امروز:شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

امام جماعت مسجد خلیل‌الله:

مساجد مرکز آموزش «مدیریت مواجهه با زلزله» باشند

مساجد مرکز آموزش «مدیریت مواجهه با زلزله» باشند

خبرگزاری شبستان: امام جماعت مسجد خلیل الله بر لزوم آشنا کردن مردم با فرهنگ چگونگی مواجهه با زلزله، تاکید کرد و گفت: این خانه‌های خدا باید مرکزی برای برگزاری مانورهای زلزله باشند.

حجت الاسلام سیدرضا جوادی در گفتوگو با خبرنگار مسجد و کانونهای مساجد خبرگزاری شبستان، با اشاره به اینکه مساجد امنترین پایگاههای دینی و مردمی برای مقابله با بحرانها و حوادث هستند، گفت: به دلیل جایگاه اثرگذار مساجد، نبی مکرم اسلام (ص) آن را مرکز حکومت خود قرار دادند.

 

وی با اشاره به  کمکهای مردمی این مسجد به زلزلهزدگان استان کرمانشاه، اظهار کرد: جمعآوری کمکهای نقدی و غیر نقدی نمازگزاران، ارسال 14 کانکس برای اسکان موقت زلزلهزدگان از سوی نمازگزاران این مسجد از جمله اقدامات ما پس از وقوع رخدادهای طبیعی اخیر بودند که در این میان بانوان نمازگزار این مسجد نیز همانند دوران دفاع مقدس که اقدام به پشتیبانی از جبهههای حق علیه باطل می کردند، نسبت به بسته‌بندی این کمکهای مردمی اقدام کردند.

 

امام جماعت مسجد خلیلالله بر لزوم آشنایی و آموزش فرهنگ چگونگی مواجهه با زلزله به مردم تاکید کرد و گفت: معتقدم، در صورتی که در این زمینه به مردم اطلاعرسانیهای لازم شود و مردم با بیمه حوادث آشنا شوند، بدون شک با چگونگی دریافت حق و حقوق خود در برابر چنین بحرانهایی مطلع میشوند.

 

جوادی ادامه داد: سازماندهی امور یک محله با مسجد آن است، بنابراین یک امام جماعت میتواند در این زمینه محوریت داشته باشد و در بسیج همگانی مردم برای برگزاری مانور زلزله وارد عمل شود.

 

وی بر لزوم مقاومسازی مساجد قدیمی در برابر زلزله تاکید کرد و گفت: به عنوان مثال مسجد خلیلالله، با قدمت 70 سال متاسفانه مقاومتی در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله ندارد و از امنیت لازم برای اسکان مردم برخوردار نیست.

 

امام جماعت مسجد خلیلالله، ادامه داد: بر اساس اینکه گفته میشود مساجد در بحرانهای مختلف باید پناهگاه مردم باشند، در ابتدا باید بحث ایمنیسازی آن‌ها مورد توجه قرار گیرد و بعد این انتظار را برآورده کرد.

 

جوادی خاطر نشان کرد: خوشبختانه در سالهای گذشته در بحث ساخت مساجد به بحث سازه و مقاومت مساجد، توجه بسیاری شده است، به طوری که در زلزلهای که اخیرا در استانهای غرب کشور و استان کرمانشاه رخ داد، برخی از مساجد مقاوم بودند و در برابز زلزله آسیب ندیدند.

 

 

 

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۳۷
شناسه خبر: ۶۸۲۱۳۸