امروز:دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ نسخه اصلی خبرگزاری

مدیر کل آفرینش های ادبی حوزه هنری:

«باغ رمان ایرانی»؛ اتصال پیشکسوتان و جوانان در عرصه رمان های متعالی

«باغ رمان ایرانی»؛ اتصال پیشکسوتان و جوانان در عرصه رمان های متعالی

شرفی خبوشان با بیان اینکه بخش مهمی از پیام های انقلاب بر دوش شاعران و نویسندگان متعهد و انقلابی است، گفت: سامانه جامع نقد و تحلیل آثار ادبی با نام اثرخانه به عنوان مدرسه همگانی شعر و داستان در دهه فجر افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، محمدرضا شرفی خبوشان امروز دوشنبه 10 بهمن در نشست اعلام برنامه های مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر که در تالار سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد، گفت: امسال برنامه های مرتبط با دهه فجر با شکوه تر از سال های دیگر برگزار می شود و کلید برخی از برنامه ها هم خورده است.

 

مدیر کل آفرینش های ادبی حوزه هنری تصریح کرد: در برنامه هایی که در چهل و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی تدارک دیده شده، نگاه ویژه به حضور جدی ادبیات در انقلاب اسلامی وجود داشته است. بخش مهمی از پیام های انقلاب به دوش شاعران و نویسندگان متعهد و انقلابی بوده است. از بدون جریان انقلاب اسلامی و حتی از سال های پیش از بهمن 57 حضور شاعران و نویسندگان پررنگ بوده است.

 

وی با بیان اینکه حضور جدی شاعران و نویسندگان را در قیام انقلاب از سال 1342 شاهد بودیم، افزود: قطعا شاعران و نویسندگان در خط اصلی پیروزی انقلاب اسلامی و مناسبت ها هستند.

 

شرفی خبوشان با اشاره به برنامه های تدارک دیده شده به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: یک سری برنامه های تدارک دیده شده مناسبتی هستند مثل نکوداشت ها، عصر شعر و یا محفل ها و یادکردها. این برنامه ها متمرکز بر همان روزها هستند که به برخی از برنامه ها نیز به مناسبت پیروزی انقلاب خورده می شود و در طول سال ادامه می یابد. برنامه هایی که در مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری تدارک دیده شده از جنس هر دوی این برنامه ها است. ما برنامه های تبیینی و ترویجی داریم که آغاز می شوند و در طول سال به انجام می رسند.

 

مدیر کل آفرینش های ادبی حوزه هنری از افتتاحیه سامانه جامع نقد و تحلیل آثار ادبی با نام اثرخانه در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: این سامانه برای افرادی است که می خواهند شاعری و نویسندگی را تجربه کنند. این سامانه در فضای مجازی از آثار علاقه مندان داستان و شعر استقبال می کند و توسط جمعی از منتقدان، اساتید و پیشکسوتان کار خود را ادامه می دهد و پذیرای آثار علاقه مندان است.

 

وی سامانه اثرخانه را مدرسه همگانی شعر و داستان دانست و افزود: این سامانه در نوع خود کار جدیدی است. 17 بهمن در تماشاخانه ماه حوزه هنری افتتاح خواهد شد. تمام علاقه مندان از سراسر کشور می توانند آثار خود را در این سامانه بارگزاری کنند و شاهد نقد و بررسی آثار خود باشند و راهنمایی های لازم را دریافت کنند. در واقع سامانه اثرخانه تحقق یک نوع عدالت آموزشی در حوزه شعر و داستان است.

 

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری خاطرنشان کرد: ما پیش بینی می کنیم در همان سال اول دو هزار نفر عضو سامانه اثرخانه شوند. 20 نفر از اساتید آثار علاقه مندان را در این سامانه نقد می کنند و به آنها خدمات آموزشی ارایه می دهند.

