امروز:شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ نسخه اصلی خبرگزاری

ورود «اشتغال و انتخاب شغل بر پایه آموزه های اسلامی» به بازار نشر

ورود «اشتغال و انتخاب شغل بر پایه آموزه های اسلامی» به بازار نشر

کتاب «اشتغال و انتخاب شغل بر پایه آموزه‌های اسلامی» اثر مصطفی عباسی مقدم روانه بازار نشر شد.

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «اشتغال و انتخاب شغل بر پایه آموزه های اسلامی» اثر مصطفی عباسی مقدم در ۱۱۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

در میان ادیان الهی، اسلام بیشترین توصیه و تأکید نظری و عملی را به کار کردن، مهارت آموزی، پیشه داشتن، کسب درآمد و گسترش میدان اشتغال از طریق حرفه ها و صنایع گوناگون و احیای زمین و باغ و کشاورزی و مانند آن دارد. همچنین اسلام رهنمودهایی جامع و کارساز درباره معیارها، مراحل و شرایط اشتغال و روش صحیح انتخاب و اتخاذ حرفه ارائه داده است.

کتاب پیش رو کشیده است با مراجعه به گنجینه های گرانقدر علوم اسلامی، از آیات و تفاسیر تا سیره و احادیث معصومان، تا حد ممکن مطالب و رهنمودهای ناب و مورد نیاز جامعه اسلامی درباره اهمیت و زمینه ها و آثار اشتغال و نحوه و مراحل انتخاب شغل را استخراج و دسته بندی کند و با بیان ساده و روشن به خوانندگان این اثر ارائه دهد.

 

ساختار اثر

این اثر سه فصل تالیف شده است؛ در فصل اول این اثر که به بیان اهمیت آثار اشتغال پرداخته است، ضمن بیان مفهوم کار و شغل در اسلام، به اهمیت موضوع پرداخته شده و تشویق به کار در آیات و روایات و آثار اشتغال و بیکاری (اقتصادی، فردی و اخلاقی، اجتماعی) از مباحث این فصل است.

نویسنده در دومین فصل از اثر حاضر که با عنوان «معیارهای انتخاب شغل» به رشته تحریر درآمده، پس از بیان اهمیت و حساسیت انتخاب شغل و انگیزه های اشتغال، بر ضرورت آگاهی در انتخاب شغل و پیامدهای آزادی در مسئله تأکید کرده و ملاک های انتخاب شغل در قرآن روایات و سیره (توانایی و استعداد، علاقه، مشروعیت و مطلوبیت دینی، سودمندی برای جامعه،  کسب و تامین روزی و رفاه، توجه به تاثیر کار بر جسم و روح انسان، توجه به آبرو و موقعیت اجتماعی، فرصت ها و امکانات) تشریح شده است.

سومین و آخرین فصل از این اثر که به «مراحل انتخاب شغل» اختصاص یافته، جستجو، پیگیری در صورت پیدا شدن فرصت اشتغال، مشورت و هم سخنی با دیگران، و تصمیم گیری و اعلام آمادگی از این مراحل به شمار می رود.

علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir  مراجعه کنند.

زمان: ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۸
شناسه خبر: ۱۲۵۷۸۴۹