امروز:دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

در ادامه تلاش های ایران و ژاپن برای تعمیق روابط محقق شد:

رونق همکاری های تهران و توکیو در حوزه آب

رونق همکاری های تهران و توکیو در حوزه آب

ایران و ژاپن علی رغم کارشکنی های آمریکا برنامه ریزی های منسجمی را برای توسعه مناسبات تجاری با یکدیگر دارند که در نتیجه این برنامه ریزی ها شاهد رونق همکاری های تهران و توکیه در حوزه آب هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، ایران و ژاپن علی رغم سنگ اندازی های آمریکا توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود را با جدیت دنبال می کنند به طوری که بر اساس آمارهای اعلامی از سوی کمیته اتاق مشترک ایران و ژاپن بیش از ۲ میلیارد دلار تجارت نفتی و ۵۷ میلیون دلار صادرات غیرنفتی نتیجه مبادلات تجاری ایران و ژاپن در سال ۹۷ بوده است.

 

 بنابراین گزارش، یکی از مهمترین مشتری‌های نفتی ایران، ژاپن است که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بالاترین صادرات نفتی ایران بعد از چین، ژاپن و کره بوده است که جزو اصلی‌ترین مشتریان نفت ما هستند و چیزی حدود ۴ و ۷ دهم سهم بازار نفت ژاپن در اختیار کشور ماست.

 

این گزارش می افزاید: ژاپنی‌ها در گذشته در طرح‌های نفتی و پتروشیمی ما سرمایه گذاری زیادی داشتند و کشورمان نیز می تواند از طریق بازار نفت و صنایع پایین دستی مثل پتروشیمی و بازار‌های دیگر مثل خشکبار و صنایع دستی با ژاپن مراودات خود را افزایش دهد و حالا در ادامه برنامه ریزی های مقامات دو کشور برای توسعه همکاری های تجاری شاهد تعاملات بیشتر و متمرکز تهران و توکیو در حوزه آب هستیم.

 

در همین رابطه نماینده ومعاون مرکز همکاری‌های ژاپن و خاورمیانه در نشست خبری همایش تخصصی مشترک بین مرکز همکاری‌های ژاپن و خاورمیانه و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفته است: «این مرکز، یک شرکت خصوصی بود که الان مستقل شده و هدف اصلی آن این است که روابط اقتصادی بین کشور‌های خاورمیانه و ژاپن را مستحکم کند و همچنین یکی از هدف‌ها آن، سرمایه گذاری در کشورهاست. آموزش افراد در قسمت‌های مختلف از اهداف دیگر ماست که تبادل اطلاعات انجام می‌شود.»

 

رسانه ملی به نقل از «اوکازاکی» آورده است: «هدف اصلی ما نه تنها آموزش است بلکه امیدواریم افرادی که آموزش می‌بینند، بتوانند در آینده یک کار و تجارت برای خود به وجود آورند. ما می‌توانیم در زمینه‌های بهره برداری آب و فاضلاب، شیوه نگهداری از تأسیسات و طریقه استفاده از تأسیسات با کیفیت بالاتر، آب شیرین کن‌ها و بازچرخانی آب، آب خاکستری، تصفیه آب و فاضلاب، ذخیره انرژی و تبدیل انرژی آبی به برقی از طریق هیدروپاور به ایران کمک کنیم و این موارد زمینه‌های مساعدی برای همکاری و سرمایه گذاری هستند، اما هم اکنون در در زمینه آموزشی همکاری داریم.»

 

یاداور می شود: مبادلات تجاری ایران و ژاپن از دولت یازدهم تاکنون روی منحنی صعودی بوده است و اجرای برجام باعث رونق بیش از پیش آن شد تا جایی که در 4 ماه نخست سال 94 میزان صادرات ایران به کشور ژاپن 111 میلیون و 397 هزار دلار شد. همچنین کشورمان در این مدت بیش از 203 میلیون دلار کالا از ژاپن وارد کرد.

 

در ادامه روند رو به رشد مبادلات تجاری تهران و توکیو؛ صادرات ژاپن به ایران در سال 2017 میلادی 98.5 میلیارد ین بوده و در مجموع شامل 35.5 درصد تجهیزات حمل و نقل، 20.4 درصد ماشین آلات و 11.4 درصد فولاد و اقلام فلزی بوده است./

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۸:۳۵
شناسه خبر: ۸۰۱۱۱۸