امروز:سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

چه رابطه ای میان افزایش گناه در جامعه و بلاهای طبیعی مانند زلزله است؟

چه رابطه ای میان افزایش گناه در جامعه و بلاهای طبیعی مانند زلزله است؟

خبرگزاری شبستان: حجت الاسلام آقا میری با تاکید بر توجه به افزایش بالاهای طبیعی و کمبود بارش باران گفت: این مایه تاسف است که انسان ها نسبت به انجام گناه بی تفاوت باشند و بدون واهمه اعمالی را که مورد رضایت خداوند نیست، انجام دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام سید محمدرضا آقامیری، استاد برجسته حوزه علمیه و مدیرعامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان در مسجد جامع غدیر به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: انسان هرگز نباید از رحمت و لطف خداوند مایوس شود اما توجه به افزایش مشکلات و بلاهای طبیعی مانند زلزله و کمبود بارش باران امری لازم و ضروری است. این مایه تاسف است انسان ها نسبت به انجام گناه بی تفاوت باشند و بدون واهمه اعمالی را که مورد رضایت خداوند نیست را انجام دهند.

حجت الاسلام آقامیری با تاکید بر اینکه انسان مسلمان باید وفادار به عهدی باشد که با خداوند متعال بسته است، ابراز کرد: زمانی که حکم دین عملی را حرام بیان می‌کند فرد مسلمان دیگر نمی‌تواند آن عمل را برخلاف اصول و اسلوب دینی انجام دهد.

مدیرعامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان با اشاره به اغتشاشات اخیر، اظهار داشت: امروز مردم به مشکلات اقتصادی و معیشتی خودشان اعتراض دارند اما این امر ربطی ندارد که انسان به خداوند تجری بجوید.

وی با استناد به روایتی از امام صادق(ع)، گفت: حضرت فرمودند: اگر چهار عمل علنی شود چهار چیز ظهور می‌کند نخست اگر عمل نامشروع زیاد شود زلزله‌ها فراوان می‌شود؛ این زلزله ممکن است همین زلزله‌هایی باشد که ما مشاهده می‌کنیم شاید هم مربوط به زلزله‌هایی باشد که ریشه خانواده را سست می‌کند. کسی که مرتکب عمل نامشروع شود بنیاد خانواده‌اش سست می‌شود.

حجت الاسلام آقامیری ادامه داد: حضرت دومین عمل را در عدم پرداخت زکات بیان فرمودند؛ انسان زمانی که زکات مالش را پرداخت نکند مال و ثروتش در معرض نابودی قرار می‌گیرد و این اثر وضعی آن عمل است. زکات برای قوام جامعه اسلامی بسیار لازم و ضروری است.

استاد حوزه علمیه اضافه کرد: امام سومین مورد را اشاره به حکم و قضاوت ناعادلانه قضات دانستند؛ در جامعه اسلامی قضات باید مراقب باشند تا به حق قضاوت کنند و آخرین مورد مربوط به ترک امر به معروف و نهی از منکر بود که حضرت فرمودند اگر این امر ترک شود حکام ظالم برشما حاکم خواهند شد.

وی با تاکید براینکه امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه اسلامی گسترش یاید تا به عنوان یک فرهنگ نیکو بین مردم نهادینه شود، گفت: امر به معروف و نهی از منکر جامعه را در مسیر سعادت قرار می‌دهد. استغفار و توبه گناهان انسان را پاک می‌کند.

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۴۸
شناسه خبر: ۶۸۲۲۲۶