خبرگزاری شبستان

جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

الجمعة ١١ ربيع الثاني ١٤٤٢

Friday, November 27, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۹/۹/۱ - ۰۹:۴۰ شناسه خبر : ۹۹۵۲۹۵
شبستان گزارش می دهد:
جوانان و مساجد وجه اشتراک امروز و دیروز کشور
جوانان و مساجد دو کلید واژه مشترک شرایط بحرانی امروز کشور و دوران دفاع مقدس است که جلوه هایی روشن از همدلی، انسجام و تلاش مردمی برای خدمت به جامعه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، شرایط امروز کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا در وضعیت بحرانی و سختی قرار گرفته و این چالش جهانی در وطن ما به دلیل تحریم های سخت اقتصادی آسیب ها و دغدغه های بیشتری را ایجاد کرده و جز همدلی و تلاش همگانی راهی برای بهبود آن وجود ندارد.

 

فارغ از دستورالعمل ها، بخشنامه ها وتوصیه ها، مردم با احساس مسئولیت نسبت به مسائل جامعه همواره در طول دروان دفاع مقدس وارد میدان شده اند و هر کدام نقش خود را تا حد امکان ایفا کرده اند و اگرچه برخی از افراد و صاحبان سرمایه با احتکار و انبار نیازهای جامعه و جولان در بازار ارز و سکه شرایط را برای بسیاری از هم نوعان خود سخت کرده اند اما مسئله اینجاست که شمار افراد دلسوز بیش از چنین افرادی است و مطمنا دستگاه های نظارتی سهم خود را به موقع برای مبارزه با این رفتارها ایفا خواهند کرد.

 

شناسایی سوداگران اقتصادی هم به مشارکت مردم نیاز دارد و این درحالی است که پلیس، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه همواره پل های ارتباطی را برای معرفی چنین افرادی اعلام کرده و باز مردم باید نقش نظارت همگانی خود را اجرا و بازویی برای دستگاه های امنیتی باشند.

بررسی تاریخ دوران دفاع مقدس نیز بر همین قضایا مرور می کند که مردم پای به صحنه گذاشتند و برای کشور و میهن خود جان و مال هدیه دادند و امروز آرامش را ارمغان دیروز و گذشتگان می دانیم و حتما آیندگان نیز تلاش امروز جامعه را در تاریخ خواهند خواند.

 

مشارکت مردمی بر محوریت سازمان های مردم نهاد  برای برون رفت از مشکلات در دیگر جوامع دنیا نیز وجود دارد اما مسئله اینجاست که محوریت و کدواژه های ما متفاوت از دیگران است و همین موضوع یک خاصیت و قابلیت ویژه ای دارد.

 

مساجد به عنوان مکان محور فعالیت های مردمی و مرکز فرماندهی شرایط بحرانی وجه تمایز بین ایران و دیگر کشورها در خدمات رسانی در موقع بحران است و جوانان مولفه دیگر این تفاوت هستند که البته در برخی از مناطق دنیا این موضوع اشتراک دارد.

 

مقایسه و تحلیل و بررسی های گذشته و امروز کشورمان نتایج مشترک و تفاوت هایی را مشخص کرده که جوانان و مساجد دو کلید واژه مشترک بوده  که جلوه هایی روشن از همدلی، انسجام و تلاش مردمی برای خدمت به جامعه است.

 

فرماندهی، تدارکات، برنامه ریزی، ایده پردازی و ایجاد شور و شوق فعالیت در دوران دفاع مقدس و حتی پیروزی انقلاب اسلامی در دست جوانان کشور بوده و امروز نیز در شرایط سخت تحریم های اقتصادی و شیوع بیماری کرونا مدیریت، تدارکات، جمع آوری کمک و ایده پردازی ها به دست همین قشر است.

 

کانون های فرهنگی و هنری مساجد، سازمان های مردم نهاد، پایگاه های مقاومت بسیج و هیات های مذهبی بسترهایی برای ساماندهی این دسته فعالیت ها بوده اند که مدیران آن ها جلوه ای از فرماندهی آن زمان هستند که یادو خاطراتشان در دل ها خواهد ماند.

 

*جوانان امروز در ادامه آرمان های دفاع مقدس گام بر می دارند

 

رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به دلسوزی ها و صداقت جوانان کشورمان گفت: جوانان امروز در ادامه آرمان های دفاع مقدس گام بر می دارند.

 

«مصطفی سجاد» با تشریح و بازخوانی خاطرات دوران دفاع مقدس که جوانان پیشتاز فعالیت های بودند، اظهارداشت: جوانان امروز جامعه ما چیزی کمتر از دیروزی ها نیستند و حتی در برخی شرایط و مواقع برتری هم دارند که تمام نگاه آن ها توسعه ملی و حفظ میهن و ارزش ها است.

 

وی ادامه داد: بسیاری از بازخوانی رشادت های رزمندگان دوران دفاع مقدس با ایده و فکرهای جدید جوانان امروز انجام می شود و بین نسل دیروز و امروز فاصله و تفاوتی در هدف وجود ندارد و در شرایط مختلف حساس کشور همواره وارد عمل می شوند.

 

سجاد با بیان اینکه شرایط کرونا وضعیت زندگی را برای بسیاری سخت کرده است خاطرنشان کرد: اجرای طرح های حمایتی و فرهنگی امروز به دست قشر جوانان هدایت و اجر می شود که این رشادت ها در تاریخ کشور ثبت خواهد شد.

