خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶

الثلاثاء ٢٣ ربيع الأوّل ١٤٣٩

Tuesday, December 12, 2017

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سبک زندگی

در کرسی علمی ترویجی بررسی شد:

ماجرای جدایی حوزه و دانشگاه

خبرگزاری شبستان: حوزه و دانشگاه در مقابل هم بوده و صورت بندی و جبهه بندی جدیدی در حال شکل گیری است. در واقع یک جبهه انقلابی از حوزه و دانشگاه در مقابل یک جبهه سکولار از حوزه و دانشگاه در مقابل هم صف آرایی می‌کنند.

برگزاری نخستین همایش ملی «تصوف، شاخصه ها و نقدها»

خبرگزاری شبستان: نخستین همایش ملی «تصوف، شاخصه ها و نقدها» با محورهای متنوع برگزار می شود.

مدیر گروه سنت‌های حوزوی و آداب طلبگی مرکز پژوهش‌های جوان:

تولید فکر و پرورش انسان دو عنصر اصلی تمدن سازی است

خبرگزاری شبستان: مطابق با فرموده مقام معظم رهبری برای ایجاد یک تمدن اسلامی(مانند هر تمدن دیگر)، دو عنصر اساسی لازم است: یکی تولید فکر، و دیگری پرورش انسان. ازاین‌رو نقش طلاب و روحانیت را در این مهم و اساسی است.

انتشار سومین شماره از «تحقیقات فرهنگی ایران»

خبرگزاری شبستان: سومین شماره از دوره دهم فصلنامه «تحقیقات فرهنگی ایران» با مقالاتی همچون مکتب قرآن؛ مؤمنانی در نوستالژی «امت» منتشر شد.

یادداشت مهمان//

جز نشر دین کامش نبود...

خبرگزاری شبستان: علامه سید مرتضی رضوی کشمیری، یکی از شخصیت‌های فرهنگی تابناکی است که زندگی خود را وقف نشر دین و اعتلای کلمه اسلام کرد و به معنای واقعی کلمه در جهت وحدت میان مسلمین کوشید.

تشریح برنامه های همایش استقلال و ارزش‌های جهانی در نشستی خبری

خبرگزاری شبستان: نشست خبری همایش استقلال و ارزش‌های جهانی، در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.

استاد حوزه علمیه قم در گفت وگو با شبستان:

عواقب شوم تکدی گری برای سبک زندگی/صدقه برای افراد بی نیاز حرام است

خبرگزاری شبستان: در روایات آمده است صدقه برای افراد بی نیاز حرام است؛ اشاره من به این روایت از این جهت بود که برخی می گویند صدقه و زکات خود را به این افراد می پردازند، در حالی که بسیاری از افراد متکدی اصلا نیازی به این مال ندارند.

مردم تبریز پیشنهاد دهند

اعلام شد؛

فراخوان اولین کنگره بین المللی معماری، هنر و تحقیقات شهری ایرانی-اسلامی

خبرگزاری شبستان: فراخوان اولین کنگره بین المللی معماری، هنر و تحقیقات شهری ایرانی-اسلامی، که دی ماه سال جاری برگزار می شود، اعلام شد.

در برنامه گستره شریعت مطرح شد:

یزدان پناه: عرفان مغز تمدن اسلامی است/یثربی: با نگرانی از عرفان حرف نزنیم

خبرگزاری شبستان: در نگاه سنتی وظیفه ما گفتن مساله است اما در جهان پیچیده امروز باید در فکر اجرا هم بود. نباید عرفان را با نگرانی مطرح کرد. عرفان مغز تمدن اسلامی است؛ با بسط عقلانی در ساحات عینی زندگی باید در ساحت تمدنی، اندیشه های جدی را پدید آورد.

عضو گروه مطالعات تطبیقی دانشگاه جورج آگوست گوتینگن آلمان در گفت وگو با شبستان:

وقتی حقوق بشر توسط آزادی های بی قید و شرط پایمال می شود/دفاع از مظلوم اوج حقوق بشر است

خبرگزاری شبستان: حقوق بشر غربی بحث آزادی بی قید و شرطی را مطرح می کند که نهایتاً بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی را رقم می زند. اما در اسلام اگرچه انسان آزاد است اما این آزادی تا حدی تایید می شود که سبب فحشاء و منکرات نباشد.

کتاب وضعیت توسعه‌ انسانی در ایران نقد و بررسی می شود

خبرگزاری شبستان: کتاب وضعیت توسعه‌ انسانی در ایران در نشست هفتگی موسسه فرهنگی شهر کتاب نقد و بررسی می شود.

موسی نجفی:

کتاب «تمدن رضوی» مصداق کامل فلسفه شیعی و ولایی تمدن است

خبرگزاری شبستان: نجفی با بیان اینکه کتاب تمدن رضوی: مولفه های تمدن ساز در مکتب سیاسی امام رضا(ع) مصداق کامل فلسفه شیعی و ولایی تمدن است، گفت: کتاب تمدن رضوی بیانگر ریشه تمدن نوین اسلامی و شامل نقد تمدن غرب به شمار می‌رود.

رونمایی از مجموعه مقالات دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی

خبرگزاری شبستان: آئین رونمایی از مجموعه مقالات سه جلدی دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی همزمان با هفته پژوهش برگزار می‌شود.

محاسبه نفس؛

چگونه صدای خدا را بشنویم؟!

خبرگزاری شبستان: با محاسبه نفس می توانیم خداوند را ببینیم، گاهی انسان خداوند را می شناسد اما نمی بیند اما با محاسبه نفس می تواند خدا را ببیند و حرف هایش را بشنود، البته این سبک زندگی است و باید عادت انسان شود تا بتواند صدای خداوند را بشنود.

چگونه صدای خدا را بشنویم؟!
بیشتر

اخبار برگزیده شبستان

معرفی کتاب

«معماهای ببراس» کتاب شد

خبرگزاری شبستان: کتاب «معماهای ببراس» در سه گام از مجموعه کتاب های مفاهیم علوم رایانه و تفکر رایانشی با ترجمه «امیرمحمد جذبی» کتاب شد.

«ارکیده‌های من» در بازار کتاب رویید

خبرگزاری شبستان: کتاب «ارکیده های من»اثر«فرزانه سکوتی» است که نشر پیدایش به تازگی آن را چاپ کرده است.

«مزخرفات فارسی» کتاب شد

خبرگزاری شبستان:«مزخرفات فارسی» اثر«رضا شکرالهی» کتابی که به زبان فارسی روزمره با چاشنی طنزاست که نشر«ققنوس» آن را چاپ کرده است.

«قصه هایی که پیامبر گفت»را بخوانید

خبرگزاری شبستان:«قصه هایی که پیامبر گفت»عنوان کتابی است از «نقی سلیمانی» به تصویرگری«ندا عظیمی»است که انتشارات«امیرکبیر» آن را چاپ کرده است.

«سیمای پیامبر اکرم (ص) در نهج البلاغه» را بخوانید

خبرگزاری شبستان:«سیمای پیامبر اکرم (ص) در نهج البلاغه» اثر«عبدالمجید زهادت» کتابی که توصیه می شود مطالعه کنید.

بیشتر