امروز:شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

رستاک با شادی های موسیقی اقوام ایرانی به سی و سومین جشنواره فجر آمد/

بازسازی مقام تنبور باستانی به یاد زلزله زدگان کرمانشاه

  بازسازی مقام تنبور باستانی به یاد زلزله زدگان کرمانشاه

خبرگزاری شبستان: گروه رستاک در شب ابتدایی هفته با استقبال خوب تماشاگران قطعات موسیقی اقوام ایرانی شب پرشادی را رقم زد و با بازسازی مقام باستانی تنبور یاد زلزله زدگان کرمانشاه را گرامی داشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، در چهارمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر گروه رستاک  در تالار وحدت به اجرا رفت، این کنسرت  با اجرای قطعه «هله مالی» و موسیقی جنوب ایران آغاز شد. فرزاد مرادی ، خواننده و نوازنده گروه رستاک گفت: ما در جشنواره با یک چالش روبرو هستیم و خیلی از دوستان انتقاد دارند که قطعات جدیدی بخوانیم و قطعات قدیمی را اجرا نکنیم؛ ما قصد داریم در این اجرا از قطعات آلبوم جدید نیز اجرا کنیم.

وی افزود: قطعه ای که می خواهیم اجرا کنیم از آلبوم جدیدمان« خورشید های همیشه» است که تلفیقی از موسیقی جنوب کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که با نگاه خودمان تنظیم شده است .

قطعه «لیلا» قطعه دیگری از موسیقی  نواحی خراسان بود که گروه رستاک اجرا کرد و یکی از نوازندگان گروه در معرفی این قطعه گفت: خراسان بزرگ همیشه مهد هنر، فرهنگ و ادبیات ایران بوده است، قطعه «لیلا» یکی از قطعات معروف در موسیقی خراسان است که با نگاه تازه با سازهای دوتار، توشمه و دایره اجرا می شود.

 

پس از موسیقی نواحی خراسان قطعه آذری « گزل آذربایجان» اجرا شد.فرزاد مرادی با اشاره به حادثه تلخ زلزله کرمانشاه گفت: دو ماه پیش شاهد اتفاق ناگواری در کشور بودیم  که هموطنانمان را غمگین کرد وهمه به حادثه دیدگان محبت کردندف من به عنوان یک کرمانشاهی از مردم ایران تشکر می کنم و احساس غرور می کنم. قطعه ای که اجرا می کنم یک مقام باستانی تنبور است که به مردم ایران تقدیم می کنم.

 

پس از قطعه کردی قطعات لری «بارون » و گیلکی « رعنا»  و کردی «هاوار» که بخشی از معروفیت و جذابیت گروه رستاک به خاطر آنها بود اجرا شد از نکات جالب اجرای این قطعات همخوانی مخاطبان با گروه بود.قطعه بعدی «واسونک شیرازی » بود که نوازنده گروه در معرفی این قطعه گفت: شادیانه ها و شادباش ها بخشی از موسیقی نواحی ایران است که در هر منطقه اسم خاصی دارند  که اینها در فارس و شهر شیراز واسونک گفته می شود.

 

آخرین قطعه ای که رستاک با همخوانی تماشاگران اجرا کرد قطعه کردی «سوزه له و سنجانه» بود،  نوازندگان گروه  رستاک با کنار گذاشتن سازهایشان حرکات آیینی زیبای کردی کنسرت را به پایان رساندند. یکی از نکات جالب توجه اجرای رستاک در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر این بود که علی رغم اینکه روز ابتدای هفته بود با استقبال چشمگیر تماشاگر مواجه بود.

 

اعضای گروه رستاک متشکل از سیامک سپهری(سرپرست و نوازنده تار)، فرزاد مرادی (خواننده و نوازنده سازهای ملودیک)، بهزاد مرادی (خواننده و نوازنده سازهای کوبه‌ای)، اکبر اسماعیلی‌پور (نوازنده تار و عود)، یاور احمدی‌فر (دف و سازهای کوبه‌ای)، صبا جمالی (نوازنده قانون)، دینا دوستی (نوازنده کمانچه)، امید مصطفوی (نوازنده تمبک و سازهای کوبه‌ای)، سپهر سعادتی (نوازنده کنترباس)، حامد بلندهمت (نوازنده سازهای بادی) و فرزاد خورشیدسوار (نوازنده دف و سازهای کوبه‌ای)  است.

 

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۵۳
شناسه خبر: ۶۸۲۲۳۸