امروز:دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

بعداظهر چهارشنبه ۱۳ دی ماه؛

اختتامیه ششمین دوره تخصصی اقراء برگزار شد

اختتامیه ششمین دوره تخصصی اقراء برگزار شد

خبرگزاری شبستان: اختتامیه ششمین دوره تخصصی اقراء با حضور شیخ عصفور استاد مصری قرائت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، شیخ محمد فهمی عبدالسید عصفور استاد مصری قرائت در اختتامیه ششمین دوره تخصصی اقراء كه در مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد با اشاره به اینكه خداوند قرآن را فرستاد تا ما را آگاه سازد، اظهار داشت: امت‌های پیشین به كتاب خود پشت كردند اما ما قرآن را اسوه خود قرار می‌دهیم و پشت آن حركت می‌كنیم.

وی ادامه داد: وقتی قرآن نازل شد پیامبر اكرم(ص) در نزد جبرییل قرآن را می‌آموخت و این در حالی است كه پیامبر خود حقیقت قرآن بود، درواقع خداوند به رسول اكرم(ص) فرمودند"شما تامل كنید و كم‌كم بعثت شما كامل می‌شود".

این استاد مصری قرائت تاكید كرد: سنت پیامبر اكرم(ص) به سه بخش قول، فعل و تقریب تقسیم می‌شود، در سنت قول پیامبر(ص) نكاتی را به ما تذكر می‌دهند، در سنت فعل پیامبر براساس الگو قراردادن خود برخی از موضوعات را بیان می‌كنند، در سومین سنت پیامبر در مقابل برخی مسائل سكوت می‌كردند تا امت موضوعی را متوجه بشوند.

شیخ عصفور یادآور شد: قرآن خواندن از سنت افعال پیامبر اكرم(ص) است، قرآن با تمام فصاحت از پیامبر گرفته شده است و در واقع قرآنی كه خداوند متعال برای پیامبر اكرم(ص) فرستادند فقط نیاز به احتكار دارد، این قرآن علاوه بر میسر بودن در وجود تمام افراد است و كافی است قفل قلب را باز كنیم تا قرآن را ببینیم.

 وی افزود: متاسفانه طی یكسری غفلت‌ها در قرون مختلف و برخی سیاسی كاری‌ها باعث شد سنت اقراء در حاشیه بماند، درست است این بحث در مدت زمانی به حاشیه رفته اما ایران در بحث توجه به قرآن اقدامات خوبی داشته و ما تقاضا داریم این قرائت‌ها در جهت درست انجام شود، نظر ما براین است كه قرآن پیامبر به درستی تفسیر و قرائت شود.

این استاد قرائت مصری خاطرنشان كرد: یكی از خصوصیت‌های ایران این است كه قرآن را در كنار عترت می‌بینید، از این رو از خداوند متعال می‌خواهیم این سنت را در بلاد اسلامی منتشر شود، از آنجایی كه این سنت جدیدی در ایران نیست و بسیاری از بزرگان قرائت ایرانی بودند و یا در ایران مستقر بودند باید همچنان ترویج پیدا كند.

شیخ عصفور تصریح كرد: در زمانی اقراء در ایران به حاشیه رفت اما با وجود امام خمینی(ره) قرآن و اهل‌بیت(ع) احیاء شد و از این امر بسیار خوشحال هستیم.

وی در پایان گفت: جلسه قرائت در میان قاریان قرآن امری مهم است و بسیاری از قاریان بعد از گذشت دوران آموزش در جلسه پایانی  در نزد استاد قرائت می‌كنند تا اشكالات جزئی برطرف شود.

زمان: ۱۳۹۶/۱۰/۱۴ - ۰۸:۵۰
شناسه خبر: ۶۸۰۴۲۶