امروز:شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

ایران در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان/ افزایش ۴۷ درصدی صادرات تولیدات معدنی

ایران در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان/ افزایش ۴۷ درصدی صادرات تولیدات معدنی

خبرگزاری شبستان:ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان قرار دارد و که با افزایش تولیدات در این بخش به رشد ۴۷ درصدی در صادرات تولیدات معدنی دست یافته ایم.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است. بر اساس آمار تا پایان سال ۱۳۹۱ معادن ۷۸۶۷ معدن در کشور وجود داشت و آمار سال ۱۳۹۲ ابلاغ نشده است و می‌توان گفت که قطعاً تعداد معادن افزایش یافته است. از معادن موجود در کشور ۵۴۲۲ معدن فعال هستند و ۲۰۸۶ معدن نیز فعال نیستند. همچنین ۳۵۹ معدن در حال تجهیز قرار دارد.

 

بنابراین گزارش، ایران در منطقه‌ای واقع شده که کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باتوجه به آهنگ رشد و توسعه اقتصادی به منابع معدنی نیاز دارند و این در حالی است که این کشورها از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند؛ حتی این کشورها در صنایعی مانند فولاد سرمایه‌گذاری هم کرده‌اند اما مواد اولیه آنها وارداتی است و ایران می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیازهای این کشورها که به سرعت در حال افزایش است محسوب شود. ایران با ۱۸ درصد منابع گاز و ۹ درصد منابع نفت در بین کشورهای معدنی دنیا موقعیت منحصربه‌فردی برای تأمین انرژی فعالیت‌های معدنی به‌خصوص در فرآوری و فلزات دارد و قیمت انرژی در ایران باتوجه به منابع عمده بعضاً تا۵۰ درصد قیمت جهانی است و این موقعیت شرایطی را فراهم می‌کند که شرکت‌های بزرگ کل عملیات مرتبط با معدن را از استخراج، صنایع تولید فلزات به‌خصوص فولاد در ایران با قیمت تمام شده مناسب انجام دهند و به بازارهای نزدیک منطقه صادر کنند.

 

این گزارش می افزاید: بر این اساس صادرات تولیدات معدنی در سال 95 افزایش 47 درصدی داشته است. ایرنا در این باره به نقل از محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران نوشته است: "آمار صادرات دو ماهه نخست امسال به استناد گزارش های گمرک در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش نشان می دهد اما در برخی کالاها از جمله تولیدات معدنی، 47 درصد رشد داشته است. رشد 10 درصدی در صادرات سایر کالاها ثبت شده است اما در میعانات گازی 35 درصد کاهش داشتیم."

 

بنابراین گزارش، آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می دهد در سه ماه منتهی به خردادماه امسال، حجم تجارت خارجی ایران معادل 19 میلیارد و 473 میلیون دلار بوده که بر این اساس، حجم تجارت خارجی ایران در بهار سال 95 نسبت به بهار سال گذشته، با کاهش حدود 9 درصدی روبرو شده است. حجم تجارت خارجی ایران در سه ماه نخست سال گذشته به میزان 21 میلیارد و 401 میلیون دلار بود.

 

یادآور می شود: کشور ایران باتوجه به پتانسیل معدنی از ۷۰ سال قبل اولین کشوری بود که تدریس رشته معدن و زمین‌شناسی را دربین کشورهای منطقه آغاز کرد و در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار نفر مهندس و تکنسین در رشته‌های معدن، متالورژی و کارشناس زمین‌شناسی تربیت کرده است. این خیل عظیم نیروهای متخصص کشورهای سرمایه‌گذار را از نظر نیروی انسانی بی‌نیاز می‌کند و این در حالی است که در سایر کشورهای منطقه چنین پتانسیلی وجود ندارد. ایران از نظر حجم ذخایر قطعی و بالقوه، وجود زیربناهای مناسب، وجود بازار مناسب مصرف در ایران و کشورهای منطقه، قیمت مناسب انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و همچنین نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده بخش معدن یکی از کشورهای بسیار شاخص جهت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی شناخته می‌شود و در یک جمله ایران در آینده بهشت سرمایه‌گذاری معدنی شناخته خواهد شد.

زمان: ۱۳۹۵/۵/۳ - ۰۷:۱۸
شناسه خبر: ۵۶۰۲۸۱