امروز:چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ نسخه اصلی خبرگزاری

باآرای بیشتر از رای اعتماد:

آخوندی به وزارت راه و شهر سازی بازگشت

آخوندی به وزارت راه و شهر سازی بازگشت

خبرگزاری شبستان: با ۱۷۵ رای مثبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی عباس آخوندی به وزارت راه وشهر سازی دولت یازدهم بازگشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که صبح امروز جلسه استیضاح او در مجلس شورای اسلامی کلید خورد توانست باز اعتماد نمایندگان مجلس را به خود جلب کند.

پس از ۴ ساعت ادامه این جلسه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این رای گیری از ۲۵۲ نماینده حاضر ۱۷۵ رای مخالف استیضاح، ۷۲ رای موافق استیضاح و ۵ رای ممتنع به این استیضاح دادند.

لاریجانی نیز پس از این رای مجلس گفت: آقای آخوندی با رای قابل توجهی به ادامه کار در وزارت راه می‌پردازد.

بر اساس گزارش شبستان، جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 14 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، با هدف بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آغاز شد. از اعضای هیأت دولت افرادی همچون اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور و سید حسین هاشمی استاندار تهران،زنگنه ، وزیر نفت و طیب نیا وزیر اموراقتصاد و دارایی و وزیر راه را همراهی کردند.

متن کامل طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی + اسامی امضاکنندگان

5 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

متن کامل این طرح به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم؛

به استناد مواد 222 و 223 آیین‌نامه داخلی و در اجرای اصل 89 قانون اساسی بدین وسیله طرح استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای عباس آخوندی با 15 امضاء تقدیم حضور می‌گردد.

نظر به مشکلات زیر در حوزه وظایف وزیر اینجانبان امضاکنندگان درخواست اعلام وصول استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی را داریم:

مهمترین محورهای استیضاح:

1- عدم انجام تعهدات زمان اخذ رأی اعتماد از قبیل:

-عدم عمل به تعهد وزیر مبنی بر تأسیس و فعالیت سازمان ایمنی جاده‌ها

-بدون اقدام و پاسخ ماندن ایرادات عملکردی و برنامه‌ای مندرج در گزارش ماده 49 کمیسیون عمران

2- مشکلات حوزه عمومی وزارتخانه از قبیل:

-عزل و نصب‌های بدون دلیل و حذف نیروهای مؤمن

-عدم اعلام موضع شفاف نسبت به موضوع فتنه و سران آن

-عدم اجرای احکام قانون برنامه پنجم توسعه

-عدم توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

-عدم توجه به اجرای قوانین ایثارگران

3- مشکلات حوزه زمین، مسکن شهری و روستایی از قبیل:

-ناتوانی وزیر در ساماندهی بازار مسکن و اتمام پروژه‌های مسکن مهر

-عدم نظارت جامع بر اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ورودهای غیرقانونی و خارج از صلاحیت در این حوزه

-رها کردن پروژه‌های نیمه‌تمام ساخت ابنیه و ساختمان‌های عمومی در برخی از استان‌های کشور علیرغم پیشرفت فیزیکی بالا و نیاز مبرم مردم به آنها مانند بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها و ...

-عدم اراده جدی و مؤثر در تعیین تکلیف اراضی شمال و شرق تهران در جهت احقاق حقوق مردم حسب فرمایش مقام معظم رهبری

-عدم ارائه برنامه و سیاست مشخص در حوزه تأمین مسکن و عدم حمایت از مسکن محرومان

4 - مشکلات حوزه حمل و نقل از قبیل:

-افزایش خروج قطارها از ریل و تخلفات گسترده مالی و حقوقی و اقدامات مغایر قانون در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی به دلیل غیرقانونی بودن هیأت مدیره فعلی

-عدم توجه به ایمنی و کنترل پرواز و عملکرد ایمن فرودگاه‌ها

-عدم توجه به مطالبه عمومی در اعلام علل سانحه آنتونوف و فلایت چک

-عدم توجه به آمار تصادفات و کشته‌های جاده‌ای و رفع نقاط حادثه‌خیز

-افزایش عقب‌ماندگی در ترانزیت و توسعه کریدورهای بین‌المللی

-بی‌توجهی به نوسازی ناوگان و تداوم سوانح جاده‌ای مانند افزایش آتش‌سوزی ناوگان عمومی

