امروز:یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

رئیس اتحادیه املاک کشور خبر داد:

افزایش ۲۰ درصد اجاره مسکن در تهران/کاهش ۱۱ درصد معاملات نسبت به ۹۷

افزایش ۲۰ درصد اجاره مسکن در تهران/کاهش ۱۱ درصد معاملات نسبت به ۹۷

خسروی از افزایش ۲۰ درصدی قیمت اجاره مسکن در تهران نسبت به سال گذشته خبر داد.

«مصطفی قلی خسروی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان اخبار منتشر شده از ایجاد رونق در بازار اجاره مسکن را تکذیب کرد و گفت: رونق چندانی در این بازار حاصل نشده و حتی تعداد معاملات در سال ۹۸ کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشته است.

 

رئیس اتحادیه املاک کشور با بیان این که میزان معاملات اجاره و خرید و فروش مسکن نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیر داشته است، افزود: در سال گذشته تعداد کل معاملات مسکن در کشور 314 هزار و 257 معامله بود که 175 هزار و 918 معامله مربوط به مبایعه نامه و 137 هزار 737 معامله مرتبط با اجاره مسکن بوده است. اما در سال جاری تا کنون 279 هزار و 172 معامله در بازار مسکن انجام شده که 175 هزار و 918 معامله مربوط به خرید و فروش و 120 هزار و 213 معامله در بازار اجاره انجام شده است.

 

وی اعلام کرد: این آمار نشان می دهد که تعداد معاملات صورت گرفته در بازار مسکن نسبت به سال گذشته کاهش داشته و با کاهش 11 درصدی در معاملات بازار اجاره و همان میزان کاهش در معاملات خرید و فروش مسکن روبرو بوده ایم.

 

 

خسروی در خصوص افزایش قیمت صورت گرفته در بازار اجاره مسکن نیز توضیح داد: نرخ مسکن از 4 عامل بورس، حامل های انرژی، ارز و طلا تاثیر می پذیرد و تغییرات صورت یافته در بازار مسکن در سال جاری به دلیل تغییرات ایجاد شده در 4 مورد یاده شده است.

 

وی میزان افزایش قیمت اجاره مسکن در تهران نسبت به سال گذشته را 10 درصد به صورت متوسط دانست و تاکید کرد: در برخی از محله ها نیز افزایش 15 درصدی و مناطق بالای شهر تهران افزایش 18 تا 20 درصدی قیمت اجاره های مسکن را شاهد بوده ایم.

 

رئیس اتحادیه املاک کشور تصریح کرد: افزایش قیمت خرید و فروش مسکن بسیار بیشتر از افزایش قیمت ها در اجاره مسکن بوده و میزان قیمت اجاره ها نسبت به رشد قیمت خرید و فروش ترقی نداشته است.

 

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت ها همچنان با افزایش روبرو خواهد شد؟ نیز عنوان کرد: در آینده ای نزدیک شاهد ثبات قیمت در بازار مسکن خواهیم بود و دیگر افزایش قیمت ها را تا پایان تابستان در بازار خرید و فروش و اجاره در تهران نخواهیم داشت./

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۱۳:۳۶
شناسه خبر: ۸۰۱۲۸۹