خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

الاثنين ٤ جمادى الثانية ١٤٤٢

Monday, January 18, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۱۳:۲۶ شناسه خبر : ۹۹۸۷۹۶

نقش تفکر شیطانی در ترور شهید فخری زاده/ دوگانه تسلیم یا مقاومت در نگاه قرآن
شیطان با ایادی خود همچون اسراییل و آمریکا دست به ترور وحشیانه انسان های پاک می زند که این موضوع دوگانه ی تسلیم و مقاومت را در بین مردم پر رنگ خواهد کرد. اما از منظر قرآن کریم مقاومت آثار و هزینه کمتری را به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان؛ برای آنکه با شیطان مقابله کنیم ابتدا باید خود شیطان را بشناسیم. بهترین منبع برای بررسی و شناخت عقاید شیطان پرستان و شیطان گرایان، بررسی عمیق قرآن و سنت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و اهل بيت طاهرينش عليهم السلام است.

 همانطور كه در آيات 12تا18 سوره مباركه اعراف آمده است؛ شيطان پس از سرپيچي از فرمان الهي و رانده شدن از درگاه او و مهلت گرفتن، به عزت خداي متعال قسم ميخورد كه همه انسان ها را گمراه كرده و از سعادت دنيا و آخرت بازدارد. شکل و شمایل و راه و روش هاي حیله و ترفند شیطان هم از آن زمان تا كنون فرق کرده است.

 در هر دوره با روشهایی که با تمدن و پیشرفت انسانها متناسب بود به همان روش برخورد کرده است. روشها متفاوت حتی ترور اما هدف یکی بود. هدف به بیراهه کشاندن انسانها و از صراط مستقيم الهی است. در سوره ناس آنجا که می فرماید: الذی یوسوس فی صدور الناس من الجنة والناس به سه مسئله از ماهیت شیطان می پردازد.

 یکی اینکه شیطان در کجا رخنه می کند؟ چگونه رخنه می کند؟ شیطان از چه جنسی است؟ پاسخ به این پرسشها با توجه به این آیات نیاز به تفسیر آنچنانی نیست. شیطان از طریق وسوسه و در سینه ها اقدام می کند و جنس آن هم می تواند از انسان و هم از جن باشد. همانگونه که در بالا اشاره شد. آدمی از بدو خلقت با شیطان همراه گشته، حتی انبیا نیز از شر دشمنی اش در امان نبوده اند : «وکذلک جعلنا لکل نبی عدوا شیاطین الانس و الجن» (انعام112) اما پیامبران با تقواي الهي و توكل بر خداي متعال با آنان برخورد می کردند و ديگر انسان ها هم ميتوانند با سرمشق گرفتن از آنها در اين راه گام بردارند.

شیطان با ایادی خود همچون اسراییل و آمریکا دست به ترور وحشیانه انسان های پاک می زند که این موضوع دوگانه ی تسلیم و مقاومت را در بین مردم جامعه پر رنگ خواهد کرد. دوگانه تسلیم یا مقاومت دو راه پیش روی کشورها در مواجهه با دولت های سلطه گر می باشد که انتخاب هریک آثار و پیامدهایی را به دنبال دارد. لذا، شناخت دقیق آثار و پیامدهای سازش و ایستادگی نقش بسزایی در انتخاب یکی از دو مسیر مذکور دارد. در این میان، بیشتر بودن پیامد و هزینه تسلیم نسبت به مقاومت از جمله دیدگاه های مطرح در این بحث است، که تاکنون کمتر مورد واکاوی واقع شده است. لذا، این گزارش در صدد است که این دیدگاه را از منظر قرآن و با واکاوی تاریخ معاصر با استفاده از روش استنباطی بررسی نماید. از جمله یافته های این گزارش این است که در قرآن کریم، از یک سو، به دلیل پیامدهایی همچون سلطه کفار و دشمنان بر مسلمانان از سازش و تسلیم در برابر کفار و دشمنان نهی شده است و از سوی دیگر، به دلیل آثاری مانند پیروزی بر دشمنان و کفار و حصول عمران و آبادانی بر ایستادگی و مقاومت تاکید شده است. شواهد تاریخی نیز همسو با قرآن کریم بر بیشتر بودن هزینه و پیامد سازش با کشورهای سلطه گر مانند امریکا نسبت به مقاومت و ایستادگی در مقابل آن حکایت دارد.

