امروز:چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ نسخه اصلی خبرگزاری

جریان تبلیغ دینی یکی از ظرفیت های اصلی در فضای مجازی است

جریان تبلیغ دینی یکی از ظرفیت های اصلی در فضای مجازی است

خبرگزاری شبستان:خوراکیان با اشاره به بسته آموزشی ویژه مبلغان گفت: جریان تبلیغ دینی یکی از ظرفیت های اصلی در فضای مجازی است و به ویژه در ایامی مانند ماه محرم که مبلغان دینی بسیاری در مناطق مختلف کشور به مباحثه و وعظ می پردازند این فضا مساعدت تر است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبستان، امیر خوراکیان، در نشست خبری امروز گفت: در صحنه دفاع از میهن و کشور اسلامی شاهد افتخارات بزرگ بودیم و در فضای مجازی نیز با همان رویکرد و ایجاد زمینه و ظرفیت و انگیزه های اعتقادی و انقلابی شاهد تحولات بزرگی در این عرصه خواهیم بود.

 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اقدامات جدید فعالیت این مرکز گفت: رویکردها اولویت های موضوعی و بسته فرهنگی ویژه مبلغان دینی سه موضوع اصلی مرکز ملی فضای مجازی است.

 

وی با اشاره به رویکردهای جدید فعالیت در مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: تقویت نقش قرارگاهی مرکز ملی فضای مجازی اولین و مهمترین رویکردی است که در دوره جدید مورد توجه قرار گرفته است.

 

خوراکیان با اشاره به تهیه پیش نویس اسناد مرتبط با حوزه فضای مجازی جهت طرح در شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در قالب این اسناد اولویت های موضوعی و وظایف طبیعی و ذاتی دستگاه ها تعریف می شود و بر اساس توافق صورت گرفته فعالیت ها در حوزه فضای مجازی مورد پیگیری قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر نقش قرارگاهی در زمینه های مختلف فضای مجازی تاکید داشته اند، خاطرنشان کرد: به تعبیر ایشان مرکز فضای مجازی مرکز فرماندهی عملیات هدفمند است که هم تولید فکر می کند و هم برای اقدام، دستوراتی را ابلاغ و هماهنگ می کند.

 

خوراکیان با بیان اینکه تقویت نقش قرارگاهی مرکز ملی فضای مجازی به صورت جدی تر پیگیری می شود، تاکید کرد: نگاه فرصت محور به فضای مجازی دومین رویکرد این مرکز است.

 

تقویت نگاه فرصت محوری به فضای مجازی

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه از تهدیدات فضای مجازی بسیار گفته شده است، افزود: تصمیماتی برای مقابله با آسیب های فضای مجازی گرفته شده است اما این نباید باعث شود نگاه فرصت محوری به فضای مجازی محو شود.

 

وی با بیان اینکه باید فضای مجازی را بشناسیم و برای تبلیغ ارزش های اخلاقی و دینی از آن کمک بگیریم، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در جمع حوزویان بر موضوع شناخت فضای مجازی طلاب و استفاده از ظرفیت فضای مجازی تاکید کرده اند.

 

خوراکیان، سازمان های مردم نهاد و تشکل ها را یک ظرفیت جدی در حوزه فضای مجازی عنوان کرد و افزود: تحقق سیاست های شورای عالی فضای مجازی را تنها از طریق سازمان های حاکمیتی دنبال نمی کنیم بلکه تاکید داریم از طریق سازمان های مردم نهاد این رویکرد را پیگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه اهتمام به بخش خصوصی رویکرد سوم شورای عالی فضای مجازی است، ادامه داد: استفاده از فرصت های فضای مجازی از طریق بخش خصوصی بسیار موثرتر خواهد بود.

 

خوراکیان انجام فعالیت بهنگام و متناسب با زمان را رویکرد چهارم شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: معاونت محتوا باید نسبت به پدیده ها، مسایل روزمره فوری تر و فعال تر حضور پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه رویکردهای چهارگانه ای را در مدیریت محتوا دنبال کنیم، تصریح کرد: حدود 15 اولویت موضوعی را به طور جدی در حوزه فضای مجازی در دستور کار قرار داده ایم.

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تهیه و تدوین سند «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی بر خط تلفن همراه» خاطرنشان کرد: این سند با دو رویکرد حمایت گسترده از پیام رسان های داخلی و ساماندهی پیام رسان های خارجی تدوین شده است.