 

وی با بیان اینکه دومین برنامه پایدار ما در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آغاز رویش 44 رمان است، عنوان کرد: این طرح باغ رمان ایرانی نام دارد. باغ رمان ایرانی حرکتی در جهت نوشته شدن 44 رمان با موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی توسط رمان اولی های سراسر کشور است. در این طرح 44 نفر از استان ها شناسایی می شوند و در یک دوره هفت هشت ماهه زیر نظر اساتید نوشتن رمان را آغاز می کنند.

 

شرفی خبوشان باغ رمان ایرانی را اتصال پیشکسوتان و جوانان در عرصه رمان های متعالی با محتوای ارزشمند ذکر کرد و افزود: باغ رمان ایرانی 19 بهمن در تماشاخانه ماه با حضور پیشکسوتان افتتاح می شود. در این مراسم از سید حسن حسینی پیشکسوتی که عمرش را صرف نوشتن رمان های انقلابی کرده است، تجلیل به عمل می آید.

 

مدیر کل آفرینش های ادبی حوزه هنری اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های پایدار ما برگزاری جشنواره داستان و شعر انقلاب اسلامی است که با عنوان جایزه مرحوم امیرحسین فردی برگزار می شود. سیزدهمین دوره جایزه امیرحسین فردی را در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می کنیم. این جایزه 12 دوره برگزار شد که دو سال به خاطر کرونا وقفه افتاد و برگزار نشد.

 

شرفی خبوشان با اشاره به اینکه 500 میلیون تومان برای جایزه مرحوم امیرحسین فردی در نظر گرفته شده است، بیان کرد: 200 میلیون تومان برای رمان بزرگسال، 100 میلیون تومان برای رمان نوجوان، 100 میلیون تومان برای مجموعه داستان و 50 میلیون تومان هم به مجموعه شعر اختصاص داده شده است. جایزه امیرحسین فردی یکی از مهمترین جوایز شعر و داستان در کشور است که توسط مرحوم امیرحسین فردی پایه گذاری شد.

 

وی تصریح کرد: برنامه ای با محوریت بررسی تاثر و تاثر ادبیات عاشورایی و اسلامی تحت عنوان لاله هزار ساله با حضور صاحب نظران 12 بهمن در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار می شود. برنامه دیگری با عنوان تحلیل شعار و شعارنویسی ایام انقلاب با نام لحن دیوارها با رویکرد مقایسه ای شعارهای انقلاب ها و جنبش های مختلف 16 بهمن در حوزه هنری برگزار می شود. در زمینه تحلیل داستان های انقلاب برنامه ای با عنوان در کوچه های انقلاب 16 بهمن با حضور نویسندگان و اساتید برگزار خواهد شد.

 

مدیر کل آفرینش های ادبی حوزه هنری با اشاره به برگزاری یک نمایشگاه سیار از دستاوردهای حوزه هنری عنوان کرد: فعالیت های مرکز آفرینش های ادبی در زمینه ترجمه آثار ادبی به زبان های مختلف را نیز خواهیم داشت. مخاطبان با آثار ادبی در حوزه انقلاب که توسط دفتر ترجمه حوزه هنری و مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ترجمه و منتشر شده است، آشنا می شوند. 108 نفر از نویسندگان، شاعران و منتقدان درگیر برنامه های انقلابی در مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری هستند. این عزیزان در برنامه های تدارک دیده شده برای دهه فجر حضور دارند.

 

شرفی خبوشان با بیان اینکه مشارکت حداکثری شاعران و نویسندگان انقلابی را در برنامه های دهه فجر داریم، اظهار داشت: 108 نفر از نویسندگان و شاعران برای جامعه آماری چهار هزار نفری برنامه دارند. این برنامه ها در چهار استان برگزار می شود که شامل برنامه های پوششی، افتتاحیه، برنامه های تحلیل محور و عصر شعر است. 

 

 

 

 

زمان: ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۲:۴۳
شناسه خبر: ۱۲۴۹۵۸۹