امروز:یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

فیلیپین همکار ایران در ساخت کارخانه LNG

فیلیپین همکار ایران در ساخت کارخانه LNG

خبرگزاری شبستان: لغو تحریم ها فرصتی را برای توسعه روابط ایران و فیلیپین فراهم کرد تا جایی که امروز ساخت کارخانه LNG و تامین خوراک پالایشگاه؛ ۲ محور مذاکرات ایران و فیلیپین قرار دارد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: روابط ایران فیلیپین در دوران معاصر از سال 1964 آغاز شد. این روابط در عرصه سیاسی و تجاری از ثبات کافی برخوردار بوده است. روابط تجاری دو جانبه نیز تا سال 2006 که غرب مواضعی علیه ایران اعمال کرد ادامه داشت. به عنوان مثال، در سال 2008 ایران در طرح 125 میلیونی دلاری پتروشیمی سرمایه گذاری کرد. در سال 2011 نیز فیلیپین حدود شش میلیون بشکه نفت خام که معادل 8.4 درصد از کل واردات این کشور بود را از ایران وارد کرد.

 

بنابراین گزارش، سال های پس از آن، افزایش بهای جهانی نفت کشورهای واردکننده این محصول از جمله فیلیپین را تحت تاثیر قرار داد. تحریم های غرب به رهبری آمریکا، روابط ایران و فیلیپین را محدود کرد، به طوری که سهم 30 درصدی صادرات موز از فیلیپین با ایران از بین رفت اما لغو تحریم ها فرصتی را برای توسعه روابط برای دو کشور فراهم کرد تا جایی که امروز ساخت کارخانه LNG و تامین خوراک پالایشگاه؛ 2 محور مذاکرات ایران و فیلیپین قرار دارد.

 

این گزارش می افزاید: شانا در این زمینه به نقل از پدرو آگینو، مدیرعامل شرکت نفت فیلیپین نوشته است: "این شرکت برای ساخت پالایشگاهی با ظرفیت 400 هزار بشکه نفت خام امادگی دارد. برای تامین بخشی از نفت مورد نیاز این پالایشگاه با شرکت ملی نفت ایران به توافق رسیدهایم. حدود 250 هزار بشکه یعنی بیش از نیمی از نیاز روزانه این پالایشگاه از نفت خام ایران تامین شود. هم اکنون در حال انتخاب زمین برای احداث پالایشگاه هستیم و پیش بینی می کنیم ظرف سه سال آینده، این پالایشگاه راه اندازی شود."

 

یادآور می شود: شرکت ملی نفت فیلیپین در سال ۱۹۷۳ از سوی دولت فیلیپین پایه گذاری شده است و شرکت های تابعه متعددی در زمینه‌های اکتشاف، انتقال، توسعه و مدیریت منابع، سوخت‌های جایگزین و انرژی های نو دارد. این شرکت مسئولیت اکتشاف و بهره برداری از همه منابع انرژی کشور فیلیپین را بر عهده دارد. تا کنون شرکت ملی نفت فیلیپین، میدان‌های هیدروکربوری متعددی را در حوزه دریا و خشکی این کشور توسعه داده است که در برخی از این پروژه ها، این شرکت نقش سرمایه گذار و کارفرما را بر عهده داشته است و در بعضی موارد خود با تکیه بر نیروی انسانی مجرب در عملیات اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز مشارکت کرده است. این شرکت به همراه شرکت شل در فیلیپین و شورون عضو کنسرسیوم مالاپایا است. پروژه آب‌های عمیق مالاپایا، یک پروژه منحصر به فرد در نوع خود است که هدف آن استحصال گاز از آب‌های عمیق فیلیپین است.

 

 

زمان: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۰۸:۴۰
شناسه خبر: ۶۲۹۱۳۸