: مشکل دیگر علوم انسانی غربی این است که کنش های مُثله شده انسان را مورد مطالعه قرار می دهند. کنش هایی که هم از نظر طولی و هم از نظر عرضی مُثله شده و منقطع از بقیه امور هستند.

اعلام شد:

فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق

خبرگزاری شبستان: فراخوان مقاله همایش ملی فلسفه و اخلاق با موضوعاتی همچون علل کم توجهی متفکران مسلمان به استنباط آموزه های اخلاقی از منابع دینی و نظریه امر الهی اعلام شد.

علوم انسانی رایج آدمی را منقطع الاول و الاخر تلقی می کند

خبرگزاری شبستان: هیچ کسی در این مساله تردید ندارد که علوم انسانی موجود متناسب با فکر و فرهنگ انسان غربیِ سکولار تولید شده است. به دنبال تامین نیازهای این جهانی انسان غربی هستند.

استاد دانشگاه در گفتگو با شبستان:

علوم وارداتی لایه های فرهنگی ما را تهدید می کند

خبرگزاری شبستان: علوم انسانی وارداتی ابتدا علوم بومی و در پی آن عمیق ترین لایه های فرهنگی و باورها و ارزش های ما را مورد تهاجم قرار داده و به تدریج فرهنگ ما را با چالش و اضمحلال مواجه می کند.

حتی مثال های علوم انسانی ما غربی اند نه بومی و وطنی

خبرگزاری شبستان: یکی از مهم ترین دلایل کم کاری در عرصه علوم انسانی عدم درک اهمیت آن از سوی مدیران آموزشی کشور است. متاسفانه عمر مفید مدیریت های کلان آموزشی در کشور ما چندان زیاد نیست.

تأملی بر فقر تئوریک در علوم انسانیِ ایران

خبرگزاری شبستان: علوم انسانی در ایران نیز، فاقد رویا شده و این امر موجب گشته است که اصحاب علوم انسانی در ایران نتوانند قصه پر غصه انسان امروز را به زبان وصل بگویند.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی:

آیینه وند سیره معصومین (ع) را شهود می کرد

خبرگزاری شبستان: ایشان صرفا به دانش تاریخ اسلام مسلط نبود هر چند که در همین زمینه هم مبتکر و خلاق بود، استاد سیره معصومین (ع) را شهود می‌ کرد و می‌ نوشید.

حجت الاسلام ابوترابی فرد:

تاریخ اسلام در عقیده و رفتار آیینه وند ظهور داشت/انسان مومن کلمه طیبه است

خبرگزاری شبستان: این چهره ماندگار تاریخ یک مورخ صرف نبود بلکه تاریخ اسلام در عقیده و رفتار او ظهور داشت، بنابراین وقتی از تشیع سخن می‌گفت نماد پیروی از مکتب اهل بیت (ع) بود و این معنای واقعی ایمان است.

رئیس دانشکده ادبیات و زبان های خارجه دانشگاه علامه طباطبایی:

قوام فلسفه نشانه قوت یک فرهنگ است

خبرگزاری شبستان: هر چه فلسفه در یک فرهنگ قوام بیشتری بیابد نشانه قوت آن فرهنگ در دانستن، در هضم کردن و در رفتار متعادل تر است.

واقع گرایی در علوم انسانی اسلامی/۲

تعبیر ناقدان از معادله های دادجو به نامعادله!

خبرگزاری شبستان: مشکل تنگنای زمانی با اندیشیدن جور درنمی آید، به عقیده بنده، معادله های سخنان دادجوی نامعادله است یعنی مثلا اینکه واقع گرایی را با علم یا عقل گرایی معادل بدانیم درست جوردر نمی آید.

واقع گرایی در علوم انسانی اسلامی/۱

دین درباره علوم انسانی حرف های زیادی دارد

خبرگزاری شبستان: دین در مورد علوم انسانی – نقلی حرف های زیادی برای گفتن دارد چون دین مباحث خطابی و جدلی دارد و بر این اساس تهذیب از طریق روش علم انجام می شود.

رضا داوری اردکانی:

در راهی که ناگزیر به رفتن آنیم بیش از هر چیز به فلسفه نیاز داریم

خبرگزاری شبستان: فلسفه شاید نتواند مسائل ما را حل کند و راه رستگاری را به ما نشان دهد. اما در راهی که می رویم و در راهی که ناگزیر به رفتن آن هستیم، بیش از چیزهای دیگر به فلسفه نیاز داریم.

برگزاری مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم آئینه وند

خبرگزاری شبستان: مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم آیینه وند، چهره ماندگار تاریخ با حضور نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

سیری بر اندیشه های رضا داوری اردکانی

خبرگزاری شبستان: نشست علوم انسانی و برنامه ریزی توسعه؛ سیری بر اندیشه های دکتر رضا داوری اردکانی برگزار می شود.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

کتاب «پلاک ۱۴» سفرنامه سال ۸۴ رهبرمعظم انقلاب به کرمان منتشر می‌شود

علیرضا قزوه به زودی سفرنامه سال ۸۴ رهبر انقلاب به کرمان را در قالب کتاب «پلاک ۱۴» از سوی انتشارت سوره مهر منتشر می‌کند.

کتاب زندگی شهید طهرانی مقدم به چاپ ششم رسید

کتاب داستانی و مستند زندگی شهید حسن طهرانی مقدم پدر موشکی ایران، توسط انتشارات شهید کاظمی به چاپ ششم رسید.

«پسرهای ننه عبدالله» روانه بازار می‌شود

کتاب «پسرهای ننه عبدالله» خاطرات محمد نورانی از مدافعان نامی خرمشهر در آغاز جنگ تحمیلی، به قلم سعید علامیان، روانه بازار نشر می‌شود.

زندگی‌نامۀ شهید صدر در کتاب «نا»

کتاب «نا»، زندگی‌نامۀ شهید صدر به‌قلم مریم براداران منتشر شد.

کتاب برده‌داری مدرن به چاپ دوم رسید

کتاب «برده‌داری مدرن»یکی از جدیدترین آثار منتشر‌شده در موضوع یهود و صهیونیسم، به چاپ دوم رسید.

بیشتر