امروز:سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

در راستای تامین نیاز شبکه ریلی کشور صورت می گیرد:

الحاق هزار واگن و لوکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی

الحاق هزار واگن و لوکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی

صنعت ریلی کشور به ۴۰ هزار و ۳۶۳ دستگاه انواع لکوموتیو، واگن، مترو و قطار حومه ای نیاز دارد و از این رو برای تامین این نیاز تا یک سال دیگر شاهد الحاق هزار واگن و لوکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، دولت در سال های اخیر برای توسعه حمل و نقل ریلی برنامه ریزیهای مدونی را انجام داده است و در راس نهادهای متولی برای رفع مشکلات حمل و نقلی و ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه این موضوع وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و بر این اساس اواخر سال گذشته بنا به گفته مدیرعامل شرکت راه آهن در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و تامین مالی در پروژه های حمل و نقل ریلی 2 هزار کیلومتر ریل در 10 سال اخیر به کشور تحویل داده که برای آن حداقل 12 میلیون تن بار در نظر گرفته شده است.

 

بنا به گفته «سعید محمدزاده» در چند سال اخیر 1200 کیلومتر خط ریلی دوم به بهره برداری رسید و قرار است تا قبل از هفته دولت سال جاری هزار کیلومتر ریل دوم دیگر هم به بهره برداری برسد. این در حالی است که «خیرالله خادمی»، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل و نقل نیز در گفتگویی با ایرنا خبر داده که مطالعه 2 هزار و 947 کیلومتر طرح ریلی در کشور انجام شده و آماده سرمایه گذاری است. در زمان حاضر 13 هزار و 790 کیلومتر شبکه ریلی درکشور اجرا، سه هزار و 925 کیلومتر در دست احداث وپنج هزار و 252 کیلومتر در دست مطالعه است.

 

بنابراین گزارش، صنعت ریلی کشور به 40 هزار و 363 دستگاه انواع لکوموتیو، واگن، مترو و قطار حومه ای شامل 618 دستگاه لکوموتیو، 28 هزار و 500 دستگاه واگن باری، یک هزار و 558 دستگاه واگن مسافری، 186 دستگاه لکوموتیو مسافری، 650 دستگاه خودکشش و قطاری حومه ای، 621 دستگاه قطار سریع السیر، 231 دستگاه لکوموتیو مانوری و هشت هزار دستگاه مترو در ناوگان نیاز دارد از این رو برای تامین این نیاز تا یک سال دیگر شاهد الحاق هزار واگن و لوکوموتیو ساخت داخل به ناوگان ریلی کشور هستیم.

 

این خبر را مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سفر به هرمزگان و بازدید از زیرساخت‌های ریلی در بندرشهید رجایی بندرعباس اعلا کرده و رسانه ملی به نقل از وی آورده است: «ساخت هزار واگن و لوکوموتیو توافق شده در تفاهمنامه بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تا سال آینده به پایان می‌رسد

 

بنا به گفته «سعید رسولی» ارزش این تفاهمنامه ۲ هزار میلیارد تومان است و از محل ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به امضا رسیده است. بانک‌های عامل برای مشارکت در این طرح مشخص و تولید محصولات ریلی در کارخانجات داخلی آغاز شده است.

 

یادآور می شود: سه شنبه 28 اسفندماه در آخرین روز کاری سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی برون شهری میان وزارت راه و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه و بودجه و بخش خصوصی حمل و نقل ریلی به امضا رسید. بر اساس این تفاهم نامه که با حضور «محمد اسلامی»، وزیر راه و شهرسازی، «محمد باقر نوبخت»، رییس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه، سعید رسولی معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راه آهن و نمایندگان بخش خصوصی مبادله شد، طی سال ۱۳۹۸ برابر ۹۷۴ دستگاه لوکوموتیو و واگن قطار تولید می شود.

 

این تعداد شامل تولید ۴۰ دستگاه لوکوموتیو، ۶۵۰ دستگاه واگن باری، ۲۴ دستگاه ریل باس، ۳۰ دستگاه واگن مسافری و بازسازی کامل ۲۳۰ واگن مسافری می‌شود. هم تولیدکننده و هم مصرف کننده این لوکوموتیوها و واگن‌ها شرکت‌های خصوصی داخلی خواهند بود. تولید و تحویل این دستگاه ها از فروردین سال ۹۸ آغاز و تا اسفند ۹۸ ادامه دارد.

 

طبق این تفاهم نامه ۱۹۴۰ میلیارد تومان اعتبار تامین شده که شامل ۲۰ درصد آورده متقاضیان، ۱۰۸۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۷۳ میلیارد تومان کمک دولت می‌شود. نرخ سود این تسهیلات برای ساخت واگن مسافری و ریل باس ۱۲ درصد و برای تولید لوکوموتیو و واگن باری ۱۳ درصد است و مابه التفاوت این نرخ سود توسط دولت تامین می شود./

 

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۸ - ۰۸:۱۹
شناسه خبر: ۸۰۰۷۴۲