امروز:سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

بر طبق آمار ابتدای فصل برداشت تاکنون:

استان خوزستان در صدر لیست خرید تصمینی گندم/ خرید تضمینی به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید

استان خوزستان در صدر لیست خرید تصمینی گندم/ خرید تضمینی به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید

براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است و استان خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بالاترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، بنابر اعلام معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تا نیمه خرداد ماه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و ۳.۵ میلیارد تومان پول آن پرداخت شده است. از آخرین روزهای فروردین  در استان‌های گرمسیر و نیمه گرمسیر، خرید تضمینی گندم را از کشاورزان شروع شده است که سیلوهای کشور، این گندم‌ها را دریافت می‌کنند.

 

بنا به گفته مسئولان روند پرداخت مطالبات کشاورزان در مقایسه با سال گذشته شرایط بهتری دارد و مطالبات کشاورزان گندم کار که محصول خود را به صورت تضمینی به فروش رسانده‌اند بعد از گذشته 2 تا 3 هفته پرداخت می‌شود.

 

بنابراین گزارش بر اساس تازه ترین اخبار از میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان و براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می‌دهد.

 

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «روند تولید و تحویل گندم مطلوب است و با توجه به روند مناسب تولید پیش بینی می‌شود که امسال برای چهارمین سال متوالی خودکفایی استمرار یابد و گندم مورد نیاز از محل تولید داخل تامین شود. استان خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بالاترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است و استان‌های فارس، ایلام و جنوب کهنوج از دیگر استان‌های اصلی خرید تضمینی گندم هستند

 

«اسماعیل اسفندیاری پور» با اشاره به اینکه برداشت تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت، بیان کرده است: «با توجه به وضعیت مطلوب مزارع پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.»

 

این گزارش می افزاید: برداشت گندم از استان‌های دارای اقلیم گرم و خشک به پایان رسیده است و هم اکنون برداشت از استان‌های دارای اقلیم معتدل در حال انجام است و از دهه دوم تیر اقلیم سرد وارد چرخه خرید می‌شوند. مجموع سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ را ۶ میلیون هکتار است و علی رغم کاهش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت، متوسط خرید گندم از ۴ میلیون به بیش از ۹ میلیون تن رسیده است./

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۰۷:۵۸
شناسه خبر: ۸۰۱۱۰۲