امروز:شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ نسخه اصلی خبرگزاری

مسئول مرکز تحقیقات فرهنگستان علوم اسلامی قم :

نماد مساجد در طراحی شهری باید برجسته باشد

     نماد مساجد در طراحی شهری باید برجسته باشد

حجت الاسلام پیروزمند بر لزوم برجستگی نماد مساجد در طراحی شهری تاکید کرد و گفت: از نظر معماری شهری باید به گونه ای باشد که نماد مسجد در شهر برجستگی خود را حفظ کند نه اینکه مراکز تجاری را طوری طراحی کنند که مسجد در آن گم شود.

حجت الاسلام "علی رضا پیروزمند"، مسئول مرکز تحقیقات فرهنگستان علوم اسلامی قم درباره نقش مساجد در ترویج و تعمیق ساحت های  سبک زندگی ایرانی و اسلامی به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: امروز در آمایش سرزمینی می بینیم که موضوع جانمایی مسجد غفلت شده است؛ مثلا جمعیت سی هزار نفری را در قالب یک شهرک توسعه دادیم و عملا این تدبیر را نداشتیم که مسجد چه جایگاهی در نظام شهری داشته است و می بینیم مساجد جوابگوی جمعیت نیست و جای مناسبی قرار ندارد و دسترسی به مسجد برای شهروندان به راحتی ممکن نیست. در گذشته مسجد در محله و بازار بود و دسترسی به آن برای مردم‌راحت بود و اکنون با گسترش بی محابای شهرها هویت های محله ای از بین رفته و مسجد هم در فضای شهری گم شده است.

 

وی درباره اینکه آیا مساجد می توانند همان کارکرد گذشته خود را داشته باشند، اظهار کرد: در شرایط فعلی اینکه مساجد محوری برای انجام همه امورات از جمله امورات سیاسی و اجتماعی باشد به اعتقاد بنده به زودی قابل دسترس نیست.

 

مسئول مرکز تحقیقات فرهنگستان علوم اسلامی قم تصریح کرد: شکل دومی هم وجود دارد اینکه لزوما همه مسایل داخل مسجد حل و فصل نشود بلکه حداقل به نحوی ارتباط با مسجد و پیرامون مسجد وجود داشته باشد، یعنی خود مراجعه مردم به مساجد به عنوان مراکزی که نیازمندی آنها را رفع می کند باعث ارتباط مستمر و فعال تری آنها و مساجد می شود البته برای رسیدن به این مهم بادی مسایل به صورت دقیق تر ر طراحی های شهری دنبال شود.

 

 
حجت الاسلام پیروزمند با اشاره به اینکه نماد مساجد در طراحی شهری باید برجسته باشد، گفت: از نظر معماری شهری باید نماد مسجد در شهر برجستگی خود را حفظ کند نه اینکه مراکز تجاری را طوری طراحی کنند که مسجد در آن گم شود، در طراحی شهری باید ابتکار عمل به خرج داد؛ به هر میزانی که می توانیم نمادهایی را که برای ارتباط با خدا و طراز کردن سبک زندگی مردم قرار دهیم.

زمان: ۱۴۰۲/۱/۵ - ۱۷:۵۶
شناسه خبر: ۱۲۵۸۶۹۱