امروز:شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

اژه ای در نشست خبری:

همه چیز درباره فردی که در اوین خودکشی کرد/۲۵ نفر در ناآرامی ها کشته شدند

همه چیز درباره فردی که در اوین خودکشی کرد/۲۵ نفر در ناآرامی ها کشته شدند

خبرگزاری شبستان: سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه ۲۵ نفر در ناآرامی ها کشته شدند، گفت: ۶۲۲ نفر در کل کشور در اغتشاشات اخیر بازداشت شده اند که افراد بیگناه و کم گناه و یا فریب خورده آزاد شده اند.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در صد و بیست و سومین نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در هفته های اخیر مجدداً شاهد شرارتهای امریکا و صهیونیست بوده ایم که با برنامه ریزی به دنبال ایجاد اغتشاشاتی در کشور بودند که به زعم باطل خود اقداماتی کرده اند و البته تمام افکار آنها غلط بود. آنها فکر می کردند اگر مردم اعتراضاتی دارند می توانند بر این موج سوار شوند و عواملی از خودشان را تجهیز کرده اند تا بین مردم وارد شوند و خساراتی را به مردم و اموال آنها وارد کرده و احیاناً افرادی نیز کشته شده اند.

 

وی افزود: کینه توزیها و دشمنی های بی انتهای امریکا و صهیونیست علیه ایران بارها بر ملت ما ثابت شده است آنها مترصد بوده اند تا از هر فرصتی که می خواهند برای ضربه به نظام استفاده کنند و در این میان از فرصت فضای مجازی نیز بهره برده اند.

 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به حضور انقلابی مردم هوشیار تصریح کرد: ملت ایران به محض اینکه متوجه شدند دشمن می خواهد از نارضایتی های آنها سواستفاده کند بلافاصله مثل همیشه به کمک نیروهای نظامی آمدند و صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند و در مقابل جمعیت اغتشاشگران وارد میدان شدند و بار دیگر پیمان خود را با نظام و انقلاب محکم کردند تا به دشمن بفهمانند که ممکن است اعتراضاتی داشته باشند اما هیچگاه در صف دشمن قرار نمی گیرند.

 

حجت الاسلام اژه ای تصریح کرد: این بی حیایی امریکاست که به بهانه های تحریم علیه شخصیتهای اسلام اسامی افراد یا سازمانهایی از جمله قوه قضاییه را در لیست تحریم می گذارد امریکا فلک زده نمی داند که انقدر مردم ما از دولتمردان امریکا که طی چندین دهه انواع ظلمها را به ایران کرده اند متنفر هستند که برای گذاشتن نام فرد یا نهادی در لیست تحریم، این موضوع را به عنوان نکته مثبت در کارنامه او در کشور محسوب می کنند و نه نقطه منفی این نقطه منفی فقط در پرونده آمریکا ثبت می شود امریکا مسرور از این نباشد که اسم فردی در لیست تحریم باشد این موضوع هیچ نگرانی برای مردم ما ندارد و خوشحالند که به کشورهای غربی سفر نمی کنند.

 

وی ادامه داد: نقشه های دشمن توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و قضایی تعقیب و بازیابی می شود و عواملی در حال تعقیب و بازیابی هستند و طبق قانون مجازات می شوند.

 

حجت الاسلام اژه ای گفت: افرادی که به خیابان آمده بودند برخی دشمن بوده اند؛ برخی با دشمن وابستگی داشته اند و ما به نیروهای اطلاعاتی تاکید کرده ایم که افرادی که از خود مردم هستند و دشمن نیستند و یا احیاناً فریب خورده و آسیب و آزاری به کسی نرساندند و جایی را آتش نزده، پرچم یا مغازه ای را به آتش نکشیده حسینیه و مسجدی را آتش نزده اند اینها حتماً جدا شوند و این افراد دستگیر نشده و اگر هم دستگیر شده اند به زندان نبرند و حتی برای آنها سوءسابقه نیز محسوب نشود.