-عدم توجه به تعطیلی گسترده پروژه‌های راه‌سازی

5- مشکلات حوزه مالی وزارتخانه از قبیل:

-خریدهای خارجی بالاخص در حوزه‌های ریالی و دریایی علیرغم وجود تولیدات مشابه داخلی

-عقد قراردادهای مبهم و غیرشفاف با قیمت‌های غیرواقعی

-بوروکراسی شدید، ناتوانی در شناسایی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و بکارگیری نقدینگی جامعه در عمران کشور و عدم موفقیت در جذب تسهیلات خارجی (فاینانس)

-تبعیض در توزیع و تخصیص اعتبارات به طرح‌ها و پروژه‌‌های نیمه‌تمام در استان‌ها

اسامی امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی نیز بدین شرح است:

حسن کامران - مجتبی رحماندوست - مهدی کوچک‌زاده - حسینعلی حاجی‌‌دلیگانی - بهرام بیرانوند - موسی‌الرضا ثروتی - سیدمحمود نبویان - جواد کریمی‌قدوسی - روح‌الله حسینیان - حمید رسایی - عبدالله سامری - سیدناصر موسوی‌لارگانی - نیره اخوان‌بیطرف - فاطمه آلیا و زهره طبیب‌زاده‌نوری.

 

امیدی به تحول در وزارت راه نیست /روند رشد و توسعه در وزارت راه کند شده است

 

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند ساز و ساخت در وزارت راه کند شده است، گفت: امیدی به تحول در وزارت راه با این سیستم وجود ندارد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبستان، موسی الرضا ثروتی، نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با استیضاح وزیر راه در جلسه علنی امروز سه شنبه 14 مهر گفت: در طول دوران وزارت آقای آخوندی تعداد زیادی بیکار شدند و روند رشد و توسعه کند شده است.

 

وی با بیان اینکه جلسات مکرری با وزیر انجام شده است اما تاثیری در بهبود اوضاع نداشته است، اظهار کرد: متاسفانه اجرای احکام برنامه و همچنین بودجه به درستی انجام نمی شود، توسعه خطوط ریلی و جاده ای، ساماندهی عبور و مرور و حمل و نقل هوایی و همچنین خدمات دهی به مسافران متوقف شده است.

 

وی با بیان اینکه بهره برداری و حمل و نقل جاده ای به کندی پیش می رود، خاطرنشان کرد: آقایان به بهانه نبودن اعتبار مواد 161 تا 163 برنامه را اجرا نکرده اند، در اجرای ماده 163 برنامه پنجم توسعه وزارت راه موظف بوده است اهداف برنامه‌های ملی و امنیتی را تبیین کند و با طرح جامع حمل و نقل برای دستیابی به جایگاه مناسب به تصویب هیئت وزیران برساند.

 

ثروتی تصریح کرد: طرح های توسعه قرار بود میزان 10 درصد افزایش یابد اما این اتفاق نیفتاد و در کنار این تلفات جاده ای بسیار زیاد شده است و متاسفانه در این زمینه مدیریت فعال و با برنامه ریزی وجود ندارد.

 

رکود و رخوت سیستم راه و شهرسازی بستری مناسب برای زمین‌خواری

 

رحماندوست در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بیانات وزیر راه و شهرسازی در 16 امین جلسه سال 93 گفت: شما در آن برنامه گفتید من صددرصد و بیش از قانون وظیفه خود می‌دانم که در فعالیتهای مسکن و تامین مسکن جانبازان اقدام کنم من برای بخش ایثارگران کسی را نمی گذارم خودم شخصاً به امور آنها رسیدگی می‌کنم. و با همین روحیه وارد وزارت راه و شهرسازی شدید.

وی ادامه داد: جانبازان 25 تا 60 درصد با 2 سال جبهه و بالاتر هنوز فاقد مسکن هستند و هنوز مسکن آنها تامین نشده است از 158 هزار و 365 مورد که فاقد مسکن بودند قریب به 6 هزار مورد دارای مسکن شده‌اند یعنی زیر 4 درصد و بسیاری از واگذاریها در امر مسکن نیز با کاربری های دیگر بوده است یعنی زمینهایی که تغییر کاربری داده‌اند مثلاً زمینهای کشاورزی و یا زمینهایی که مربوط به کارخانجات بوده‌اند.

