امروز:شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

چین و مسئولیتی که از پس آن برنیامد!

چین و مسئولیتی که از پس آن برنیامد!

خبرگزاری شبستان: چین در مساله امدادرسانی به پرسنل نفتکش ایرانی حادثه دیده کم کاری هایی از خود نشان داد که شاید اگر به موقع اقدام می کرد امروز ۳۰ خانواده ایرانی داغدار نبودند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، چین که یکی از کشورهای هم پیمان جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی تلقی می شود و ایران همواره از کشورهای سرمایه گذار اصلی در این سرزمین شرق دور محسوب می شود اما حالا نتوانسته از پس مسئولیتی که برای امداد رسانی به حادثه دیدگان ایرانی را برعهده داشته بر بیاید.

 

بنابراین گزارش، نفتکش ایرانی از ساعت ۸ شب شنبه به وقت ایران دچار آتش گرفتن در آب های چین شد و به گفته این کشور عملیات نجات بلافاصله انجام شد اما امروز پس از ۸ روز از ادامه آتش سوزی و انفجارهای مداوم نفتکش " سانچی" در عمق ۱۱۰ متری دریا غرق شد تا خانواده های ۳۰ ایرانی حاضر در آن داغدار شوند.

 

در طول این ۸ روز چین از ارسال امدادگران خود به درون نفتکش امتناع کرد و تنها نیم ساعت آن ها به درون سانچی رفته و ۲ پیکر را در آوردند اما ایران که از امداد رسانی صحیح چین دلسرد شده بود تکاوران دریایی خود را راهی محل کرد اما به دلیل انفجار نهایی تکاوران ایرانی نتوانستند عملیات نجات را انجام دهند و در نهایت سانچی غرق شد و امکان دسترسی به پیکر ۲۹ نفر دیگر از ۳۲ پرسنل آن طبق اعلام چین امکان پذیر نخواهد بود.

 

در همین رابطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزارت امورخارجه خواسته اند که اعتراضات خود را به طرف چینی اعلام کند.

 

مسعود گودرزی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به رئیس جمهور با اشاره به حادثه کشتی نفتکش اخیر گفت: از وزارت خارجه می‌خواهیم یادداشت اعتراضی به چین بدهد چرا که هنوز خبری از سرنوشت ملوانان نشده و کم‌کاری دولت چین در این خصوص مشخص است.

 

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: همه ملوانان همطونان ما بودند و دو نفر از آنها از حوزه انتخابیه ما هستند که ما پیگیری بسیاری در این رابطه کرده‌ایم ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

 

از سویی دیگر هم مهدی مطهرنیا، کارشناس مسایل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان با اشاره به درخواست نمایندگان مجلس از وزارت امور خارجه به منظور دریافت توضیح از طرف چینی درخصوص امدادرسانی به نفت کش ایرانی غرق شده است، گفت: سپهر اندیشه مندی سیاسی ایران نمی خواهد قبول کند که سیاست دنیای واقعیت های مبتنی بر منافع است و در دنیای سیاست چه بخواهیم و چه نخواهیم منافع و منابع را در نظر می گیرند.

 

وی با بیان اینکه تمام بازیگران در فضای بازی سیاسی منفعتی حرکت می کنند، خاطرنشان کرد: چین کنشگر بزرگ بین المللی است که ادعای آقایی جهان در قرن 21 را دارد و امروز جلوتر از سرمایه گذاران غرب حرکت می کنند و این یک واقعیت است اما باید دید آیا مصداق این مسایل در مساله غرق شدن سانچی وجود دارد یا نه؟

 

این کارشناس مسایل سیاست خارجی عنوان کرد: با توجه به توانایی چین در جهت کنترل این آتش سوزی و احتمال همکاری بیشتر اینکه از سوی جامعه ایرانی از آنها انتظار می رفت به نظر می رسد اقدامات این کشور در امدادرسانی به غرق شدگان ایرانی مناسب نبوده و جامعه ایران امروز با علامت سوال بزرگی در این خصوص مواجه است.

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: ۶۸۲۳۹۵