خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢

Friday, January 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۸:۱۱ شناسه خبر : ۹۹۹۱۵۳
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:
کمیسیون فرهنگی به تقویت اعتبارات بخش فرهنگ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ توجه ویژه می کند
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش تاثیرگذار فرهنگ در جامعه اسلامی گفت: کمیسیون فرهنگی توجه ویژه ای را به تقویت اعتبارات بخش فرهنگ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خواهد داشت.

غلامرضا منتظری  در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به تدوین لایحه بودجه 1400 در بودجه و لزوم توجه به بودجه بخش فرهنگ گفت: در بین همه عناصر موثر در تحولات هر جامعه هیچ عنصری نقش فرهنگ را ندارد یعنی فرهنگ زیربنای همه تحولات و توسعه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جامعه است. فرهنگ با حوزه باورها و نگرش ها سر و کار دارد و آنها را تغییر می دهد. اگر نگرش ها تغییر نکند، حرکتی نیز آغاز نمی شود و ما شاهد تحولات نیز نخواهیم بود.

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری و امام خمینی که از فرهنگ به عنوان مبداء تحولات یاد کرده اند، اظهار داشت: ایران اسلامی به دلیل مزیت اسلامی نسبت به سایر کشورها در بحث فرهنگ و تمدن ایرانی برخوردار است لذا ما باید با توجه به این مزیت نسبی که افتخار و پشتوانه ماست، توجه بیشتری به بخش فرهنگ داشته باشیم.

 

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما یک کشور اسلامی هستیم و یکی از ارکان مهم و درخشان هر فرهنگی حوزه دین و مذهب و ادیان است و اگر به این عرصه توجه نکنیم ما در مقام عمل شاهد رشد دانایی و توانایی نخواهیم بود چرا که در فرهنگ دو عنصر دانایی و توانایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با اشاره به بحث فرهنگ عمومی که رفتارهای اجتماعی را تشکیل می دهد، تصریح کرد: در حال حاضر در شرایط کرونا آن چیزی که در بحث پیشگیری ها بیشتر از سایر عناصر موثر است، قطعا عنصر فرهنگ است و آن مقداری که عنصر فرهنگ در این رابطه تاثیرگذار است، سایر عنصرها اثرگذار نیست. هزینه های درمان بسیار بالاست اما اگر به جهت فرهنگی ما به این باور برسیم که باید فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و به اصول بهداشتی پایبند باشیم، قطعا هزینه ای برای کشور در این زمینه ایجاد نمی شود و یا هزینه ها بسیار حداقلی خواهد بود.

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به عنوان چهره شاخص و فصل الخطاب نظام می فرمایند من از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تبعیت می کنم. اگر کسی داعیه دار دین داری است نیز باید قطعا این روند را ادامه دهد. ما هر مقدار در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری کنیم، آثار و برکات آن را در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خواهیم بود.

 

وی با بیان اینکه اعتبارات حوزه فرهنگ با انتظارات در این عرصه فاصله دارد، گفت: باید تجدید نظری در ساختار دستگاه های فرهنگی شود. ما باید بپذیریم که منابع مان محدود است و با همین منابع محدود ساختارها را تغییر دهیم.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: از دولت می خواهیم در لایحه بودجه 99 توجه ویژه ای را به بخش فرهنگ با توجه به آسیبی که بحران کرونا به این بخش زده است، داشته باشد. ما نیز در کمیسیون فرهنگی حمایت های لازم را از اعتبارات بخش فرهنگ خواهیم داشت.

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان در پی اهانت به رئیس جمهوری در یکی از برنامه‌های سیما بررسی کرد:

لزوم رعایت اخلاق و انصاف در بیان انتقاد/انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد

رهبر معظم انقلاب در موضعی صریح بر این موضوع تاکید داشتند که هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور و چه خوب اگر این موضوع نصب العین همگان در همه شرایط قرار گیرد.

اخبار برگزیده شبستان