امروز:جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ نسخه اصلی خبرگزاری

نقش کمیته امداد از تسهیل در ازدواج تا همسریابی

نقش کمیته امداد از تسهیل در ازدواج تا همسریابی

خبرگزاری شبستان:معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی تاخیر در ازدواج دختران را یکی از آسیب ها دانست و گفت: نقش کمیته امداد روزی تسهیل در ازدواج بود اما اکنون با حمایت خیرین باید نقش همسریابی نیز داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، علی محمد ذوالفقاری، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: تعداد یک میلیون و 50 هزار زن سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

 

وی افزود: از این تعداد 49 درصد شهری و 51 درصد روستایی هستند. 9 درصد زیر 25 سال، 16 درصد بین 25 تا 40 سال و مابقی نیز بالای 41 سال هستند.

 

وی با بیان اینکه تعداد یک و نیم میلیون سالمند کمیته امداد (ره) قرار دارد، گفت: 38 درصد شهری و 62 درصد روستایی هستند. همچنین 56 درصد سالمندان زن و 44 درصد به کهنسالان مرد اختصاص دارد.

 

ذوالفقاری تصریح کرد: تعداد 200 هزار کودک یتیم را تحت پوشش قرار دارد. همچنین یک و نیم میلیون نفر نیز از خدمات موردی بهره مند هستند که بیشترین ارباب رجوع، سالمندان و خانواده هایی که سرپرست های خانواده آنها معتاد، بیمار، زندانی، سرباز متاهل هستند.

 

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: 30 هزار خانواده به دلیل زندانی بودن سرپرست خانوارها تحت پوشش ما قرار گرفتند و تعداد 10 درصد نیز به دلیل متارکه مددجوی ما شده اند.

 

وی تصریح کرد: کمیته امداد در خدمت رسانی سه نوع توانمندی سازمانی، اجتماعی و خانوادگی را دنبال می کند. جامعه باید وظایف خود را درباره فقر بداند و ما به دنبال آماده سازی جامعه نسبت به فقر هستیم و اگر مهارت های اجتماعی را بالا ببریم و مردم بدانند چه وظایفی دارند تولید فقر کمتر می شود. کار کمیته امداد کار مشترک بین امداد، خانواده و اجتماع است.

 

ذوالفقاری با بیان اینکه سالانه بیش از 10 درصد از مددجویان از تحت پوشش ما خارج می شوند، گفت: ما در ناکامی های مختلف خانواده ها نقش نداشته ایم بلکه به عنوان یک سازمان درمانگر و حمایتی عمل کرده ایم.

 

وی یادآور شد: تمام اطلاعات ساکنین محروم را در اختیار آموزش و پرورش، نهضت سوادآموزی، مرکز امور زنان و جهاد سازندگی داده ایم تا توجه آنها را به برخی از گروه ها جذب کنیم.

 

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه 900 مرکز نیکوکاری در کشور فعال هستند، بیان کرد: باید مردم در فرآیند خدمت رسانی دخالت کنند و مراکز نیکوکاری را اگر گسترش دهیم می توانیم تجمعی از خیرین و فقرای محلی داشته باشیم.

 

ذوالفقاری با بیان اینکه ارایه خدمات پایه و سرعت گیری آنها از وظایف ما است، گفت: مسکن، اشتغال، درمان و آموزش به عنوان خدمات پایه مطرح هستند. تعداد 150 هزار فاقد مسکن در میان مددجویان داریم و همچنین 350 هزار مددجوی ما دارای مسکن نامناسب هستند که باید در خدمت رسانی، سرعت عمل داشته باشیم.

 

وی افزود: بخش مسکن در دوره جدید حجم خدمات و اعتبارات آن افزایش یافته است و از وام بهسازی روستاها و وام سایر سازمان ها نیز ما بهره می گیریم.

 

ذوالفقاری با اشاره به بیمه کمیته امداد گفت: 2 بیمارستان بازرگان تهران و علامه کرمی اهواز به مددجویان ما ارایه خدمات می دهند و اکنون در تلاشیم تا بتوانیم از محل اعتبارات دولتی و همچنین خیرین هزینه فرانشیزی که مددجویان پرداخت می کنند را تامین کنیم.

 

وی تاکید کرد: هیچ بچه یتیمی نباید از شکوفایی استعدادش باز بماند و ما نباید مانع آن شویم لذا سرمایه گذاری هایی در حوزه آموزش انجام می شود تا دانش آموزان در سر کلاس ها حاضر شوند.

 

وی درباره اشتغال مددجویان نیز بیان کرد: جمعی از مددجویان توانایی کار را دارند اما به دلیل نداشتن مهارت، سرمایه گذاری و آشنا نبودن به بازار نمی توانند کار کنند و ما با یاد دادن مهارت، ارایه وام و آشنایی با بازار کار زمینه اشتغال را فراهم می کنیم.

 

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: فقر از تک بعدی خارج شده است و در دهه اول و دوم ریشه فقر تنها اقتصادی بود اما امروزه با حوزه اجتماعی طلاق، اعتیاد و بیماری ها عجین شده است.

 

ذوالفقاری افزود: تعطیلی کارخانجات موجب افزایش مددجویان ما می شود اما اکنون که در دوره پسابرجام هستیم حجم مراجعات مددجویان به کمیته امداد زیاد شده است.

 

وی ادامه داد: حتی اگر رقم یارانه به اندازه واقعی داده شود فقر از بین نمی رود بلکه باید خدمات نیز داده شود.

 

وی یکی از مشکلات مددجویان کمیته امداد را تاخیر در ازدواج دختران به ویژه در روستاها نام برد و گفت: حجم این افراد رو به افزایش است و همچنین زنان سرپرست خانواده کمتر از 50 سال نیز داریم که آمادگی ازدواج دارند.

 

این مقام مسئول بیان کرد: زمانی نقش کمیته امداد تسهیل در ازدواج بود اما اکنون نقش همسریابی را هم داریم و باید شبکه های نیکوکاری را بسیج کنیم تا ازدواج مددجویان رونق پیدا کند.

 

ذوالفقاری بیان کرد: اگر خدمات مددکاری در حوزه ازدواج، اشتغال و آموزش ارایه نشود ممکن است دچار فقر بین نسلی شویم و در حال حاضر توازنی بین منابع و درآمد وجود ندارد، اگر یارانه و مستمری مددجویان با توجه به تورم رشد نکند همواره افرادی که توازن بین هزینه خانواده آنها و درآمد وجود ندارد، رشد می کند.

 

وی تاکید کرد: هر بسته اقتصادی که در اختیار مجلس قرار می گیرد باید حقوق فقرا نیز در آن بسته دیده شود.

 

 

 

 

 

 

زمان: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۱۳:۰۳
شناسه خبر: ۵۲۱۸۹۳