امروز:سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

روند نزولی ادامه دار قیمت مرغ/ هر کیلو مرغ زنده کمتر از ۸ هزار تومان

روند نزولی ادامه دار قیمت مرغ/ هر کیلو مرغ زنده کمتر از ۸ هزار تومان

سیاست های اعمالی ستاد تنظیم بازار باعث شده است تا روند نزولی قیمت مرغ علی رغم ایجاد ضرر به مرغداران ادامه داشته باشد به طوری که هم اکنون نرخ هر کیلو مرغ زنده کمتر از ۸ هزار تومان و مرغ گرم ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مجموعه اقدامات انجام شده از سوی ستاد تنظیم بازار از انتهای سال گذشته تاکنون توانسته است نوسانات بازار مرغ را کنترل کند و روند کاهشی قیمت این محصول را از انتهای سال گذشته تاکنون شاهد باشیم هرچند که در پاره ای از اوقات قیمت ها باز از حدود تعیین شده بالاتر رفته اما ادامه روند کنترلی در بازار موجب شده تا منحنی قیمت ها به مسیر کاهشی تعیین شده برایش بازگردد و گاهی نیز قیمت ها حتی از قیمن مصوب تعیین شده یعنی 10 هزار و 500 تومان برای هر کیلو گرم مرغ منجمد و 11 هزار و 500 تومان برای هر کیلوگرم مرغ تازه کمتر شود.

 

بنابراین گزارش 21 خرداد متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و لاشه مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۰ هزار و ۷۰۰ تا ۱۱ هزار تومان بود و در ادامه این روند 25 خرداد متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری به ۸ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان رسید و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد تا جایی که روز گذشته (27 خرداد) نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری به جز استان سیستان و بلوچستان کمتر از ۸ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان بود.

 

در همین رابطه عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «قیمت مرغ در بازار همچنان روبه کاهش است و وضعیت بازار مرغ مطلوب نیست. با توجه به افزایش چند برابری قیمت واکسن و ریز مغذی ها، مرغداران با معضل جدی در تامین نهاده‌ها روبرو هستند که این امر کاهش جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری را به همراه داشته است.»

 

بنا به گفته «برومند چهار آیین» زمانی که مرغ با قیمت‌های غیر منطقی در بازار عرضه می‌شود، بدیهی است که مرغدار به استمرار روند تولید تمایلی نداشته باشد. به همین دلیل امیدواریم هر چه سریع‌تر نرخ مصوب مرغ اعلام شود تا مرغداران به استمرار تولید دلگرم شوند، در غیر این صورت تبعات کاهش جوجه ریزی به ضرر مردم و دولت تمام می‌شود.

 

این گزارش می افزاید: کارشناسان این بازار پیش بینی کرده اند که با توجه به واریز یارانه‌ها و حقوق کارمندان و کارگران، طبق روال معمول تقاضا برای خرید مرغ در روز‌های پایانی ماه افزایش می‌یابد که همین امر موجب می شود تا قیمت هر کیلو مرغ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان افزایش یابد این در حالی است که قیمت های کنونی باعث شده است که به مرغداران ضرر برسد چرا که جوابگوی هزینه های آنها نیست و حتی با افزایش قیمت پیش بینی شده این قیمت ها جوابگوی هزینه تولیدکنندگان نیست.

 

کارشناسان این حوزه همچنین معتقدند که استمرار عرضه نهاده با قیمت‌های غیر متعارف به مرغداران زمینه را برای کمبود عرضه و افزایش قیمت مرغ در ماه‌های تیر و مرداد به همراه دارد در حالی که نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۴ هزار تومان است و اختلاف این موارد باعث شده بود تا ستاد تنظیم بازار تصمیم بگیرد دوشنبه ٢٠ خرداد جلسه‌ای تشکیل دهد تا در این جلسه قیمت جدید مرغ بررسی و تصویب شود. در این جلسه قرار بود که نمایندگان تشکل‌ها حضور داشته باشند و از حقوق تولیدکنندگان دفاع کنند اما برگزاری این جلسه تاکنون به تعویق افتاده است./

 

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۹:۳۰
شناسه خبر: ۸۰۰۷۸۶