خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢

Friday, January 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۰:۴۲ شناسه خبر : ۹۹۷۳۲۹
شبستان گزارش می دهد:
مشارکت هدفمند اجتماعی زنان بر محوریت مساجد
زنان بخش مهمی از جامعه را تشکیل می دهند که مشارکت آن ها در حوزه های مختلف اثرگذار است که این فعالیت اجتماعی بر محوریت مساجد بر ابعاد مختلف جامعه اثر خواهد گذاشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، دختران و زنان در جوامع مختلف نقش و ماموریت های مختلفی و مدل های گوناگون برای خود دارند که در کشور ما بخشی از این گروه علاوه بر مدیریت خانواده در حوزه اشتغال، کارآفرینی و مشارمت اجتماعی نیز حضور پرشور و اثربخشی دارند.

 

تلاش و مشارکت آنان در پشت جبهه ها برای تامین نیازهای رزمندگان از اوایل دوران پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده و تا امروز در مدل های مختلف مشاهده می شود که بخشی از آن را در فعالیت های مساجد به چشم می بینیم که موجب جذب اعضای خانواده به مسجد و در ایجاد فضای معنوی شهر و روستا اثرمی گذارند.

 

حضور بانوان در مساجد بیش از یک نمازگزار است چرا که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی آن ها در قالب هیات های مذهبی، معاونت بانوان کانون های فرهنگی و هنری مساجد و پایگاه های بسیج بانوان موجب اجرای فعالیت های گسترده ای در این حوزه شده است.

 

فعالیت های عام المنفعه و خیریه ای این دسته از اقشار عمومی مردم در توسعه مساجد، کمک به نیازمندان، نذری و فعالیت های فرهنگی وجه دیگری از مشارکت زنان در مساجد است و باید این دسته از اقدامات اجتماعی و بشردوستانه آن ها را ثبت و زمینه ساز حضور نسل های جدید به این عرصه باشیم.

 

*فعالیت فرهنگی زنان در قالب معاونت بانوان کانون های مساجد ساماندهی می شود

 

مدیرستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان به مشارکت دختران و زنان در نهادهای فرهنگی مساجد اشاره کرد و گفت: فعالیت فرهنگی زنان در قالب معاونت بانوان کانون های مساجد ساماندهی می شود.

حجت الاسلام «محمدرضا نیستانی» افزود: این بخش از کانون های فرهنگی و هنری نقش کلیدی و موثری در رویدادهای فرهنگی و هنری مساجد دارند که البته نماینده آن در هیات امنا مساجد و هیئت مدیره کانون ها عضویت داشته و حق رای دارند.

 

وی با بیان اینکه برنامه های متنوعی برای این دسته از اعضا کانون پیش بینی و اجرا می شود، تصریح کرد: فعالیت های آن ها متناسب با حوزه های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، خانواده، کتابخوانی، پژوهشی و قرآنی برای بانوان گونه بندی شده است.

 

مدیرستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان ادامه داد: دوره های آموزشی ویژه این گروه از مخاطبان در حوزه های فرزندپروری، خانه داری، هنری و اجتماعی از سوی کانون ها برگزار می شود که این دسته از فعالیت ها متناسب با تقاضای مخاطبین است.

 

وی اضافه کرد: برخی از کانون ها توسط بانوان مدیریت می شود و مدیرمسئول آن ها از جامعه زنان است که همسو با سیاست های کانون های فرهنگی و هنری مساجد فعالیت می کنند و دارای امتیازهای بالای نیز هستند.

 

این مقام مسئول در حوزه فرهنگی مساجد یادآورشد: بستر برای حضور دختران جوان و نوجوان در کانون های مساجد فراهم است و باید متناسب با شرایط روز برنامه هایی برای این گروه ارائه و زمینه ساز جذب آن ها بشویم.

 

*نقش راهبردی زنان در جامعه و مشارکت های فرهنگی

 

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: زنان و دختران جنقش راهبردی در جامعه و مشارکت فرهنگی دارند که نباید دچار افراط و تفریط شود.

 

حجت الاسلام «محمد قطبی» با اشاره به نقش زنان بر اساس تاریخ اسلام  دیگر ادیان افزود: در قرآن و داستان های مربوط به ادیان مختلف موضوع زن و نقش و جایگاه آن در همسرداری، فرزندپروری و چاره جویی از مشکلات مشخص است.

 

وی ادامه داد: نقش مادر حضرت موسی، ملکه صبا، خطبه خوانی حضرت زهرا و حضرت زینب به جایگاه و اثرگذاری آن ها بسیار توجه و دقت دارد و اهمیت نقش این بخش از جامعه را نشان می دهند.

 

قطبی با بیان اینکه مشارکت و فعالیت زنان و دختران جوان در مساجد یک فرصت محسوب می شود، خاطرنشان کرد: این فرصت برای ایجاد روح معنوی در خانواده و نقش پذیری اجتماعی و فرهنگی و فراگیری مهارت ها و رفتارهای خانوادگی ایجاد می شود.

 

*بانوان به دنبال افزایش سهم فرهنگی و اجتماعی خود در جامعه هستند

 

یک زن کارآفرین اصفهان با اشاره به نقش بانوان در جامعه  فعالیت های مشارکتی، گفت: بانوان به دنبال افزایش سهم فرهنگی و اجتماعی خود در جامعه هستند.

 

«سودابه ادیب» با بیان این مطلب افزود: از روزهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی زنان نقش کاربردی و موثری در جامعه داشتند که در دوران دفاع مقدس علاوه بر پشتیبانی پشت جبهه برای رزمندگان در تشویق و ترغیب فرزندان خود برای حضور در جبهه نقش آفرینی کردند.

 

وی ادامه داد: اظهارنظرها و بیان دیدگاه های بنیان گذار انقلاب اسلامی پیرامون زنان و نقش مشارکتی آن ها در جامعه زمینه ساز حضور پررنگ و اثرگذار این قشر شد و نگرش جامعه را به بسترسازی برای نقش آفرینی بانوان فراهم کرد.

 

ادیب با بیان اینکه امروز نیز نقش مهم اثرگذار بانوان را علاوه بر مدیریت خانواده در بخش های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی می بینیم، تصریح کرد: فعالیت فرهنگی و مشارکتی بانوان نیاز جامعه است که در شرایط سخت و مورد نیاز کشور مثل دوران کرونا وارد شدند و ماموریت و وظیفه خود را با محوریت تشکل های مردم نهاد مثل سمن ها، کانون های فرهنگی و هنری مساجد و هیات های مذهبی ایفا کردند.

 

وی اضافه کرد: حسینیه ها و کانون های فرهنگی و هنری مساجد بستری برای حضور زنان جهت آماده سازی و تولید ماسک و بسته های بهداشتی شد و این حضور چالشی از جامعه را رفع کرد.

پایان پیام/128

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

زمینه سازی مساجد برای جلب اعتماد عمومی

زمینه سازی برای جلب مشارکت و اعتماد از مساجد فرصت ماندگار و ارزشمندی برای هر منطقه محسوب می شود که در حماسه سازی ملت نقش دارد.

اخبار برگزیده شبستان