امروز:جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ نسخه اصلی خبرگزاری

قاسمی در نشست خبری:

سفر روحانی به نیویورک/نحوه شرکت ایران در جلسه شورای امنیت هنوز مشخص نیست/دیدارهای ظریف و کری رسمی نبوده است

 سفر روحانی به نیویورک/نحوه شرکت ایران در جلسه شورای امنیت هنوز مشخص نیست/دیدارهای ظریف و کری رسمی نبوده است

سخنگوی وزارت خارجه در مورد حضور ایران در نشست شورای امنیت سازمان ملل به ریاست ترامپ گفت: رییس جمهور به نیویورک عزیمت می کند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) گفت: امیدوارم این ایام فرصتی برای اندیشیدن و آگاهی و یافتن فلسفه عاشورا باشد و آغاز هفته دفاع مقدس را نیز گرامی می دارم و یاد می کنم از همه ایثارگران که در جنگ تحمیلی با همه وجود در صحنه حضور داشتند تا جوانمردی و ایثار و ایرانیت و اسلامیت خود را نشان دهند و وزارت امور خارجه نیز نقش مهمی در دفاع مقدس داشت و ۴۰ درصد کارکنان این وزارتخانه از ایثارگران هستند.

 

وی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در خصوص حمله به کنسولگری ایران در بصره و سفارت ایران در پاریس گفت: من شخصا تصورم این است که ارتباط مستقیمی میان دو حادثه وجود ندارد و مساله بصره توسط عناصر مشخصی که وابستگی زیادی به کشورهای فرا منطقه داشتند و تلاش داشتند بر روابط ایران و عراق تاثیر بگذارند که به اهداف خودشان نائل نیامدند و حادثه پاریس توسط یک گروه تروریستی بود که ناکام ماند و در این مورد اعتراض لازم صورت گرفت و تمهیداتی قرار شد اعمال شود و اقداماتی را برای برخورد با حمله کنندگان انجام دهند.

 

آخرین ها از اقدامات ۱+۴ برای کمک به ایران در دور زدن تحریم ها/دیدار وزرای خارجه ایران و ۱+۴ در نیویورک

قاسمی در مورد اقدامات ۴+۱ برای کمک به ایران در دور زدن تحریم ها توضیح داد: تماس های مستمر ما با اروپا ادامه دارد و طرح هایی که امکان اجرا نداشتیم کنار گذاشته شد و ساز و کارهای جدید برای همکاری اقتصادی ایران و اروپا تعیین شده و با سرعت بیشتری در حرکت هستیم و در حاشیه اجلاس مجمع عمومی دیدار وزرای خارجه ایران و ۱+۴در این رابطه برگزار خواهد شد و پیشنهادات جدید امیدواریم رضایت ایران را به همراه داشته باشد.

 

وی راجع به برگزاری مراسم های سوگواری در نمایندگی های ایران در خارج از کشور عنوان کرد: همواره این مراسم ها با حضور ایرانیان خارج از کشور برگزار می شده و امسال هم برگزار می شود و نگران نفوذ گروه های تروریستی در این مراسم ها نیستیم و کشورهای میزبان تامین کننده امنیت این مراسم ها هستند و هوشیاری لازم در وزارت خارجه در این موارد را دارد.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر معنای تعلل اروپایی ها در اجرای تعهداتشان در اجرای برجام تصریح کرد: من با این مساله موافق نیستم و در حوزه دیپلماسی می توان بر اساس ضرورت صحبت هایی شود و اظهارات وزیر خارجه در هشدار به اروپا بحث درستی است و مسیر مثبتی هم که من گفتم درست است و امیدوارم به نتایج مثبتی دست یابیم.