وی گفت: رخوت سیستم راه و شهرسازی بستری مناسب برای زمین خواری و بیت‌المال فراهم کرده است و موجبات مشکلات دیگری است.

وی اظهار کرد: حداقل کاری که برای جانبازان باید انجام می شد نشده است.

وی در مورد اعطای تسلیحات برای مسکن جانبازان و ایثارگران اظهار کرد: اعطای تسلیحات فقط در قالب وام صورت می‌گیرد. و حداقل کاری که باید برای آنها انجام شود همین تسلیحات و وام مسکن است که این مورد نیز برای آمارسازی مسئولان است و اصل و فرع وام از طریق جانبازان پرداخت می شود.

رحماندوست اظهار کرد: بنده در راستای نظارت با همکاران محترم تذکرات شفاهی و کتبی را چندین بار به ایشان دادیم تا موضوع به استیضاح نکشد اما مثمرثمر واقع نشد.

 

با وام مسکن روستایی نمی‌توان یک سرویس بهداشت ساخت

 

سیدناصر موسوی لارگانی، نماینده مردم فلاورجان در مجلس به عنوان یکی از موافقین استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: من به نوبه خود قسم یاد می‌کنم که اهداف سیاسی و جناحی از امضای طرح استیضاح وزیر نداشته‌ام.

 

وی یکی از دغدغه های نمایندگان که باعث استیضاح وزیر راه شد را توزیع نادرست اعتبارات در استان‌ها توسط وزارت راه و شهرسازی و به پیش رفتن سیاست چانه زنی در این وزارتخانه دانست و افزود: در دو سال اخیر شاهد این قضایا بوده‌ایم و اولویت طرح‌ها در استان‌ها به نمایندگانی داده می‌شود که قدرت چانه‌زنی آنها بالاست.

 

وی افزود: آقای آخوندی آیا این عدالت است که شما به یک شهرستان 20 میلیارد اختصاص دهید و به شهرستان دیگر شبیه آن در دادن 100 میلیون خست به خرج دهید.

 

وی پرسید: چرا باید روستاییانی که به آقایان روحانی و احمدی نژاد رای داده‌اند تاوان این تبعیض را بدهند.

 

موسوی لارگانی با اظهار اینکه امروز در محضر ملت شریف ایران اعلام کنید: که چرا خون برخی برای شما رنگین‌تر است اظهار داشت: آیا شما قرار نبود رکود بی‌سابقه در صنعت مسکن و ساختمان را اصلاح کنید و برنامه‌های شما چه تاثیری بر اقتصاد صنعت ساختمان داشته است.

 

وی یادآور شد: یکی از برنامه‌های آقای آخوندی در زمان رای اعتماد مقابله با فساد بود و حال باید پرسید آیا مقابله با فساد در وزارت راه و شهرسازی با واگذاری قراردادهای متعدد به افراد نورچشمی اصلاح شده است.

 

وی تاکید کرد: وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم قرار بود برای حل بحران مسکن مهر برنامه عملیاتی ارایه دهد اما پس از دو سال هنوز بحران این مسکن حل نشده است.

 

دادن مسکن مهر به پیمانکاران ظلم به مردم است

 

حمید رسایی، نماینده مردم تهران در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم گفت: امروز استیضاحی در حال برگزاری است که به ما می‌گویند با هدف جناحی طرح آن را امضا کرده‌ایم.

 

وی افزود: ما شاهد وضعیت بحرانی مسکن مهر در کشور هستیم و آیا پیگیری این پروژه اقدام سیاسی است پس برای اینکه سیاسی نباشیم یا مجلس را تعطیل کنید و یا به مدح و ستایش دولتی‌ها بپردازیم.

 

نماینده مردم تهران خطاب به عباس آخوندی گفت: کیست که نداند شما سیاسی‌ترین وزیر کابینه هستید و آنقدر مشکلات وزارتخانه شما زیاد است که نیازی نیست ما بحث های سیاسی شما را پیگیری کنیم.

