امروز:جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

«نقاب» حقیقت انسان را مخدوش می کند

«نقاب» حقیقت انسان را مخدوش می کند

خبرگزاری شبستان: نقاب، آغازی برای گم شدن و مخدوش شدن حقیقت انسان است. در واقع زمانی که کسی بیشمار نقاب را در شرایط مختلف بر چهره می زند، تکه ای از خود را پشتِ این نقاب ها گم کرده و ناگزیر به زندگی با صورتک های جعلی است که او را از اصل خود دور می کند.

محمود معصوم پناه طراح و کارگردان پروفرومنس نقاب به خبرنگار تئاتر شبستان گفت: این پروژه، تلفیقِ گالری و اجرا درباره ی نقاب و نقاب به چهره زدن است. در شرایط اجتماعی که انسان ها برای مقابله با بحران ها و مشکلات شخصی، فرار از حقایق و دلایل دیگر مثل جاه طلبی و چیزهای دیگر نقاب به چهره می زنند و حقیقت درون خود را پنهان می کنند، پرداختن به نقاب اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 

وی با بیان اینکه تکه شعر «بگشا نقاب از رخ که رخ توست فرخ» از مولوی، به شکل گیری ایده ی او در اجرای این قطعه ی نمایشی کمک کرده، ادامه داد: نقاب، آغازی برای گم شدن و مخدوش شدن حقیقت انسان است. در واقع زمانی که کسی بیشمار نقاب را در شرایط مختلف بر چهره می زند، تکه ای از خود را پشتِ این نقاب ها گم کرده و ناگزیر به زندگی با صورتک های جعلی است که او را از اصل خود دور می کند.

 

معصوم پناه درباره ی نمایشگاه نقاب گفت: آثا این نمایشکاه نقاب های چرمی است که من طراحی کرده و ساخته ام. اگرچه در زمان اجرا پرفومنس نقاب ها دیده می شوند اما زمانِ مجزایی برای دیدن آثار در نظر گرفته شده که هر روز در فاصله ی دو ساعت مانده به شروع اجراست.

 

وی درباره ی شکل اجرایی گفت: این اجرا بی کلام است و با فرم های بدن و آوا داستان خود را تعریف می کند. اجرای پیانوی مصطفی مشعر پور یاری گر ما در این پرفورمنس است که در بیان احساسات از طریق صدا و آواها کمک حال ماست.

 

گفتنی است این پرفورمنس با اجرای دنیا روحانی، احسان یوسفی نسب، محمود معصوم پناه تا دوازدهم خرداد هر شب ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه در خانه نمایش دا اجرا می شود. همچنین علاقه مندان برای تماشای آثار نمایشگاه می توانند از ساعت ۱۸ الی ۲۰ به تماشاخانه ی دا مراجعه کنند.

زمان: ۱۳۹۶/۳/۱۰ - ۱۷:۱۰
شناسه خبر: ۶۳۲۸۴۰