امروز:سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

از سوی بانک مسکن صورت گرفت:

آغاز پرداخت تسهیلات ۴۰ میلیونی مسکن روستایی

آغاز پرداخت تسهیلات ۴۰ میلیونی مسکن روستایی

بانک مسکن نیز همراستا با وزارت راه و شهرسازی اقداماتی را برای ساماندهی بازار مسکن در دستور کار خود قرار داده است و حالا در راستای این اقدامات پرداخت تسهیلات ۴۰ میلیونی مسکن روستایی را آغاز کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، بانک مسکن نیز همراستا با وزارت راه و شهرسازی اقداماتی را برای ساماندهی بازار مسکن در دستور کار خود قرار داده است بر این اساس این بانک طی دو ماهه ابتدایی سال جاری هزار و ۴۴۶ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به بخش مسکن پرداخت کرده است.

 

 بنابراین گزارش، در 2 ماه نخست امسال تمرکز بانک مسکن بر تسهیلات دهی بر بخش مسکن متمرکز بوده است به طوری که مطابق با گزارش عملکرد بانک مسکن طی دو ماه ابتدایی امسال معادل یک هزار و ۴۴۶ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به حوزه مسکن به ارزش ۱۷۷ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطا کرده است.

 

تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی به بخش مسکن متناسب با نوع تسهیلات گیرنده به پنج بخش مختلف تقسیم شده است. در این مدت تسهیلات اعطایی به مجتمع های مسکونی به ارزش ۷۲ میلیارد و ۳۵۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بیشترین سهم در میان پنج گروه تفکیکی را داشته است.

 

همچنین در این مدت 239 فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده در قالب صندوق پس انداز مسکن یکم طی فروردین و اردیبهشت ماه امسال به متقاضیان این بخش به ارزش ۲۳ میلیارد و ۶۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطا شد. در این مدت ۴۲۹ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی بدون نیاز به سپرده گذاری و ۲۹۷ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی در حوزه روستایی پرداخت شده است.

 

حالا در ادامه سیاست های این بانک برای ساماندهی بازار مسکن؛ بانک مسکن اعلام کرده است که سقف فردی تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن روستایی به ازای هر واحد به مبلغ ۴۰ میلیون تومان در این بانک افزایش یافت.

 

بنابراین گزارش، افزایش سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن روستایی به تمامی متقاضیان در مناطق مشمول طرح، اعم از املاک واقع در جزایر، روستاهای مرزی و سایر شهرها و روستاها تعلق می‌گیرد. متقاضیان استفاده از این تسهیلات می‌باید به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران مراجعه و از آنجا به مدیریت شعب بانک مسکن معرفی شوند.

 

همچنین آن‌دسته از متقاضیانی که معرفی‌نامه‌های صادره آنها قبل از این بخشنامه به بانک مسکن ارایه و به ثبت رسیده و در حال حاضر وضعیت پرونده آنان، غیر قطعی (در حال تشکیل پرونده، ارزیابی، دفترخانه و ...) است، در صورت ارایه معرفی‌نامه جدید از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران (اعتبار ابلاغی سال ۱۳۹۸) به بانک مسکن می‌توانند از سقف تسهیلات جدید استفاده کنند.

 

ضمنا افزایش سقف فوق متقاضیانی که قرارداد آنان در سیستم تسهیلاتی بانک ثبت قطعی شده است را شامل می‌شود. نرخ سود این تسهیلات در حال حاضر ۵ درصد ، مدت بازپرداخت ۱۲ سال به علاوه ۳ سال دوران مشارکت و نحوه بازپرداخت به صورت ساده و پلکانی است.

 

وثیقه لازم برای دریافت تسهیلات مسکن روستایی سند مالکیت است که در صورتی که واحد مورد نظر فاقد سند مالکیت باشد، متقاضی باید نسبت به ارایه سفته حسب قوانین و شرایط اقدام کند.

 

یادآور می شود: بانک مسکن طی 2 ماه ابتدایی امسال به تعاونی‌های مسکن معادل ۲۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، تسهیلات انفرادی (با سپرده و بدون سپرده) به ارزش ۵۷ میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، تسهیلات متمم طرح مسکن معادل ۱۹ میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان و به اقشار خاص معادل ۵ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت کرده است./

 

 

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۱۲:۵۵
شناسه خبر: ۸۰۰۹۰۷