 

وی در ادامه یکی دیگر از مشکلات موجود در وزارت راه و شهرسازی که موجب امضای طرح استیضاح اخوندی شده را پرداخت نادرست طلب پیمانکاران عنوان کرد و افزود: در سال 93 سهم الشرکه پرداختی به پیمانکاران از 400 میلیارد تومان به 150 میلیارد تومان رسید.

 

وی در ادامه به پخش فیلمی از وضعیت مسکن مهر در شهرها پرداخت و گفت: این فیلم در مورد وضعیت مسکن مهر است و همچنین فیلم دومی که برای نمایندگان پخش می کنم در مورد اقشار ضعیفی است که توانایی پرداخت پول مسکن مهر را ندارد.

 

وی گفت: در این فیلم می‌بینید که آقای آخوندی به 260 هزار خانوار خانه نداده اما از آنها قسط می‌گیرد و این مردم بارها جلوی مجلس تجمع کرده‌اند.

 

نماینده مردم تهران در ادامه گفت: آقای آخوندی تنها بهانه شما برای نرسیدن به طرح مسکن مهر منابع مالی است در حالیکه بازپرداخت اقساط بانک مسکن 7 هزار و 100 میلیارد تومان بوده و هر ماه نیز 400 میلیارد تومان به آن اضافه می‌شود. بانک مسکن بدهی خود به بانک مرکزی را با این اقساط پرداخت می کند و این خلاف مروت به مردم است.

 

پاسخ لاریجانی به رسایی در مورد جلسه سوال از آخوندی

 

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه 14 مهر و در هنگام استیضاح وزیر راه و در پاسخ به اظهارات حمید رسایی نماینده تهران که عنوان کرد: وزیر راه در جلسه سوال با یک رای که آن هم بعدا مشخص شد درست نبوده است از کارت زرد مجلس رهایی یافت گفت: آقای رسایی گفتند که در جلسه سوال ایشان با اختلاف یک رای که بعد معلوم شد درست نبوده است از کارت زرد مجلس خلاص شده است این موضوع مربوط به هیئت رییسه است و ما همچین چیزی را تایید نمی کنیم.

 

لاریجانی گفت: شما اتهامی به هیئت رییسه زده اید و هیئت رییسه نیز جوابتان را می دهد.

 

لاریجانی گفت: ما تعداد آمار آن روز را داریم که تعداد حاضرین 211 نفر، آمار ماخوذه 199 رای، تعداد رای نداده ها 12 نفر تعداد موافقان 107 نفر، مخالفین 84 نفر، ممتنع 8 است و این آمار نشان می دهد که از یک رای بیشتر بوده است.

 

استیضاح ما باندی نیست/استیضاح فریاد پابرهنگان است

مهدی کوچک زاده نماینده تهران در مجلس در موافقت با استیضاح وزیر راه با اشاره به تجمعی که حول و حوش اعضای کابینه دولت و وزرا بود گفت: یقین دارم اعضای کابینه ای که رییسش مجلس را به حساب نمی آورد گوش شنیدن برای حرفهای ما ندارد ولی من صحبتم با ملت ایران است.

 

وی اظهار کرد: در 2 الی 3 هفته اخیر که بعد از تلاشهای زیادی که این استیضاح در مسیر قانونی قرار گرفت شارلاتیزم وابسته به کانونهای قدرت و ثروت تلاش کردند که این استیضاح را سیاسی و جناحی بدانند و اگر این جماعت یک حرف را درست زده اند همین است که این استیضاح صددرصد در خدمت منافع یک جماعت است.

 

وی گفت: این استیضاح درصدد است فریاد بی‌خانمانان و بیغوله نشینان که از دست ملاکان به سطوح آمده اند را به مسئولان برسانند.

 

وی گفت: در واقع کسانی که به امید سرپناهی شان همه دارایی شان را در مسکن مهر ریخته‌اند با این استیضاح ما می‌خواهیم حرف آنها را بزنیم همان شارلاتانیزم رسانه ای که حرف مرفهان ساکن در کاخها را منعکس می کند می خواهند حرف این پابرهنگان به گوش مردم نرسد.