 

 

بنابراین گزارش سردار «اسماعیل کوثری»، جانشین سابق فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه در گفتگو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان؛ با اشاره به نبرد دیرین تفکر الهی و شیطانی که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است و ارتباط آن با اقدامات تروریستی دشمنان و به خصوص شهادت شهید فخری زاده گفت: در مورد اقدامات تروریستی و ناجوانمردانه دشمنان به خصوص به شهادت رساندن شهید بزرگوار فخری‌زاده باید به این نکته  اذان داشت که ریشه این اقدامات در نبرد ها و جنگهای صدر اسلام  وجود داشته است این نبرد متعلق به امروز نیست و از همان سال  آغاز نهضت انقلاب اسلامی در سال ۴۲ تا سال ۵۷ که تشکیل نظام جمهوری اسلامی محقق شد  این کشمکش ها و جنگ میان حق و باطل وجود داشته است چون تفکر شیطان تاب تحمل تفکر الهی و رشد و نمو  آن را ندارد.

کوثری در پاسخ به این سوال که می توان با جنایاتی که دشمنان در مقابل اراده ملت ایران دارند مماشات کرد؟ تصریح کرد:با پذیرش این عقیده نمی‌توان تصور کرد که تفکر شیطان بتواند با تفکر الهی کنار آمده و مصالحه یا مماشات کند  دشمن هیچگاه تحمل تشکیل جامعه‌ای با تفکر اسلام ناب محمدی را نداشته است است و به دنبال تحمیل حکومتی با مدیریت فکر شیطانی است. اما مهم‌ترین رکن در مقابله با چنین توطئه هایی اتکا به داشته های داخلی و قدرتمند شدن حکومت الهی است.

وی با اشاره به لزوم تقویت جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه‌های ممکن بر اساس آیات قرآن کریم برای مقابله با توطئه‌های دشمنان گفت: ما باید در تمام زمینه ها قدرت لازم را کسب کنیم اگرچه تاکنون پس از پیروزی انقلاب اسلامی به لطف خداوند این مهم انجام شده است و این تعریفی بیجا نیست چون  دشمنان نیز از رشد و پیشرفت جمهوری اسلامی  به ستوه آمده و بعضاً  به آن اعتراف می کنند.

جانشین سابق فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه  با اشاره به برخی از انگیزه های افراد خود فروخته برای خط نفوذ دشمنان و ضربه زدن به جامعه اسلامی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از افراد خود فروخته عامل توطئه ی دشمنان می‌شوند و با یک غفلت حفاظتی چنین حادثه تلخی به وجود می آید البته نیروهای حفاظتی ما علی رغم تلاش های بسیاری که داشته اند گاهی نیز دچار ضعف و کوتاهی شده باید از این غفلت‌ها درس عبرت گرفته شود

 وی با بیان این مطلب که ریخته شدن خون پاک شهیدان بی ثمر نخواهد ماند عنوان کرد:  اما با ریخته شدن خون شهیدانی همچون فخری زاده که در بی ادعایی کامل به مردم خود خدمت می کردند نتیجه ای جز بیداری و انسجام ملت ندارد. ریخته شدن خون پاک این شهیدان  موجب آگاهی جوامع بین المللی از تفکر شیطانی که دائم پشت نقاب دموکراسی  پنهان شده است می شود. شهادت انسانی دانشمند و خادم به صورت رذیلانه جلوی چشم خانواده موجب انسجام ملت ایران و سقوط تفکر شیطانی خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم مقاومت و پاسخگویی در مقابل اقدامات تروریستی دشمنان برای کاهش انگیزه انقلابی ملت ایران تصریح کرد: مسئولین با در نظر گرفتن تمام جوانب باید در زمان و مکان مناسب پاسخ چنین جنایتی را بدهند تا با گرفتن ضرب شست از دشمنان آنان جرأت تکراراین اقدامات رذیلانه را نداشته باشند.

آن چیزی که از روایات و آیات قرآن کریم در مورد دوگانه سازش و مقاومت در برابر دشمنان برمی‌آید هزینه سازش کردند و مذاکره با آنان به مراتب از مقاومت بیشتر است ضمن آن که در پس مقاومت حس استقلال و رضایت مندی به دنبال خواهد داشت که در لحظه سازش و تسلیم نخواهد بود. ریخته شدن خون پاک شهدایی همچون فخری زاده نتایج و آثاری خواهد داشت که از جمله آن بیداری ملت‌ها در برابر خوی رذل دشمنان است. همچنین با پذیرش اصل سازش ناپذیری تفکر شیطانی در مقابل تفکر الهی نمی‌توان انتظار مماشات و مصالحه این دو دیدگاه در ادوار تاریخ را داشت.

پایان پیام/296

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در حسینیه امام خمینی(ره)

حضرت زهرا(س) حق‌پذیری در زمینه ولایت را به مسلمانان درس دادند

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: برای ما مسلمانان حوزه تشخیص حق پیامبر(ص)، سنت، عقل و قرآن است، پیامبر(ص) فرمودند حق با علی و علی با حق است، اگر حضرت زهر(س) این همه هزینه دادند به این دلیل بود که نمی‌توانستند از حق امیرمومنان امام علی(ع) بگذرند.

اخبار برگزیده شبستان