وی با بیان اینکه مساجد در گذشته محوریت خاصی برای مدیریت بحران و کمک به جبهه های جنگ داشتند، خاطرنشان کرد: این سنگرها امروز حفظ شده و فرصتی برای هدایت افکار و فعالیت های مورد نیاز جامعه بوده است.

 

*جوانان امروز کشور مثل نسل جوان گذشته برای کشور دلسوزی می کنند

 

رئیس عقیدتی سیاسی رادارهای تاکتیکی پدافندهوایی اصفهان گفت: جوانان امروز کشور مثل نسل جوان گذشته برای کشور دلسوزی می کنند.

حجت الاسلام «عبدالرسول عباسی» با اشاره به اینکه جوانان در دوران دفاع مقدس نقش موثری در کارگشایی از مشکلات کشور داشته اند، گفت: در دوران دفاع مقدس با روحیه امید، اخلاص و صلابت در برابر دشمن ایستادند و پس از جنگ تحمیلی تاکنون برای رفع چالش های کشور پیشتاز بوده اند.

 

وی یادآورشد: در شرایط بحرانی امروز جوانان با تشکیل گروه های جهادی نقش خود را برای کمک به نیازمندان و رفع نیازهای جامعه ایفا کرده اند و حرکت موثری در کمک به تیم بهداشت و درمان و تولید محتواهای فرهنگی داشته اند.

 

این رزمنده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه مقتضیات زمان نوع مشارکت را مشخص می کند، خاطرنشان کرد: در گذشته نقش آفرینی جوانان به گونه ای دیگر بود و امروز باید در یک مدل و راهبرد جدیدی نقش خود را ایفا و اجرا کنند.

 

وی با بیان اینکه دوران جوانی ویژگی های خاصی دارد، اضافه کرد: نوآوری، امید و جسارت از جمله ویژگی های این دوران است که باید مسئولان با بهره گیری از الطاف بیکران حضرت حق و باور و توجه به نیروی جوانی برای پیشرفت کشور و رفع نیازها گام بردارند و مسیر را برای فعالیت های جوانان فراهم کنند.

 

حجت الاسلام عباسی با اشاره به فرمایش بنیان گذار انقلاب اسلامی که مساجد سنگر هستند، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس برای ما جوانان دیروزی یک سنگر بود و امروز نیز همان نقش را دارد و محور ارتباطی خوبی در خدمات رسانی به مردم و مدیریت جبهه سلامت شده است.


*گشایش مشکلات کشور به نوآوری و خلاقیت جوانان نیاز دارد

 

خلبان هوانیروز در دوران دفاع مقدس گفت: گشایش مشکلات کشور به بسترسازی و میدان سازی برای نوآوری و خلاقیت جوانان نیاز دارد.

 

سرهنگ خلبان محمدعلی حسین یار به رشادت های دوران جوانی خود و هم رزمانش در جبهه حق علیه باطل دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: جسارت، ایده پردازی وصداقت جوانان در هشت سال جنگ تحمیلی در مبارزه با دشمن نقش اساسی داشت.

 

وی افزود: فرماندهان جوان جسارت و خصوصیات اخلاقی خاصی داشتند که بزرگترین فرماندهان دشمن در این مدل مدیریتی آن ها حیرت زده و شگفت انگیز بودند و آنان بدون اینکه عالی ترین دوره های فرماندهی را دیده باشند اما بهترین روش های فرماندهی را داشتند.

 

سرهنگ حسین یار، صداقت و دلسوزی را مولفه اساسی در راهبرد فرماندهی و اجرایی جوانان دیروز معرفی کرد و گفت: امروز نیز همین ویژگی ها در بسیاری از جوانان وجود دارد و باید برای حفظ تمامیت ارضی کشور و مقابله با توطئه های دشمنان و مشکلات از آن استفاده شود.

 

وی یادآورشد: بازخوانی خاطرات دوران دفاع مقدس برای آشنایی بیشتر رشادت های رزمندگان لازم و باید میدان برای فعالیت جوانان نیز فراهم شود و امروز مثل دیروز به نیروی جوانی نیاز داریم.

 

*بخش های مدیریتی و اجرایی دولتی و خصوصی کشور را به جوانان بسپاریم

 

نتیجه بررسی ها و واقعیت های کشور ما و دیگر ملت های موفق دنیا بر جوان محوری تاکید دارد و باید این موضوع را در دوران کرونا و پساکرونا بپذیریم و مسئولان در رده های مختلف اعتماد خود را به این قشر با مسئولیت سپاری، بهره گیری از نظرات و توجه به ایده های آن ها نشان بدهند و میزهای مسئولیتی کشور را به این قشر تحویل دهند.

 

بیایید سنگ ها را پیش روی فعالیت خود جوش جوانان در عرصه های مختلف فرهنگی، ورزشی، هنری، اجتماعی و اقتصادی برداریم و بیشتر یاور این قشر باشیم.

پایان پیام/128

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

طبعیت گردی و آرامش روح و کیفیت زندگی

طبعیت گردی و گردشگری طبیعی برنامه ای جذاب، دارای کارکردی اقتصادی، توسعه دهنده صنعت گردشگری و البته مایه آرامش روحی و ارتقا کیفیت زندگی است که کشور ایران و به صورت ویژه استان اصفهان دارای چنین پتانسیلی است.

اخبار برگزیده شبستان