 

وی گفت: مردم می گویند اگر برای آسفالت فضای بین بلوکهای سیمانی مسکن مهر در هشتگرد بودجه نیست پس بودجه کجاست در بازدید یکی از این پروژه های مسکن مهر مردم از من گلایه کرده اند که چرا این مسکن به اتمام نمی رسدو  من در دفاع از وزیر گفتم که بودجه نیست اما یکی از انها گفت: چرا از ابتدای روستای کوشک زرد تا دم در ویلای اقای جهانگیری قابل آسفالت کردن است و بودجه برای اسفالت تا دم ویلای فلان وزیر و فلان معاون رییس جمهور هست اما برای مسکن مهر نیست.

 

کوچک زاده بیان کرد: این استیضاح می خواهد بغض فرو خورده کسانی را انعکاس دهد که می گویند اگر بودجه برای اتمام پروژه ها نیست چرا برای خرید ایرباس و سفر رییس جمهور به نیویورک هست.

 

برای بازدید از خانه هنرمندان وقت دارید اما برای پیگیری مشکلات وزارتخانه خود وقت ندارید

 

سیدمهدی هاشمی، رییس کمیسیون عمران مجلس در موافقیت با استیضاح وزیر راه در جلسه علنی امروز سه شنبه 14 مهر گفت: تعداد حوادث جاده‌ای در سال 2012 در کشور 19 درصد، 2013 درصد 50 درصد، 2014 درصد 150  و تا پایان سال 2015 براساس براورد به 220 درصد می‌رسد یعنی ما افزایش حوادث جاده‌ای را هر ساله در کشور به دلیل عدم توانمندی شاهد هستیم.

 

وی با طرح این سوال که چرا مدیران و کارشناسان مجرب در وزارت راه به کار گرفته نشده اند گفت: چرا برای هواپیمای آنتونف 140 که 42 نفر کشته داشته است هیچکس بازخواست نشد و هیچ عذرخواهی صورت نگرفت نزدیک 400 روز از این حادثه می گذرد و متاسفانه کسی در این زمینه پاسخگو نیست، چرا هواپیمایی که در اسفند 92 در کیش سقوط کرد بعد از 6 ماه از آب درنیامد و جنازه ها طعمه ماهیان شد.

 

وی تاکید کرد: چند بار تاکنون چرخ هواپیماها باز نشده است و چرا نظارتی بر این موضوع صورت نمی‌گیرد و چرا باید نظارت به خود شرکتهای هواپیمایی واگذار شود چرا آقای وزیر برای وزارتخانه وقت نمی‌گذارد، آیا برای بازدید از خانه هنرمندان و یا حضور در کمیته فرهنگ و تمدن و یا کنفرانس حسابداران وقت دارید اما برای بازدید و نظارت از شرکتهای هواپیمایی وقت ندارید آیا برای راه انداختن میز زنان در وزارتخانه وقت دارید اما برای حل مشکلات وزارت متبوعتان وقت ندارید.

 

وی گفت: مگر دولت وزیر اقتصاد ندارد چه کسی باید مسایل اقتصادی را مطرح کند شما در بحث تالار و گفتگوی شهر نظریه می‌دهید اما برای مشکلات وزارتخانه خود نظر نمی‌دهید آقای وزیر ما به هر حال گپ و گفتهای سببی و نسبی و حسبی که دارید را کنار می گذارید و می خواهیم به درد نمایندگان برسید.

 

هاشمی گفت: چند بار برخورد مشاجره‌آمیز با نمایندگان داشتید مگر ملاقات با نمایندگان اقلیت چه وقتی از شما می گیرد که باید ماهها در صف ملاقات با شما باشد.

 

وی تصریح کرد: ساخت مسکن در کشور با رکورد مواجه شده است و این با عرضه و تقاضا رابطه مستقیم دارد و قطعاً فردا روز این موضوع موجب افزایش جهشی در قیمت مسکن می‌شود.

 

وی تاکید کرد: آقای آخوندی درست است که شما آخوندی هستید اما آخوند نیستید که حکم دهید و برمی دارید در مورد فلان مطلب می نویسید که این جایز نیست.

 

پاسخهای من مجلس را قانع کرده بود، استیضاح چرا؟

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در بخش اول دفاعیات خود در جلسات استیضاحش در صحن علنی مجلس گفته هایش را با تاکید بر اینکه باید به آیه واعتصمو بحبل ا... جمیلاً در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت آغاز کرد.