 

قاسمی در مورد حضور ایران در نشست شورای امنیت سازمان ملل به ریاست ترامپ اعلام کرد: رییس جمهور به نیویورک عزیمت خواهد کرد طبق سنت قبلی که فرصت معتنمی است برای ایران که در سطح ریاست جمهوری و وزیر خارجه دیدارهای متعددی در حاشیه اجلاس مجمع داشته باشند و در مورد جلسه شورای امنیت به ریاست ترامپ خوب است که نظرات سیاسی داخلی مطرح می شود و به وزارت خارجه در اتخاذ تصمیم کمک می کند و در زمان لازم رفتار خودمان در قبال این جلسه را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

واکنش به توئیت پمپئو در مورد کشتار مسلمانان در چین و سکوت ایران

قاسمی در واکنش به توئیت پمپئو در مورد کشتار مسلمانان در چین و سکوت ایران گفت: انچه که در مورد مسلمانان چین است طبق سیاست ایران در حمایت از مسلمانان است ودر تماس هایمان در این خصوص تلاش می کنیم مشکلات را کمک کنیم حل بشود و سخنان سیاستمداران آمریکا برای تخریب چهره ایران است.

 

وی درباره اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند افزود: این پرونده باز است و حق اقدام متقابل برای ایران باقی است و در زمان مناسب تصمیم مقتضی را اجرا خواهیم کرد.

 

با تفاسیر مطرح درباره فزایش سهم تولید نفت روسیه برای جبران تحریم نفتی ایران مخالفم

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به افزایش سهم تولید نفت روسیه به منطور جبران تحریم نفتی ایران گفت: من با تفاسیر رسانه ها در این مورد موافق نیستم و ما با روسیه در زمینه انرژی روابط خوبی داریم و همکاری های لازم صورت می پذیرد و من نمی توانم این تعبیر را به کار ببرم که اقدام روسیه علیه ایران است و مقامات نفتی ما توضیحاتی در این مورد بیان خواهند کرد.

 

دیدار ظریف و کری در زمان برجام صورت گرفته است

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به مساله دیدار جان کری و ظریف و جنجالی که بر سر آن در آمریکا ایجاد شده، عنوان کرد: جدلی میان مقامات امریکا وجود دارد و مشخص نیست چه میزانی از آن درست است و این دیدارها در ادوار نزدیک نبوده و در زمان مذاکرات برجام این دیدارها صورت گرفته است و بعد از دورانی که کری مسئولیت وزارت خارجه را نداشته در برخی از اجلاس های بین المللی مثل اجلاس های مونیخ و ژنو دیدارهایی بین ظریف و کری صورت گرفته که رسمی نبوده و کری مسئولیتی در این زمان نداشته و این مساله یک رقابت داخلی است و در دوران اخیر چنین دیدارهایی نبوده است.

 

وی تاکید کرد: عمدتا مسائل مربوط به برجام بوده و اگر احوالپرسی در راهرو یک اجلاس صورت گرفته به مثابه مذاکره تلقی نمی شود و ما نباید در این مسائل حاشیه ای ورود کنیم و دچار دامی که پهن شده نشویم.

 

توضیحات قاسمی درباره حضور ایران در جنگ ادلب

قاسمی راجع به حضور ایران در جنگ ادلب توضیح داد: ادلب به عنوان یک نقطه مهم و تنها نقطه ای که هم تروریست ها و هم طیف های مختلف و مردم در آن حضور دارند، حائز اهمیت است و سیاست ایران در راستای مبارزه با تروریست است و امیدواریم سوریه سریعتر از حضور تروریست ها خالی شود و ما در خصوص حفظ تمامیت ارضی و حکومت سوریه به شدت مصر هستیم و در این خصوص با روسیه، سوریه و ترکیه در تماسیم تا بتواند این نقطه مهم به شکلی آزاد شود که شاهد تلفات نیروی انسانی نباشیم.

 

وی تصریح کرد: حضور ایران در سوریه یک حضور مشورتی و بنا به درخواست مردم و دولت سوریه بوده و برای ادلب هم تلاش می کنیم که تلفات انسانی وجود نداشته باشد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه به احلاس ایران، افغانستان و هند اشاره کرد و گفت: این یک اجلاس مهم بود که در آن تصمیمات اقتصادی مثبتی گرفته شد و امیدواریم همکاری های سه جانبه در توسعه مسائل اقتصادی منطقه نقش مثبتی داشته باشد و در مورد ممانعت از صدور کالا به افغانستان مساله در حال بررسی است و مشکلات به دلیل موانع مرزی ایجاد شده و امیدواریم این مشکل حل شود و ارتباطی به تحریم ندارد و با مذاکرات بین ارگان های زیربط این این مساله حل خواهد شد.