 

خوراکیان با اشاره به اینکه سند سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی جهت ارایه در شورای عالی فضای مجازی آماده است، تصریح کرد: صیانت از هویت ملی، اعتمادسازی، صیانت از حقوق شهروندی و حریم خصوصی، امنیت ملی و عمومی، توسعه و تسهیل تولید محتوای داخلی از مهمترین سیاست هایی است که در این سند پیش بینی شده است.

 

وی با بیان اینکه سند «سیاست های حاکم و نگاشت نهادی برنامه ملی تشکل های فضای مجازی» دومین اولویت این مرکز است، تصریح کرد: در قالب این سند بخش خصوصی نقش جدی تری در فضای مجازی پیدا می کند و با تصویب آن اتفاقات خوبی برای تسهیل فعالیت تشکل های مردم نهاد در فضای مجازی ایجاد می شود.

 

خوراکیان افزود: سازمان های مردم نهاد ماموریت ها و وظایفی بر عهده خواهند گرفت و سند ملی کمک می کند برخی خلاهای قانونی در حوزه تشکل ها برطرف شود و از این ظرفیت برای بهبود و ارتقای فضای مجازی استفاده می کنیم.

 

وی آموزش عمومی و فرهنگسازی را اولویت سوم مرکز ملی فضای مجازی برشمرد و گفت: در مواجهه با فضای مجازی نمی توانیم سواد رسانه ای و آموزش کاربران و نحوه مواجهه آنان با فضای مجازی را نادیده بگیریم.

 

خوراکیان افزود: تدوین سند با نگاه تقویت نقش قرارگاهی مرکز ملی فضای مجازی و تهیه هندسه مفهومی آموزش عمومی در مواجهه با فضای مجازی از اقداماتی است که در حوزه آموزش و فرهنگ سازی انجام می شود.

 

وی ادامه داد: سند هندسه مفهومی آموزش عمومی و مهارت عمومی در مواجهه با فضای مجازی که تا پایان سال جاری تکمیل می شود شامل اهداف کلی آموزش، ویژگی های مربیان و سرفصل های آموزش، شیوه های آموزشی و ارزشیابی، آموزش در سه سطح دانش، نگرش و رفتار خواهد بود.

 

خوراکیان تصریح کرد: در سند هندسه مفهومی آموزش عمومی، محتوا متناسب با نقش های گوناگون اجتماعی افراد تعریف و مشخص می شود و در این اقدام علاوه بر ابلاغ سند نقشه محتوایی تحقق آموزش های عمومی در ارتباط با مواجهه با فضای مجازی به صورت شفاف در اختیار سازمان ها قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه پیوست فرهنگی اولویت چهارم مرکز فضای مجازی را تشکل می دهد، افزود: این پیوست فرهنگی شامل پیوست فرهنگی اپراتورهای تلفن همراه و نظام پیوست نگاری خواهد بود که برای سرویس های عمومی و خدماتی ارایه می شود.

 

خوراکیان یادآور شد: در حال حاضر 4 سند «شبکه های پیام رسان بر خط تلفن همراه»، «برنامه های ملی سازمان های مردم نهاد در فضای مجازی»، «مسئله آموزش عمومی و فرهنگسازی» و «پیوست فرهنگی برای طرح در شورای عالی فضای مجازی» آماده است.

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به طرح های در حال اقدام گفت: سیاست های کلان حاکم بر تدوین برنامه ملی دانش های بر خط، صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، فضای مجازی سالم، ایمن و مفید، نهضت تولید محتوا، الزامات فرهنگی شبکه ملی اطلاعات پنج طرح اولویت دار دیگری است که در مرکز ملی فضای مجازی پیگیری می شود.

 

وی افزود: خط و زبان فارسی در فضای مجازی، آموزش مجازی، کتابخانه های دیجیتال، بانک های اطلاعاتی الکترونیکی، مسئله آسیب های اجتماعی در فضای مجازی، بازی های رایانه ای و تدوین مباحث رصدی نیز از جمله طرح های اولویت داری است که در این مرکز در حال پیگیری است.

 

خوراکیان با اشاره به بسته آموزشی ویژه مبلغان گفت: جریان تبلیغ دینی یکی از ظرفیت های اصلی در فضای مجازی است و به ویژه در ایامی مانند ماه محرم که مبلغان دینی بسیاری در مناطق مختلف کشور به مباحثه و وعظ می پردازند این فضا مساعدت تر است.

 

وی با اشاره به ضرورت آشنایی طلاب با فضای مجازی گفت: با همکاری نهادهای فعال در این حوزه و با در اختیار قرار دادن بسته فرهنگی می توانیم کمک کنیم تا در حوزه تولید محتوای دینی و مذهبی نقش خود را به خوبی در فضای مجازی ایفا کنیم.

