خبرگزاری شبستان

جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰

الجمعة ٢٤ جمادى الثانية ١٤٤٣

Friday, January 28, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سبک زندگی

پاسخگویی به شبهات باید فعال، مؤثر و پیش دستانه باشد

پاسخگویی باید فعال، مؤثر و پیش دستانه باشد؛ به تعبیر مقام معظم رهبری نباید این پاسخگویی به صورت یک پینگ پنگ باشد که فقط هنگامی که شبهه‌ای به سمت ما آمد به پاسخ آن بپردازیم.

عضوهیت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ؛

سلامت معنوی جز در سایه اصلاح همه جانبه سبک زندگی حاصل نمی شود

حجت الاسلام ساجدی با بیان اینکه سلامت معنوی جز درسایه اصلاح همه جانبه سبک زندگی حاصل نمی شودگفت:حضرت مهدی (عج) فرمودند شیعیان ما نمی توانند به ما نزدیک بشوند جز اینکه درنظام رفتاری خودشان تجدید نظرکنند و بر اساس آنچه که درآیات و روایت است، عمل کنند.

روز ولادت حضرت فاطمه(س) بر اساس گزارش دانشنامه فاطمی

در منابع اهل‌سنّت، فقط سال ولادت حضرت فاطمه(س) ذکر شده است و در منابع شیعی، به‌ویژه کتاب‌های ادعیه و زیارات، به‌اتفاق، بیستم جمادی‌الآخره را روز ولادت ایشان دانسته‌اند.

حجت الاسلام داودی به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س)

زنان مظهر جمال؛ آیه آرامش و نشانه مهرورزی خدا در میان انسان ها هستند

عضوهیأت علمی گروه قرآن‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه خداوند دوست داشتن و مهربانی خویش را بیش از همه، به قشر زنان هدیه کرده است گفت: زنان مظهر جمال؛ آیه آرامش و نشانه مهرورزی خدا در میان انسان ها هستند.

تاکید معنویت گرایی اسلامی بر ایثار و از خودگذشتگی در همه صحنه های زندگی اجتماعی

حجت الاسلام عبداللهی گفت: معنویت شامل نظام عبادی، عرفانی و اخلاقی و تربیتی اسلام است. معنویت مورد تایید اسلام، معنویت برخاسته از عرفانی است که بر پایه نظام عبادی و در چارچوب شریعتی و نظام تربیتی اسلام شکل گرفته باشد.

دانستی‌هایی درباره اخلاق مهندسی

کتاب «درسنامه اخلاق مهندسی» با پرداخت به گونه‌شناسی مسائل اخلاقی و تعارض‌ها در حرفۀ مهندسی، جهادگری مهندسی، مهندسی و اخلاق زیست‌محیطی و ... روانه بازار نشر شد.

مدیریت جهادی از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی

شهدای جنگ تحمیلی ستارگان درخشان و الگوی مدیریت جهادی هستند. جز با کار خستگی ناپذیر و جهادی نمی‌توان شرایط را به نفع مردم تغییر داد.

«حرکت و تکامل نفس و مسئله مرگ» منتشر شد

کتاب «حرکت و تکامل نفس و مسئله مرگ» تألیف و تدوین جواد دانش از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) به چاپ رسید.

کتاب «خداشناسی» روانه بازار نشر شد

کتاب «خداشناسی» به قلم علیرضا رمضانیان و به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

گزارش شبستان از دومین همایش مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام

لزوم بهره مندی از نسخه های اسلامی برای حل آسیب های اجتماعی تا مواجهه پیامبر اسلام برای حل آسیب های اجتماعی جامعه جاهلی

یکی از مهمترین روش های مقابله با آسیب های اجتماعی دوران جاهلی توسط پیامبر استفاده از روش های بنیادین و تغییر بینش های مردم بود.

ام‌البنین تربیت کننده یاور برای امام حسین(ع)

فاطمه بنت حزّام ملقب به ام‌البنین همسر امیرالمؤمنین و مادر حضرت اباالفضل العباس بودند. ام‌البنین لقبی بود که اعراب به هر زنی که صاحب ۴ پسر و بیشتر داشت اعطا می‌شد.

قاعده «حریم حمی» چگونه به بهبود روابط زناشویی کمک می‌کند؟

کرسی علمی- ترویجی با موضوع “نقش قاعده حریم حمی در مراقبت از کانون خانواده از دیدگاه قرآن“ توسط گروه قرآن‌پژوهی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

گزارش شبستان از دومین همایش مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام

از نگرانی ها نسبت به کاهش بودجه آسیب های اجتماعی تا تحقق جامعه اسلامی

ما به دنبال تحول جامعه اسلامی هستیم، سخنی که مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند. بر همین اساس جامعه اسلامی مملو از فضایل و کمالات انسانی است. جامعه اسلامی بدون رفع آسیب های اجتماعی محقق نمی شود.

اخلاق بدون معنویت، به آداب خشک و بی روح فروکاسته می‌شود

آیت الله رشاد گفت: اخلاق به مثابه ابزار برای تامین سلامت مفید است، اخلاق معنوی مفیدتر است؛ چنانکه معنویت نیز ابزار و روش خوبی است برای تامین سلامت و امنیت جسمی و روحی انسان‌ها.

بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

نگاهی به کتاب«نسخه محرمانه»/

«نسخه محرمانه» مجموعه با حیایی است/ اشعاری عاشقانه و سیاسی اما نجیب

شاعر «نسخه محرمانه»با تعریف عشق در مدارهای دینی و توجه به مضامین انسانی بدون پرده دری جذابیت اشعار عاشقانه را حفظ کرده است.

شبستان گزارش می دهد:

فضای معنوی و اصلاح اندیشه ها متاثر از کاروان بهشتیان

کاروان بهشتیان چند روزی بر حال و هوای استان اصفهان اثر گذاشته و فضای معنوی را ایجاد و قطعا پیام سازنده شهدا بر اصلاح اندیشه های غلط اثر خواهد گذاشت.

یک نویسنده و شاعر:

« مهربان تر از مرگ» منتشر شد/ رمانی اجتماعی با جنبه روانشناختی

پروانی گفت: بسته های لوازم التحریر از عوائد حاصل از فروش کتاب « مهربان تر از مرگ» تهیه و بین دانش آموزان بی بضاعت توزیع می شود.

محمد هادی زاهدی مطرح کرد؛

«چشمه های بهشت» جامی گوارا از معارف رضوی برای تشنگان حقیقت

نویسنده کتاب «چشمه های بهشت: گزیده عیون اخبار الرضا(ع)» ضمن تشریح بخش‌های مختلف این اثر، منبع مورد استناد برای نگارش این اثر را نزدیک‌ترین و ...

تجدید چاپ سه کتاب از سیدعلی شجاعی

انتشارات نیستان به تازگی یک اثر از سید مهدی شجاعی و سه اثر از سید علی شجاعی را تجدید چاپ کرده است.

بیشتر