 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به هر حال افراد فریب خورده ممکن است دستگیر شود و افراد مجرمی که به تشکیلاتی وابسته هستند سعی کنند چهره مجرمانه خود را مخفی کنند و بخواهند دروغ بگویند یا مسایلی را کتمان کنند که این موضوع نیازمند شناسایی است به نیروهای انتظامی تاکید شد که هر چه سریعتر نسبت به پالایش افراد اقدام کنند و افراد بی گناه، فریب خورده و کم گناه و کم سن و سال پس از شناسایی اولیه آزاد شوند که در مرحله دوم عده ای از دستگیر شدگان آزاد شده اند و این افراد حتی به زندان و دادسرا معرفی نشدند البته کسانی هم که به دادسرا معرفی شده اند با قرار معین و با وثیقه آزاد شده اند تا طبق گزارشات وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بررسی شده و به جرم آنها رسیدگی شود.

 

وی اظهار داشت: در میان دستگیر شدگان افراد مرتبط با خارج، لیدرها و سردسته هایی در خیابان بازداشت شده اند و به طور کلی در کل کشور در روزهای اول و دوم و سوم اغتشاشات 622 نفر بازداشت موقت صادر شد که تعدادی با قرار وثیقه شناسایی و آزاد شده اند. تعداد بازداشتی ها در تهران به 55 نفر رسید اما از کل کشور تا دیروز تعدادی آزاد شده اند و در کل از آمار 622 نفر 456 نفر تا دیروز باقی مانده اند که امروز بخشی از آنها آزاد شده اند. ممکن است افرادی دیگری نیز در روزهای آینده آزاد شوند و البته افرادی هم تا زمانی که محاکمه و اتمام تحقیقات آنها به پایان برسد در بازداشت خواهند بود.

 

حجت الاسلام اژه ای در مورد خبر خودکشی یک نفر بازداشت شده در کلانتری گفت: این فرد هنوز به زندان معرفی نشده بود و فردی معتاد بود که در کلانتری اراک بازداشت شده و قدری مواد مخدر به همراه داشته است که دستگاه قضایی در حوزه اراک پرونده ای برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شده است. فردی هم در زندان در ارتباط با اغتشاشات دستگیر شده بود که در دستشویی خودکشی کرده که این فرد نیز معتاد و سابقه اعتیاد داشته و حدود 21 ساله بود و دانشجو هم نیست. در مورد این فرد نیز پرونده ای برای رسیدگی در قوه قضاییه تشکیل شده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهادت برخی از نیروهای امنیتی و مردم در ناآرامی های اخیر افزود: برخی نیروهای امنیتی در درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیده اند و البته در این میان تعدادی از مردم نیز در خیابان کشته شده اند که تعداد این افراد 25 نفر اعلام شده است. آنچه مسلم است اینکه در کشته شدن این افراد از اسلحه نظامی و انتظامی استفاده نشده است و پیرو دستورات مقتضی به نیروهای امنیتی و انتظامی تاکید شده بود که حتی المقدور از تیراندازی خودداری کنند این افراد با سلاح سرد و برخی با سلاح گرم کشته شده اند و ما از این موضوع نتیجه می گیریم که دشمن می خواست مانند فتنه 88 کشته سازی کند و از این موضوع بهره ببرد.

 

سخنگوی دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود در مورد برخی از جرایم دانشجویی اظهار کرد: قاعدتاً اگر دانشجو هم مجرم باشد نباید انتظار داشت تحت تعقیب قرار نگیرد ممکن است دانشجویی در درگیری با کسی مرتکب جرم شود اما همانگونه که در زمان انتخابات تاکید کردیم ترکیبی اتخاذ شد تا دانشجویان در مسیر تهدیدشان ضرری وارد نشود و اگر باید به امتحان برسند و پرونده آنها در حد آزادی نیست ترتیبی اتخاذ شود تا با مامور به امتحان بروند و از درس عقب نمانند.

 

وی در مورد دستگیری اتباع خارجی در میان اغتشاشگران اظهار کرد: فقط یک دو تابعیتی در میان دستگیرشدگان داشته ایم.

