امروز:جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

در نمایشگاهی در اربیل عراق؛

۲۲۰ تولیدکننده برتر ایرانی ظرفیت‌های اقتصادی بازار عراق را می سنجند

۲۲۰ تولیدکننده برتر ایرانی ظرفیت‌های اقتصادی بازار عراق را می سنجند

۲۲۰ تولیدکننده برتر ایرانی در نمایشگاهی در اربیل عراق در ۳۵۰غرفه در ۱۲ گروه کالایی با ارائه محصولات خودشان ذائقه و ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی این بازار را می‌سنجند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، طبق بررسی آمارهای صادرات بدون نفت خام ایران نشان می‌دهد که حدود ۹۳ درصد از صادرات در فروردین ماه به ۲۵ کشور بوده و کشورهای چین، عراق و امارات در صدر واردکنندگان کالا از کشورمان بوده‌اند و بر این اساس حدود ۱۵ درصد از کالای بدون نفت خام ایران در فروردین ماه امسال به کشور عراق صادر شده است.

 

این در حالی است که بنا به گفته رایزن بازرگانی ایران در عراق صادرات کالا به عراق در اردیبهشت‌ رشد ۲ برابری را نسبت به فروردین‌ تجربه کرده است و در حال حاضر نیز هیچ محدودیت جدیدی در روابط تجاری دو کشور ایران و عراق وجود ندارد.

 

به گفته «ناصر بهزاد» اصلاحات مالی و اجرای برنامه‌های توسعه‌ای توسط دولت عراق برای استفاده از ظرفیت‌های این کشور برای آبادانی و رفاه بیشتر و شفاف سازی در تعامل موثر با کشور‌های همسایه است. در حال حاضر عراق رکورددار تجارت با ایران در بین کشور‌های همسایه است به گونه‌ای که درسال ۹۷، ۱۳ صادرات ایران به عراق با ۴۹ درصد افزایش وزنی و ۳۷ درصد افزایش ارزشی مواجه بوده است که در بین مقاصد هدف صادراتی ایران این موازنه با رشد مثبت صرفا در خصوص ایران و عراق به وقوع پیوسته است.

 

این گزارش می افزاید: بررسی آمارهای اعلامی از سوی مراکز معتبر نشاندهنده جایگاه بالای کشور عراق در لیست شرکای تجاری کشورمان است بنابراین به اعتقاد کارشناسان اقتصادی باید از این فرصت بهره مناسب را برد از این رو حدود ۲۲۰ تولیدکننده برتر ایرانی در نمایشگاهی در اربیل، ذائقه و ظرفیت‌های فرهنگی - اقتصادی این بازار را می‌سنجند.

 

بنابراین گزارش، با بازگشايي نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران پس از ۸ سال وقفه در اربیل شمال عراق گشایش یافت؛۲۲۱ تولید کننده برتر ایران در ۳۵۰غرفه در ۱۲ گروه کالایی محصولات خودشان را عرضه کرده اند.

 

طبق خبر اعلامی رسانه ملی تا امروز 3 ميليون دلار قرارداد تجاري، امضا، و پيش بيني شده تا پايان نمايشگاه، بيش از 6 ميليون دلار بين شرکت هاي ايراني و عراقي، قرارداد تجاري بسته شود. سالانه از ۱۰ میلیارد دلار حجم مبادلات تجاری ایران وعراق ۶ میلیارد دلار واردات ما به منطقه کردستان عراق است.

 

یادآور می شود: بررسی آمار‌ها حاکی از آن است که در میان ۲۰ مقصد بزرگ صادرات کالای ایرانی که تقریبا ۹۰ درصد ارزش واردات و صادرات غیر نفتی ایرانی را شامل می‌شود کشور عراق بیشترین نرخ رشد را در بین مقاصد صادرات ایران داشته است و در راستای توسعه روابط نیز تشکیل بانک مشترک بین ایران، عراق و سوریه در دستور کار قرار گرفته است./

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۳۴
شناسه خبر: ۸۰۰۷۵۰