 

خوراکیان خاطرنشان کرد: طلاب ابتدا باید از فضای مجازی شناخت پیدا کنند تا بتوانند در این زمینه به مردم آگاهی بدهند و استفاده درست از فضای مجازی با نگاه فرصت محور می تواند با همراهی حوزه علمیه محقق شود.

 

وی با اشاره به تهیه بسته فرهنگی با عنوان «حقیقت مجازی» ویژه طلاب و روحانیون اظهار داشت: بسته آموزشی ویژه مبلغان دینی شامل کتاب همیار مبلغ، فایل های پاورپوینت، کتاب صوتی و 20 طرح گرافیکی آموزشی است که در آستانه ماه محرم در اختیار مبلغان قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه در قالب بسته آموزشی حقیقت مجازی آگاهی درباره فضای مجازی به صورت چهره به چهره انجام می شود، اظهار داشت: روحانیون با استفاده از فرصت فضای مجازی می توانند زمینه آگاهی مردم را فراهم کنند.

 

خوراکیان در ادامه با اشاره به روند ایجاد شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات در طول سال های گذشته به دلیل اختلافات و مسایل مختلف کاری به صورت غیر فعال باقی مانده بود و هیچ اقدامی در این حوزه انجام نمی شد.

 

وی افزود: در دوره جدید فعالیت مرکز ملی فضای مجازی این قفل شکسته شد و در 5 محور جلسات مشترکی با سازمان ها و نهادهای مختلف برگزار شد و نقشه عمل وزارت ارتباطات و سایر دستگاه ها در حوزه شبکه ملی اطلاعات تبیین شود.

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تشکیل کارگروه ها و کمیسیون های مختلف برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات گفت: فعالیت در این حوزه ادامه دارد و در فازهای بعدی شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی محقق خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی نقش نظارتی خود را به طور جدی انجام خواهد داد، افزود: تلاش می کنیم تا شبکه ملی اطلاعات به دور از هرگونه مسامحه و سیاسی بازی پیگیری و محقق شود.

 

خوراکیان یادآور شد: مباحث دقیق در این حوزه مطرح شده است و مصوبات لازم اخذ می شود و از زاویه الزامات فرهنگی شبکه ملی اطلاعات را به صورت جدی و هوشمندانه پیگیری می کنیم.

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه فعالیت های قرآنی و هماهنگی با نهادهای حوزوی یکی از موضوعات نهضت تولید محتوا است، افزود: تلاش می کنیم تا با استفاده از هنر، قالب ها و ابزارهای مختلف معارف قرآنی به محصول تبدیل شوند و در فضای مجازی قابل ارایه باشند.

 

وی با بیان اینکه در حوزه تبدیل معارف قرآنی به محصول قابل ارایه در فضای مجازی ضعف داریم، تصریح کرد: سعی می کنیم به دستگاه های مختلف کمک کنیم تا در این حوزه نواقص را برطرف کنیم.

 

وی با بیان اینکه شبهات دینی موضوع دیگری است که در فضای مجازی رصد می کنیم، ادامه داد: تولیدات مربوط به معارف قرآنی و مسئله اهل بیت (ع) و پاسخ به شبهات دینی مواردی است که برای تولید محتوا در آنها اقداماتی انجام داده ایم.

 

خوراکیان در ادامه با بیان اینکه شبکه های پیام رسان داخلی مشکل اقتصادی ندارند بلکه در حوزه دانش فنی دچار مشکل هستند، تصریح کرد: برای ارتقای دانش فنی پیام رسان های داخلی اقداماتی انجام داده ایم و کمک می کنیم تا بتوانند دانش فنی را ارتقا دهند.

 

وی افزود: وقتی بتوانیم از شبکه های پیام رسان داخلی برای ارتقای دانش فنی شان حمایت کنیم مشکل کمتری خواهند داشت.

 

معاون تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه تقویت حضور بخش خصوصی در فضای مجازی رویکرد اصلی ما است، خاطرنشان کرد: نگاه ما این است که کمک کنیم تا ظرفیت های موجود در کشور شناسایی شود و از اشکالات عبور کنند و بخش خصوصی در حوزه فضای مجازی حضور یابد.

 

 

 

زمان: ۱۳۹۵/۷/۳ - ۱۴:۴۴
شناسه خبر: ۵۷۵۹۱۰