 

حجت الاسلام اژه ای در پاسخ به سوالی که اگر اعتراضات اقتصادی نباشد آیا می توان این اعتراضات را دنبال کرد یا خیر گفت: اگر اعتراضات مردم در چارچوب قوانین و مقررات باشد مشکلی نیست اما آنچه بیش از گذشته در ماههای اخیر در جلوی برخی سازمانهای دولتی از جمله مجلس و نهاد دولت اتفاق افتاد و اعتراضات و اجتماعاتی را شاهد بودیم عمدتاً مربوط به مسایل اقتصادی و یا مسایل مربوط به تعاونی های اعتباری بود اما ممکن است برخی اعتراضات اقتصادی نبوده باشد.

 

از خانواده هاشمی و دبیرخانه شورای امنیت ملی چیزی درخصوص آزمایشات رادیو اکتیو ارسال نشده است

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی در مورد آزمایشات رادیو اکتیو در مورد فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی و ارسال گزارشی در این باره به دستگاه قضا گفت: خیر، چنین چیزی به قوه قضاییه از سوی خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی و دبیرخانه شورای امنیت ملی ارسال نشده است.

 

سخنگوی دستگاه قضا در مورد عوامل خارجی و دست داشتن آنها در این اغتشاشات و پیگیری قضایی در این خصوص گفت: عوامل خارجی در اغتشاشات اخیر دست داشته اند. این افراد با توجه به گزارشات وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات سپاه و گزارشات قوه قضاییه از طریق اینترپل تعقیب می شوند تا کسانی که پشتیبان یا لیدر در فضای مجازی بوده اند مورد تعقیب قرار بگیرند. پرونده ای در این خصوص از پلیس اینترپل تشکیل شده که از طریق دستگاه قضا دنبال می شود.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد انتشار فیلمی از مجلس خبرگان از طریق فضای مجازی و اینکه آیا این فیلم از طریق صداوسیما به بیرون درج یافته است و اینکه دستگاه قضا در این خصوص چه عکس العملی نشان می دهد، گفت: ممکن است برخی از تصاویر علاوه بر آرشیو صداوسیما در جاهای دیگر نیز موجود باشند به طور مثال جلسات مجلس خبرگان، مجمع تشخیص یا مجلس شورای اسلامی؛ اینها اگر به صورت اسناد طبقه بندی شده باشد نباید افشا شود و در این صورت افراد مجرم مورد تعقیب قرار می گیرند مانند فیلمی که از بیت آیت الله منتظری منتشر شد و افراد مجرم دستگیر شدند اما هنوز درخصوص فیلم مذکور که عنوان کرده اید گزارشی به دستگاه قضایی نرسیده است.

 

اژه ای در پاسخ به سوالی در مورد ردپای مسئولان دولت سابق در اغتشاشات اخیر تصریح کرد: این جریان شروع شده و هنوز تمام نشده است باید منتظر جمع آوری اسناد و مدارک لازم باشیم. گاهی صحبتها و گزارشات یا تحلیلهایی در گذشته عنوان شده است که در آن زمان مشکلی ایجاد نمی کرده اما بعدها موجب موانع و مشکلاتی می شود. ممکن است برخی مسایل تحلیلی استنباطی باشد که باید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد این گزارشات باید تعقیب شود تا در نهایت مشخص شود که مجرم واقعی چه کسی است. وزارت اطلاعات، وزارت اطلاعات سپاه اطلاعاتی قبلی را جمع اوری می کنند ممکن است در این اغتشاشات اتفاقاتی از قبل افتاده باشد که الان معنی اغتشاش می دهد اما در زمان خود این معنی را نداشته است.

 

وی در مورد صدور حکم پرونده خاوری برای بازداشت گفت: رایزنی های زیادی در این زمینه انجام شده و از پلیس اینترپل تقاضای دستگیری این فرد شده است و حتی ما گفته ایم که شما که ادعا دارید با مفاسد اقتصادی مقابله می کنید این موضوع نیز در همین زمینه است و همکاری لازم را در این خصوص انجام دهید البته هنوز از طرف خاوری نیز اعتراضی درخصوص حکم قضایی خودش نرسیده است و باید بگوییم مدت اعتراض دو ماه است و هنوز این زمان به پایان نرسیده است.