 

قاسمی در مورد ایجاد کانال سوئیفت آلمان برای ایران گفت: برای روبط پولی بانکی مذاکرات مطرح شده و مکانیسم های جدیدی در حال تصمیم گیری است تا برخی موانع را برداشته و برخی تضمین ها را انجام دهد و رضایت ایران را به همراه داشته باشد.

 

احتمال دیدار روحانی و شینزوآبه در نیویورک

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص دیدار روحانی و نخست وزیر ژاپن در نیویورک یادآور شد: خبر سفر شینزوآبه به ایران جوسازی بود اما در مورد نیویورک با توجه به زمان حضور رییس جمهور ایران در نیویورک و هیات های خارجی احتمال برگزاری این دیدار وجود دارد.

 

وی راجع به بازداشت دانشجوی ایرانی در استرالیا گفت: موضوع تحت بررسی است و سفارت ایران در کامبرا و سفارت استرالیا در ایران آن را پیگیری می کنند و اطلاع جدیدی دریافت نکرده ام.

 

قاسمی ادعای رژیم صهیونیستی در حمله به یک هواپیمای بوئینگ ایران و مقابله اسرائیل با کمک های ایران به حزب الله را دروغ پردازی دانست.

 

خبر مزخرف الجریده کویت مبنی بر دیدار سردار قاسمی و نماینده آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه خبر روزنامه الجریده کویت مبنی بر دیدار سردار قاسمی و نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش را خبری مزخرف دانست و گفت: این رسانه همواره در حال انتشار اخبار دروغ علیه ایران است و بدون داشتن نماینده در ایران تلاش دارد که فضای داخلی ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

 

قاسمی از بازنشستگی سه سفیر ایران طبق قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ادارات دولتی خبر داد.

 

وی همچنین از پیگیری برای اخذ غرامت و دستگیری حمله کنندگان به نمایندگی های ایران در خارج از کشور خبر داد و تاکید کرد: دولت های میزبان موظف به تامین امنیت نمایندگی های ما هستند و اگر کاهلی صورت بگیرد با آن برخورد می شود.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد علت لغو سفر رییس جمهور به ازبکستان عنوان کرد: این مساله را از بخش ارتباطات ریاست جمهوری سوال کنید.

 

به مذاکره با آمریکا فکر نمی کنیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شروط ایران برای مذاکره با آمریکا تصریح کرد: ما به مذاکره با آمریکا در شرایطی که ترامپ با خروج از برجام ایجاد کرد فکر نمی کنیم و در دستور کار ما نیست و داشتن شرط هم وجود ندارد. ایران سیاست های خود را به نفع ملت خود و منطقه می داند و لازم نیست در مورد توان دفاعی خود به مذاکره با کسی بپردازیم.

 

قاسمی در مورد جایگزین های سفرای بازنشسته یادآور شد: با مطرح شدن طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان جایگزین های آن ها مشخص شده است.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به توئیت های حمایتی آمریکایی ها از منافقین گفت: قطعا این گروه مورد حمایت این کشور هستند و بدون حمایت این کشور ادامه حیات ان ها ممکن نبوده است و توئیت آقای ظریف به مدیرعامل توئیتر نیز در مقابله با این حمایت ها بوده و قطعا آثار خود را خواهد داشت.

 

قاسمی راجع به هویت افرادی که به کنسولگری ایران در بصره حمله کرده اند، افزود: مقامات و مردم عراق از این واقعه ناراحت بودند و تعدادی از آن ها دستگیر شده اند و سرنخ هایی به دست آمده و ما با توجه به اطلاعاتی که داشتیم مشخص شد که این افراد تحت حمایت گروه های خاص بوده اند که به هدفشان نرسیده اند و با تکمیل اطلاعات جزئیات بیشتری منتشر خواهد شد.

 

 

زمان: ۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۱:۱۵
شناسه خبر: ۷۲۸۱۹۲