خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢

Friday, January 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۹/۹/۱۱ - ۲۳:۱۱ شناسه خبر : ۹۹۹۱۱۹
شبستان گزارش می دهد:
تلاوت نور در مساجد و تداوم آن در منازل
برنامه فرهنگی و قرآنی تلاوت نور روزانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد با توجه به محدودیت های شیوع کرونا در منازل تداوم یافته و هر خانه محلی برای این فعالیت شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، طرح تلاوت نور که پس از اقامه نماز ظهر و عصر و یا پس از نماز مغرب و عشا یک صفحه از قرآن توسط قاریان قرآن تلاوت و تفسیر و ترجمه آن نیز بیان می شد.

 

این طرح که سال ها در مساجد کشور اجرا و به مناطق روستایی و بخش های مختلف نیز رسیده بود، در مدت ایام شیوع بیماری کرونا اجرا نشده و یا جمعیت کمتری را تحت پوشش قرار داده که برای تداوم آن ابتکار عمل و اقدام متناسب با این ایام نیاز دارد.

برنامه فرهنگی و قرآنی تلاوت نور روزانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد با توجه به محدودیت های شیوع کرونا در منازل تداوم یافته و هر خانه محلی برای این فعالیت شده که به برپا بودن این اقدام کمک کرده است.

 

برخی از نهادهای فرهنگی مساجد با انجام فعالیت هایی مثل اهدا تفسیر قرآن و ترغیب به تلاوت از طریق شبکه های مجازی پرچم طرح تلاوت نور را بالا نگه داشته اند.

 

تلاوت یک صفحه قرآن از طریق شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش اذان و اقامه نماز و نیایش فرصت خوبی برای اجرای یکپارچه و منسجم این طرح خواهد بود که تعامل بین ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و حتی استان ها با صدا و سیما قادر به اجرای چنین اتفاق متحدی خواهد شد.

 

استفاده از قاریان قرآن نوجوان و جوان هر منطقه در این فعالیت علاوه بر تداوم طرح به معرفی چهره ها نیز کمک می کند که البته تفسیر قرآن و بیان اعجاز و توصیه های آن از طریق رسانه های عمومی و تولید محتواهای چند رسانه ای از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

*ضبط و انتشار تلاوت آیات قرآن در شبکه های اجتماعی

تعدادی از  کانون های فرهنگی و هنری مساجد با اجرای طرح های قرآنی ابتکاری این دسته از فعالیت ها را در شرایط سخت و بحرانی کرونا تداوم داده و فرصتی برای تبادل نظر و توسعه این دسته از فعالیت ها شدند.

 

برخی از مدیران این مراکز با برنامه ریزی در کانون، تلاوت های روزانه قاریان قرآن را ضبط  و در شبکه های اجتماعی منتشر کرده که بخش زیادی از مردم از این فرصت استفاده برده اند و تلاوت روزانه داشته اند.

 

تفسیر قرآن و بیان فضائل آیات این کتاب آسمانی در قالب بخش تولیدات چند رسانه ای از دیگر ابتکاران مراکز فرهنگی و قرآنی محسوب می شود که این روزها در حال اجرا است.

 

*فعالیت های قرآنی و مذهبی بر بستر اینترنت

 

مدیر ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد اصفهان گفت: امسال بسیاری از فعالیت های قرآنی و فرهنگی کانون ها بر بستر شبکه های اجتماعی و اینترنت اجرا شد.

 

حجت الاسلام «محمدرضا نیستانی» با اشاره به اینکه طرح بچه های آسمانی یکی از فعالیت های شاخص کانون های مساجد در فصل تابستان بود، افزود: این طرح با حمایت بنیاد خیریه المهدی اصفهان برگزار شد که از طریق وب سایت کودکان و نوجوانان از فعالیت های فرهنگی و مذهبی استفاده کردند.

 

وی ادامه داد:طرح تلاوت نور که در سه هزار مسجد اصفهان اجرا می شود نیز در این روزها در برخی از مساجد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و قرآن شخصی اجرا و در مابقی شهرها و روستاها از طریق شبکه های مجازی متعلق به کانون ها اجرا می شود و یا هر فرد به صورت شخصی در منزل تلاوت انجام می دهد.

 

*اجرای طرح تلاوت نور در سه هزار مسجد استان اصفهان

 

معاون فرهنگی و هنری ستاد کانون های فرهنگی و هنری کشور با اشاره به اجرای طرح «تلاوت نور» در بیش از ۳۰ هزار مساجد کشور، گفت:  طرح «تفسیر نور» در هفت هزار مسجد کشور اجرا می شود.

 

«سعید سعادتی» با بیان اینکه طرح تلاوت نور یکی از فعالیت قرآنی برجسته کشور است، افزود: این برنامه به صورت حضوری در مساجد تحت تاثیر شرایط کرونا قرار گرفته اما در بسیاری از خانواده ها به صورت خودجوش این کار را انجام می دهند.

 

وی ادامه داد: تلاوت یک صفحه از قرآن در منزل توسط اعضای خانواده انجام و با توجه به ظرفیت های شبکه های مجازی و ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی این طرح تداوم دارد.

 

سعادتی یادآورشد: طرح «خانه های نورانی» در راستای تداوم فعالیت های فرهنگی و قرآنی از ابتدای امسال و در دوران قرنطینه خانگی و کاهش ترددها و عدم برگزاری برخی از برنامه ها اجرایی شد که طرح های متنوعی در قالب این فعالیت توسط کانون ها اجرا می شود.

*اجرای طرح مشترک تلاوت نور در مناسبت ها و مقاطع زمانی خاص

 

طرح تلاوت نور مساجد کشور در برخی از مقاطع زمانی مثل شب عاشورا و همزمان با شهادت شهید فخری زاده به صورت یکپارچه و همکاری شبکه قرآنی در سراسر کشور اجرا می شود.

 

این طرح به صورت گسترده و هماهنگ در بسیاری از استان ها نیز اجرا و شبکه ای به هم پیوسته اجرا شده که متناسب با شرایط کرونا ابتکار عمل هایی داشته است.

 

به گفته رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور همزمان با ترور شهید فخری زاده، تلاوت قرآن و اهدا ثواب به روح این شهید بر بستر شبکه های اجتماعی و سایت بچه های مسجد اجرا شد.

 

حجت الاسلام «حبیب رضا ارزانی» افزود: این طرح همزمان با دیگر مناسبت ها مثل شب عاشورا در سال های گذشته نیز اجرا شده که شبکه قرآن در سال 98 نیز همکاری داشت و این طرح در 200 مسجد کشور به صورت همزمان اجرا شد.

 

وی با بیان اینکه توزیع قرآن، تابلو طرح تلاوت نور و کتاب تفسیر همراه توسط ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد در بین این مراکز فرهنگی انجام می شود، خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 6 هزار جلد قرآن، 11 هزار جلد مفاتیح و کتاب تفسیر قرآن در مساجد توزیع شد.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: خیرین و نهادهای فرهنگی کشور نیز در توزیع قرآن با کانون های مساجد همکاری دارند.

پایان پیام/128

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

زمینه سازی مساجد برای جلب اعتماد عمومی

زمینه سازی برای جلب مشارکت و اعتماد از مساجد فرصت ماندگار و ارزشمندی برای هر منطقه محسوب می شود که در حماسه سازی ملت نقش دارد.

اخبار برگزیده شبستان