 

بخش نظارتی تعاونی های اعتباری در سازمانها و نهادها (وزارت تعاون، بانک مرکزی) باید پاسخگو باشند

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت سازمان دیده‌بان شفافیت و احمد توکلی علیه مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون در خصوص موسسات مالی اظهار کرد: از آن تشکیلات گزارشی رسیده است اما این‌که این مقامات احضار یا دعوت شدند، اطلاع ندارم. وزارت تعاون سابق و فعلی در مورد تشکیل تعاونی‌های اعتبار و عدم نظارت و رها شدن‌شان، باید پاسخگو باشند. مگر می‌شود به این همه تعاونی مجوز داده شود و بعد هم از مجوز خودشان تخطی کنند و هیچ اقدام و نظارتی صورت نگیرد.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر مسئله تعاونی‌های اعتباری در سه قوه مطرح و از هر قوه نمایندگانی تعیین شده و هر هفته حداقل یک جلسه تشکیل می‌شود و بانک مرکزی هم به طور جد به میدان آمده است. در هفته گذشته، یک کارگروهی تشکیل شد تا بر اجرای تصمیمات اتخاذ شده، نظارت کنند. چون مردم می‌گفتند تصمیمات اتخاذ شده وقتی به بانک می رویم، اجرا نمی‌شود. کار دیگری که در دستور کار قرار گرفت، این است که آیا واقعا اموالی وجود دارد که تاکنون شناسایی نشده است؟ از همه جا کمک خواسته شده اموال این افراد تا حد مقدور شناسایی شود. در حال حاضر کار سنگینی در رابطه با شناسایی تعقیب اموال صورت می گیرد و قرار شده بانک مرکزی خط اعتباری‌هایی را در ازای اموال شناسایی شده، اختصاص دهد. امیدواریم در آینده مبلغ بیشتر و به افراد بیشتری پرداخت شود و نهایت کار در این ارتباط صورت می‌گیرد. ان‌شاءالله این موسسات عبرتی برای بخش‌های نظارتی داخلی باشد.

 

اژه ای افزود: اموال صاحبان اصلی موسسات اعتباری از طریق وزارت اطلاعات سازمان بازرسی و ثبت اسناد دنبال می شود تا به محض شناسایی ضبط شود و حتی اموالی که به نام اقوام و فامیل آنها منتقل شده نیز در این موضوع می تواند موثر باشد تاکنون اعتباراتی که به سپرده گذاران واگذار شده است از طریق خط اعتباری بانک مرکزی بوده است و پس از شناسایی اموال حق استیفا با بانک مرکزی است.

 

سخنگوی دستگاه قضا درپاسخ به سوالی درباره اظهارات معاون قضایی دادستان مبنی بر تذکر به مسئولان وزارت اطلاعات در خصوص کانال‌های تلگرامی و احتمال اهمال در این زمینه نیز گفت: شاید این حرف تکراری باشد. ما بر این اعتقاد بوده و هستیم که از فناوری‌های نوین باید درست استفاده شود، از پیام‌رسان‌ها هم باید استفاده شود، اما دلیل بر آن نیست که مدیریت و کنترل در این موارد که در خارج از کشور اداره می‌شود، صورت نگیرد. در هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند که از طریق فضای مجازی تسلطی صورت گیرد. ما ارزش‌های متفاوتی داریم. همه قبول دارند فضای مجازی رها شده امروز حقیقتا موجب مفسده فراوانی است که شامل مفسده امنیتی، اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شده است.

 

نمی خواهیم جلوی فضای مجازی و اقدام مفید سایبری را بگیریم

 

وی اظهار کرد: بسیاری از کلاهبرداری‌ها و جرایم سنگین اقتصادی و حتی فروش مواد مخدر یا لجن پراکنی‌ها از طریق فضای مجازی بوده است؛ آیا با وجود این همه مفسده وخلاف قانون که در انظار مردم صورت می‌گیرد نباید اقدامی کرد؟ شورای عالی فضای مجازی گفت ما سیاستگذاری و مدیریت می‌کنیم. قوه قضائیه قصد ندارد محدودیت ایجاد کند و جلوی اقدامات مفید سایبر را بگیرد. ما ادعای بالاتر داریم. معتقدیم سرویس‌هایی که در داخل داریم کم است، اما باید فساد و جرم در  فضای سایبر کاهش یابد.