وی وقوع فاجعه منا را به ولیعصر (عج) رهبر معظم انقلاب و ملت ایران تسلیت گفت: و از همه دست اندرکاران در این زمینه به خصوص شرکتهای هواپیمایی و فرودگاهها تشکر کرد.

آخوندی در ادامه استیضاح را حق مسلم مجلس دانست و افزود: ما که ادعای مردمسالاری داریم باید این مردمسالاری را در یک منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان بکشانیم.

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم یادآور شد: من تا امروز 4 بار از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاییدیه گرفته‌ام که یکبار به جلسه رای اعتمادم اختصاص داشت و سه بار دیگر هم در سوال از من پاسخهایم آنها را قانع کرد و امیدوارم برای بار پنجم هم صحبتهایم قانع کننده باشد.

وی تصریح کرد: قاعدتاً استیضاح وقتی به جریان می افتد که پاسخهای داده شده قبل از آن نمایندگان را قانع نکند و من که تاکنون توانسته‌ام آنها قانع کنم استیضاحم جای تامل دارم.

 

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در بخش دوم دفاعیات خود در جلسه استیضاحش در صحن علنی مجلس ناچار به اعلام خبری شد که تاکنون حتی رییس جمهور و معاون اولش نیز از آن بی‌خبر بوده‌اند.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: من خبری را اعلام می کنم که اگر آقای رییس جمهور الان گوش می دهند اولین بار است که ان را می شنوند.

 

وی اعلام کرد: ترمینال 2 فرودگاه امام خمینی تهران ده ماه دیگر افتتاح خواهد شد و ما تلاش کردیم مشکلی که موجب سرشکستگی ملت ایران بود یعنی فرودگاه بین المللی پایتخت که در شان ملت ایران نبود حل شود و ده ماه دیگر ظرفیت این فرودگاه به دو برابر افزایش خواهد یافت.

 

وی تاکید کرد: این اقدام بدون ارتکاب بودجه دولتی بوده و تماماً سرمایه گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

 

وی با تاکید بر این نکته که چند ترمینال بین المللی دیگر با سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور افتتاح خواهد شد افزود: برای تک تک این پروژه ها یکسال وقت گذاشته‌ایم تا سرمایه گذاری ملی و بین‌المللی را فراهم کنیم و هر ترمینال بین المللی بزرگ دیگر نیز در ایران در حال ساخت هست.

 

وی از ساخت ترمینال بین المللی فرودگاه کرمان خبر داد و گفت: در این پروژه نیز کاملاً سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام شده و ترمینالهای بین المللی اهواز، بوشهر، شیراز، مشهد و اصفهان هم با اتکا به سرمایه بخش خصوصی ساخته خواهد شد که اینها نیاز به اندیشه، تمرکز، کار کارشناسی و خلق اعتماد دارد.

 

آخوندی تصریح کرد: ما برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی باید اعتماد خلق کنیم.

 

وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید افزود: برای نوسازی صنعت و ناوگان هوایی ایران نیز اقداماتی انجام داده ایم و در شرایط تحریم توانستیم بیش از 12 هواپیمای جدید خریداری کنیم و عمر ناوگان هوایی را به 32 ماه کاهش دهیم تا ملت ایران ناوگانی داشته باشند که شایسته ان هستند.

 

وی در ادامه به بحث شبکه ریلی کشور و اقداماتی که در آن خصوص در دو سال گذشته انجام شده است اشاره کرد و گفت: این دوره، دوره رستاخیز مجدد صنعت ریلی ایران است و تمام راههای قدیمی بیش از سه هزار کیلومترشان در دست بازسازی است.

 

مشکلات حوزه مسکن مهر از زمان دولت دهم وجود داشت

 

منصور آرامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه،‌ 14 مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به عنوان نخستین مخالف این استیضاح با بیان اینکه عملکرد وزیر استراتژیک بوده و نگاه ملی به قضایا دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی تنها یک وزارتخانه پیمانکاری نیست و نگاه وزیر به مسائل آن باید استراتژیک باشد و با حرکت عمرانی،‌ کشور را پیش ببرد.

