امروز:سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

وزیر ارشاد در امضای تفاهم نامه با سازمان تامین اجتماعی:

مجلس لایحه معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر را با فوریت تصویب کند

مجلس لایحه معافیت مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر را با فوریت تصویب کند

خبرگزاری شبستان: صالحی امیری گفت: افزایش بودجه فرهنگی در سال ۹۶ و تقویت صندوق هنر با تامین امنیت شغلی و سلامت هنرمندان در ارتباط است. کرامت و منزلت اهالی هنر و فرهنگ از سیاست های ما بوده و هست.

به گزارش خبرنگار حوزه وزارتی خبرگزاری شبستان، مراسم انعقاد تفاهم نامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تأمین اجتماعی در زمینه بیمه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیدرضا صالحی امیری و دکترسیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و تعدادی از هنرمندان و بازیگران برگزار شد.

 

سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در این مراسم گفت: سیاست ما در وزارت ارشاد از ابتدا بر چند اصل استوار است که از روز اول به آن وفادار بوده و هستیم، اول گفتمان اعتدال فرهنگی که در ابتدای دولت اعلام کردیم و مبتنی بر انسجام، تنوع و عقلانیت و دیانت فرهنگی است.

 

وی افزود: برای وزارت ارشاد سه وظیفه قایل هستیم؛ سیاستگذاری، حمایت و نظارت. همه مسئولیت های اجرایی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه به اصحاب صنوف واگذار شود؛ این نیازمند حرکت مستمر و دایمی است و این جهت گیری در ایام اخیر شتاب گرفته است. در این زمینه قدم هایی در گذشته و حال برداشته شده است.

 

وزیر ارشاد با بیان اینکه در حال اجرای برنامه ای استراتژیک در وزارت ارشاد هستیم، افزود: کلیه امور اجرایی در همه حوزه ها را به اهل آن واگذار می کنیم که بالندگی، پویایی و خلاقیت در حوزه فرهنگ و هنر را در پی دارد.

 

وی تصریح کرد: ما نظام صنفی رسانه را در چهارچوب کمیسیون فرهنگی دولت تصویب کردیم، با خانه های فرهنگ و هنر توافق کردیم و نظام صنفی هنر را در سال 96 به دولت ارسال می کنیم و جهت گیری ما این است که نظام صنفی در حوزه فرهنگ و هنر شکل بگیرد و بخش زیادی از وظایف به سازمان ها واگذار شود و این مقدمه ای برای هدف ماست.

 

وی توضیح داد: در اواخر سال گذشته صندوق هنر را به اهلش واگذار کردیم. اعضای خانه های موسیقی، تئاتر و سینما عضو هیئت مدیره شدند و در آینده اعضای نشر هم به این جمع اضافه خواهند شد؛ در واقع حمایت ها ادامه پیدا می کند اما مدیریت در دست اهل فن است.

 

صالحی امیری افزود: افزایش بودجه در سال 96 و تقویت صندوق هنر با تامین امنیت شغلی و سلامت هنرمندان در ارتباط است. کرامت و منزلت اهالی هنر و فرهنگ از سیاست های ما بوده و هست و خوشبختانه هنرمندان در دولت یازدهم با دولت آشتی کردند. ما گوش شنوا برای نقد و ظرفیت برای شنیدن نقد داریم.

 

وی با بیان اینکه ما گفت گو را با اصحاب فرهنگ و هنر آغاز کردیم، توضیح داد: قرار بود جلسه ای در فروردین ماه برگزار شود اما به دلیل شائبه های سیاسی برگزار نشد و بنا شد جلسه به بعد از انتخابات موکول شود. در این جلسه دکتر ظریف و دکتر قاضی‌زاده هاشمی با اصحاب فرهنگ و هنر گفت‌وگو خواهند کرد. ما معتقدیم نقد سازنده می تواند در جهت اصلاح روش های جاری موثر باشد.

 

وزیر ارشاد همچنین در ادامه افزود: توجه به پیشکوستان که ریشه های فرهنگ و هنر ما هستند از اهداف ما در وزارت ارشاد است و معتقدیم جوان ها به دلیل وجود اینهاست که می درخشند.

 

وی بیان کرد: واگذاری همه امور اجرایی تا پایان برنامه ششم به اهلش و بحث بیمه و سلامت و امنیت شغلی اصحاب فرهنگ و هنر از امور مهم ما بود. امروز 12 هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر به جمع بیمه شدگان تامین اجتماعی اضافه شدند. 15 هزار و 500 نفر بیمه تکمیلی دارند و 12 هزار نفر از اهالی رسانه با یارانه وزارت ارشاد تحت بیمه هستند و بنا داریم همه اصحاب فرهنگ و هنر را در آینده مشمول بیمه قرار دهیم تا امنیت شغلی داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: این تفاهم نامه امروز به اطلاع نهادهای صنفی خواهد رسید.

 

وزیر ارشاد گفت: ما به دنبال روزی هستیم که قانونی تصویب شود همه اصحاب فرهنگ و هنر در همه حوزه ها از مالیات معاف شوند و امیدوارم مجلس این لایحه را با فوریت تصویب کند تا در این زمینه به مشکلی برنخوریم.

 

صالحی امیری با بیان اینکه نیازمند افزایش تولید و مصرف فرهنگی هستیم، افزود: باید سرانه فرهنگی مان در جهان افزایش پیدا کند و راه نجات کشور از آسیب های اجتماعی که بزرگترین چالش از نگاه مقام معظم رهبری عنوان شد، بالا بردن سرانه مصرف فرهنگی است و باید بدانیم هر نوع سرمایه گذاری در حوزه های دیگر نیز جوابگو خواهد بود.

 

وی بیان کرد: ما کاهش آسیب های اجتماعی را تضمین خواهیم کرد. سینما، موسیقی، تئاتر، شعر، هنرهای تجسمی، کانون‌های مساجد، معاونت قرآن و عترت، کتاب، نشر همه این حوزه ها این تضمین را اعلام می کنند که در صورت توجه دولت با تولید محتوای فرهنگی و افزایش سرانه فرهنگی در کاهش آسیب های اجتماعی موثر خواهند بود.

 

 

 

زمان: ۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۴:۲۳
شناسه خبر: ۶۲۷۳۷۱