 

اژه ای افزود: با توجه به نامه قوه قضاییه به وزارت ارتباطات درخصوص کنترل کانالهای تلگرامی این وزارتخانه ابتدا از ما سه ماه فرصت خواست و سپس 6 ماه فرصت از ما درخواست کرد اما اقداماتی که انجام شد کافی نبود این فسادی که در حال حاضر در ابعاد مختلف دیده می شود کار سنگینی است و از نظر بنده هر کسی که می توانسته کاری در این زمینه انجام بدهد و نداده است مقصر است در مقابل این همه مفسده باید پاسخگو باشیم. بسیاری از افراد در دولت فعلی و قبلی مسئولیت داشته اند و باید در این خصوص پاسخگو باشند شاید لازم باشد برای کنترل فضای مجازی به خرید سرور اقدام شود که اگر لازم است باید این اقدام انجام شود به نظر برخی متخصصان نظارت بر کانالهای تلگرامی وجود دارد و اگر این موضوع به اثبات برسد افرادی که در این مساله کوتاهی کرده اند باید پاسخگو باشند.

 

سخنگوی دستگاه قضا در مورد رفع فیلترینگ تلگرام گفت: این تصمیم براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و اعمال محدودیت بر تلگرام نیز براساس تصمیم همین شوراست اما باید بگوییم آیا در حال حاضر این خطرات برطرف شده است و امکان این تکرار وجود ندارد. هنوز تمام مقصران درخصوص اغتشاشات اخیر در کانالهای تلگرامی دستگیر نشده اند و البته در این میان افرادی نیز مرتبط با گروه نفاق یا جریان سلطنت طلبها هستند که از طریق امریکا و صهیونیست پشتیبانی می شوند.

 

وی در مورد نظر قوه قضاییه درخصوص رفع فیلترینگ تلگرام تصریح کرد: هر دستوری که از طریق دستگاههای لازم الاجرا باشد ما ملتزم به عمل آن هستیم و حتی این دستورات ممکن است با نظر بنده و حتی قوه مخالف باشد اما تصمیمات درخصوص رفع فیلترینگ در شورای عالی امنیت ملی گرفته می شود و این موضوع برای ما لازم الاجراست.

 

اژه ای در مورد اظهارات شهردار تهران درخصوص سواستفاده در برخی پرونده های قضایی گفت: باید گزارشات خود را به قوه قضاییه ارسال کنند تا موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی در مورد تعیین مکانی برای تجمعات گفت: به نظر میرسد در قانون اساسی و حتی قانون احزاب قوانین مورد ابهام در این زمینه نداشته باشیم اگر براساس قانون در کشور عمل کنیم با مشکل مواجه نخواهیم بود ممکن است یک راه حل برای اعتراضات این باشد اما قرار دادن مکان برای اعتراضات به این معنی نیست که کار تمام است اما از این نظر که ممکن است قرار دادن مکانی برای تجمعات از اختلال در نظم عمومی جلوگیری کند می تواند موثر باشد اما باید در نظر بگیریم که قرار دادن مکان برای تجمعات کل موضوع را حل نمی کند.

 

اژه ای در ادامه با بیان اینکه دستگیری برادر معاون اول رئیس جمهور و وضعیت پرونده اظهار داشت: ایشان آزاد نشده اند و بعد از تحقیقات قراردادهایی را که باید انتقال دهند تحت نظر مامور مستندات را انتقال می دهند و هنوز قرار آزادی برای وی صادر نشده است و دو نفر دیگر نیز در این پرونده بازداشت هستند.

 

وی در مورد پیش بینی دستگاه قضا درخصوص اغتشاشات اخیر گفت: احتمال این مسایل را می دادیم اما برای زمان دیرتر و با حجم کمتری قوه قضاییه احتمال این موضوع را در بخشنامه های خود قبلاً داده بود اما احتمال این حجم و در این مدت زمان را نداشتیم پیش بینی ما در اواخر بهمن و یا اسفند بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۵۰
شناسه خبر: ۶۸۲۴۱۰