امروز:شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

رشد ۸.۱ درصدی صادرات غیرنفتی طی ۲ ماه

رشد ۸.۱ درصدی صادرات غیرنفتی طی ۲ ماه

تراز تجاری سال گذشته مثبت ۱.۷ میلیارد دلار بوده که صادرات غیرنفتی سال گذشته ۴۴.۳ و واردات ۴۲.۶ میلیارد دلار بود و در ادامه این روند رو به رشد صادرات غیرنفتی در ۲ ماهه نخست امسال با ۸.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸.۴ میلیارد دلار رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، اقتصاد کشور با وجود تحریم ها و موانعی که آمریکا ایجاد کرده است اما رشد مناسبی را بر اساس آمارهای جهانی داشته است و به ویژه در سال های اخیر با توجه به محدودیت هایی که در زمینه صادرات نفتی برای کشورمان ایجاد شده است مقامات و دستگاه های متولی برنامه ریزی های فراوانی را برای توسعه صادرات غیرنفتی انجام داده اند و آمارهای ارائه شده حاکی از آن است که توانسته ایم در زمینه صادرات غیرنفتی رشد مناسبی را به دست بیاوریم.

 

بنابراین گزارش در ادامه این روند رو به رشد صادرات غیرنفتی کشورمان در دو ماهه نخست امسال با ۸.۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸.۴ میلیارد دلار رسید.

 

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی صادرات و واردات دو ماهه ایران در سال جاری با استفاده از آمارهای سازمان توسعه تجارت پرداخت و نوشت: در فروردین و اردیبهشت ماه امسال، صادرات غیرنفتی کشور به ۸.۴ میلیارد دلار رسید که نسبت به رقم ۷.۷ میلیارد دلاری مدت مشابه در سال گذشته، رشدی ۸.۱ درصدی داشته است.

 

بر این اساس در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، حدود ۵.۹ میلیارد دلار کالای بدون نفت خام صادر شده که نسبت به رقم ۴.۶ میلیارد دلاری ماه مشابه در سال ۱۳۹۷، حدود ۲۷ درصد افزایش یافته است. معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران نوشته است که رقم قابل توجه صادرات این ماه طی سال های گذشته سابقه نداشته است.

 

در ۱۱ ماهه سال گذشته و در صورتی که آمار فروردین ماه را در نظر نگیریم، ایران به طور میانگین هر ماه ۳.۷ میلیارد دلار صادرات بدون نفت خام داشته است. با توجه به این رقم، بزرگ بودن رقم صادرات اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ غیر منتظره است و نمی توان درباره چرایی افزایش این عدد به طور دقیق اظهار نظری داشت.

 

صادرات ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه قبل از آن هم حدود ۲.۳ برابر شده که در مقایسه با رشد صادرات اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به فروردین ماه آن سال، یعنی ۴۷ درصد، قابل توجه است.

 

http://media.ibena.ir/d/2019/06/17/0/61335.jpg

 

براساس این گزارش ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ حدود ۴.۴ میلیارد دلار کالا وارد کرده که نسبت به فروردین ماه ۱۳۹۸ افزایش داشته اما نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی حدود ۹ درصدی را تجربه کرده است. براین اساس متوسط واردات ماهانه ایران در ۱۱ ماهه ۹۸ (بدون احتساب فروردین) حدود ۳.۶ میلیارد دلار برای هر ماه بوده است. دلایل افزایش قابل توجه واردات در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نیز با توجه به میانگین واردات ماهانه سال گذشته، کاهش درآمدهای ارزی کشور و استمرار شرایط تحریمی، به علت عدم دسترسی به  آمار واردات کشور روشن نیست.

 

یادآور می شود: بر اساس اعلام معاون وزیر اقتصاد تراز تجاری سال گذشته مثبت ۱.۷ میلیارد دلار بوده که صادرات غیرنفتی سال گذشته ۴۴.۳ و واردات ۴۲.۶ میلیارد دلار بود.

 

بنا به گفته «مهدی میراشرفی» در بحث صادارت نسبت به سال قبل از آن ۵.۶ درصد کاهش داشتیم که بیشتر ناشی از تحریم ها بود. در بحث واردات نیز نسبت به سال ۹۶، ۲۱.۷ درصد کاهش داشتیم و عمده کاهش کالاهای وارداتی مربوط به گروه کالاهایی مصرفی و لوکس بود که به طور یقین مصوبه هیات وزیران مبنی بر ممنوعیت ورود ۱۳۳۹ قلم کالا در این امر موثر بود./

زمان: ۱۳۹۸/۳/۲۷ - ۱۱:۲۱
شناسه خبر: ۸۰۰۵۱۲