 

نماینده مردم بندرعباس، ابوموسی، قشم، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: وزرات راه و شهرسازی وزیری مصلحت گرا می خواهد که در امور داخلی وزارتخانه کم نگذارد و من همین جا شهادت می دهم تعامل وزیر و معاونان وی با کمیسیون عمران طبق نامه ای که از سوی 18 تن از نمایندگان به امضا رسید تعامل سازنده ای بوده است.

 

وی افزود: آخوندی در یک وزارتخانه که نهادی دولتی محسوب می شود سعی دارد مشارکت مردم را در انجام امور عمرانی داشته باشد لذا این امر نشان دهنده ایجاد تغییر رویکردی در وزارت راه و شهرسازی است.

 

آرامی در ادامه به نحوه مشارکت بخش خصوصی در امور عمرانی کشور اشاره کرد و یادآور شد: مشارکت بخش خصوصی در بخش بنادر و بخش ریلی بیش از 2 هزار و 500 میلیارد تومان و در خصوص اجرای احکام برنامه پنجم و قانون بودجه بیش از 2 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

 

این نماینده مخالف استیضاح وزیر راه در ادامه اضافه کرد: همچنین ساخت هزار و 543 کیلومتر در بخش راه سازی از سوی بخش خصوصی انجام گرفت و 98 هزار میلیارد تومان نیز جذب سرمایه از سوی شرکت های این بخش جهت اتمام پروژه های نیمه تمام داشتیم.

 

شهادت می دهم در بین وزرای راه و شهرسازی تاکنون آخوندی پرکار و باسیاست است

 

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس در حمایت از وزیر راه و شهرسازی در جلسه استیضاح وی گفت: من معمولاً از این تریبون کم مزاحم می شوم و از فرصت‌های معمولی قبل از دستور هم استفاده نمی‌کنم.

 

وی به جلسه استیضاح امروز اشاره کرد و افزود: مذاکرات امروز مفید بود و هم استیضاح کنندگان و هم پاسخهای وزیر و هم مطالب جناب آقای آرامی.

 

باهنر با اظهار اینکه من فکر کردم چند نکته را که کسی نگفته بگویم تا حق مطلب ادا شود اگرچه خیلی از دوستان به من گفتند که جو مجلس مساعد است و من هم براساس پایش خودم چند روز قبل در مصاحبه‌ای گفتم که رای آقای آخوندی در استیضاح بیش از رای اعتمادش خواهد شد. و به همین دلیل برخی دوستان گفتند ضرورت و سخنرانی من نیست اما من می خواهم این نکات را یادآوری کنم.

 

نایب رییس مجلس با اظهار اینکه ما مساله مسکن مهر که پروژه عظیمی است و از زوایای مختلف باید به آن نگاه کرد را مطرح کردیم خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی نیست که خانواده هایی با مسکن مهر صاحب مسکن شده اند که نسل اندر نسلشان مسکن ملکی نداشتند و خانواده هایی هم صاحب مسکن خواهند شد که امیدی به مسکن دار شدن نداشتند و حاکمیت برای این خانواده ها مسئول است.

 

وی افزود: اما از طرف دیگر از نظر اقتصاد کلان پروژه مسکن مهر اگر با تدبیر دقیقتر و محاسبات دقیقتر و پیش‌بینی های نزدیک به واقعیت مدیریت می شد شاید مشکلات جاری به وجود نمی‌آمد از نظر علمی پروژه مسکن مهر حدود واحد درصد تورم به کشور اضافه کرده یعنی دهک 5 به پایین جامعه به دلیل مسکن مهر قدرت خریدشان ده واحد درصد کاهش یافت.

 

وزیر راه خدماتش در شرکتهای خانه‌سازی بود

 

علی اصغر زارعی نماینده تهران در مجلس در موافقت با وزیر راه در جلسه علنی امروز سه شنبه 14 مهر گفت: آقای وزیر با عدم رعایت ضوابط قانونی ترکیب دیگری را برای شهرک فرودگاهی انجام داده‌اند و مدیر این شرکت فرودگاهی فردی است که تجربه و علم کافی را برای اداره شهرکهای فرودگاهی ندارد.

 

وی گفت: کسانی که در هزینه کردن بیت المال در مسئولیتهای کلان کشور قرار می گیرد نبایستی در لایه های پیمانکاری دارای نقش و جایگاهی باشند. وزیر راه خدماتش در شرکتهای خانه‌سازی، استراتوس، شرکتهای مهندسین مشاور ایرانیان بوده اند.

 

وی ادامه داد: وزیر وقتی در این وزارتخانه قرار گرفته اند معاونینی را برای خود انتخاب کرده است که این معاونین دارای شرکت هستند و سعی می کنند لایه های پروژه ها را به سمت شرکتهای خودشان سوق دهند.

 

وی با بیان اینکه قریب به اتفاق پروژه ها در وزارت راه با ترک تشریفات انجام می شود گفت: در سال 84 شورای اقتصاد موافقت می کند که 200 دستگاه لوکوموتیو از بخش خصوصی خریداری شود و این پروژه ها ادامه پیدا می کند و در ابتدای دولت که می خواهند عملیاتی شوند قرارداد تجدیدنظر نوشته می شود.

 

زارعی گفت: شرکت رجا برابر اصل 44 قانون اساسی به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد و در مجموعه هولدینگ شفاف و مدیران راه اهن سهامدار ان هستند ایا این درست است.

 

نماینده تهران یادآور شد: در بحث بنادر بندر شهیدبهشتی که اقای آخوندی گفت ما برای ان بودجه می خواهیم به مدت سی سال با ترک تشریفات به یک شرکت غیردولتی که هیچ تجربه ای ندارد واگذار می شود.

 

وی تاکید کرد: دیوان محاسبات نامه ای را به وزارت راه داده اند که در بحث واگذاری 44 واحد مسکونی واحد آپارتمان ضوابط قانونی رعایت نشده است و در بحث پروژه برقی کردن خط راه آهن مطالبی در اختیار ماست که مهمترین بحث آن ترک شریفات است.

 

اعضای هیئت دولت جلسه مجلس را ترک کردند

 

خبرگزاری شبستان: اعضای هیئت دولت دقایقی قبل جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، اعضای هیئت دولت پس از آنکه موافقین و مخالفین وزیر راه و همچنین وزیر سخنانش را بیان کرد جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

 

در جلسه علنی امروز مجلس اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و همچنین وزیر راه و سایر وزرا حضور داشته‌اند.

 

همین که جلسه رای گیری برای استیضاح آخوندی آغاز شده است.

 

مسکن مهر در طول ۲ سال فقط ۹ درصد رشد داشته است/استیضاح را از سر تکلیف انجام داده‌ایم

 

سیدمهدی هاشمی نماینده تهران در مجلس در موافقت با استیضاح وزیر راه در جلسه علنی امروز سه شنبه 14 مهر گفت: آقای وزیر تاکنون 4 تاییدیه از این مجلس گرفته است ولی به هر حال ما نماینده مردم هستیم و مردم توقع دارند حرف انها را بزنیم.

 

وی اظهار کرد: آمارها و وعده های مختلفی مطرح شد و گفته شد تورم 15 درصدی را داریم ولی آیا بلیط هواپیما و قطار و حوادث اتوبوسها نیز 15 درصد افزایش داشته است.

 

هاشمی گفت: سال گذشته 500 هزار تن قیر در اختیار وزارت راه بوده است و امسال نیز 2 هزار تن قیر رایگان با این آمار چه کرده‌اید؟

 

وی خاطرنشان کرد: مسکن مهر فقط 9 درصد پیشرفت فیزیکی در طول این 2 سال داشته است. ما هر حمایت و تلاش و پشتیبانی که کرده ایم که کار به اینجا نکشد اما این اتفاق افتاد و استیضاح را مطرح کرده‌ایم.

 

رییس کمیسیون عمران تاکید کرد: من تعجب می کنم که آقای باهنر با آن تجربه چرا در رابطه با این موضوع احساس تکلیف کرده‌اند البته ما سعی می‌کنیم این خدمت به مردم را به نحوی داشته باشیم که خداوند راضی باشد.

 

گفتنی است آخوندی در طول وزارت خود در دو سال گذشته سه بار مورد سوال نمایندگان قرار گرفت که توانست آنها راقانع کند.

سرویس: سیاسی - مجلس
زمان: ۱۳۹۴/۷/۱۴ - ۱۲:۱۱
شناسه خبر: ۴۹۱۶۳۶