خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

الثلاثاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢

Tuesday, October 20, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۹/۷/۱۰ - ۱۶:۱۰ شناسه خبر : ۹۷۸۴۹۷
مهمترین عناوین اقتصادی ۱۰ مهر
آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا / یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می‌شود
راه‌اندازی مجدد ۷۶۷ واحد صنعتی کوچک و متوسط از ابتدای سال ۹۹، برقراری مجدد پروازی های کیش - دبی، آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا، یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می‌شود برخی از اخبار اقتصادی امروز شبستان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مهمترین اخبار اقتصادی امروز پنجشنبه ۱۰ مهرماه شبستان به شرح زیر است:

‍ لزوم توسعه کشاورزی قراردادی با مشارکت اتحادیه‌های روستایی

«کاظم خاوازی» در نشست با مدیران اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و تشکل‌های کشاورزی و روستایی و عشایری، تحقق کشاورزی قراردادی را راهکار رفع مشکلات تولید و بازار محصولات کشاورزی عنوان کرد.

وی افزود: مشارکت اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کشاورزی، روستایی و عشایری در توسعه کشاورزی قراردادی در کشور ضروری است.

خاوازی بیان‌داشت: وزارت جهاد کشاورزی از همکاری اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی در موضوعات رفع موانع تولید و تامین و توزیع نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی استقبال می‌کند.

وی با اشاره به تاکید رئیس‌جمهوری بر آماده‌ سازی بسته سیاست‌گذاری صادرات بخش کشاورزی، خواستار مشارکت اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی برای تحقق این امر شد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت ارائه راهکار برای حذف واسطه‌های غیرضروری در بازاررسانی محصولات کشاورزی، گفت: طرح روستا بازار به منظور عرضه عمده محصولات کشاورزی با همکاری استارت‌آپ‌های بخش کشاورزی به صورت آزمایشی به زودی در استان تهران آغاز می‌شود و در صورت مشارکت فعال اتحادیه‌ها و تعاونی‌های تولیدی، این طرح در سایر استان‌ها نیز اجرا خواهد شد.

 

راه‌اندازی مجدد ۷۶۷ واحد صنعتی کوچک و متوسط از ابتدای سال ۹۹

«اصغر مصاحب» گفت: با راه‌اندازی مجدد این واحدها برای ۱۳ هزار و ۵۷۷ نفر اشتغال ایجاد یا تثبیت شغل شده است.

وی افزود: هم‌اکنون در شهرک‌های صنعتی کشور حدود ۴۶ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر هستند که ۹ هزار و ۸۰۰ مورد آنها غیرفعال و راکد هستند و امسال احیای یک‌هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور برنامه‌ریزی شده و در دستور کار قرار گرفته است.

مصاحب اعلام‌کرد: با بازگشت ۷۶۷ واحد صنعتی به چرخه تولید از آغاز امسال، ۵۱ درصد از برنامه تدوین شده برای احیای صنایع کوچک و متوسط در سال ۹۹ عملیاتی شده است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: با توجه به برنامه‌ریزی احیای ۲۷ هزار شغل در واحدهای صنعتی راکد، آمار تحقق یافته اشتغال در واحد های احیا شده بیش از ۵۰ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است.

مصاحب ادامه‌داد: استان تهران با ۸۱ واحد صنعتی، استان اصفهان با ۶۰ واحد صنعتی و مازندران با احیای ۵۱ واحد صنعتی، به ترتیب بیشترین تعداد راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

 

برقراری مجدد پروازی های کیش - دبی

در حالی که شیوع کرونا موجب توقف بسیاری از پروازهای بین المللی هواپیمایی کیش به مقاصد مختلف پروازی از جمله کشور امارات شد، با پیگیری های مستمر و رفع محدودیت اعمال شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری امارات، مجوزها برای از سرگیری پروازهای کیش ایر به مقصد دبی، از نیمه مهر ماه صادر شد.

پرواز در این مسیر هوایی دوشنبه هر هفته، ساعت ۱۳:۱۵ دقیقه ظهر فرودگاه جزیره کیش را ترک و پرواز بازگشت آن ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه به وقت محلی از فرودگاه دبی وارد جزیره کیش خواهد شد.

 گفتنی است همراه داشتن جواب منفی تست آزمایش پی سی  آر کرونا به زبان انگلیسی از ۷۲ ساعت مانده به پرواز الزامی است و از خروج مسافرانی که برگه پاسخ آزمایش همراه نداشته باشند، ممانعت می شود.

 

همکاری گمرکات با آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده استاندارد

«مهرداد جمال ارونقی» گفت: در راستای تسریع و تسهیل در فرآیند ارزیابی و انجام تشریفات گمرکی و انطباق کالاهای وارداتی و صادراتی مقرر شد تا به منظور تعیین ماهیت کالاهای وارداتی و صادراتی غیرمشمول استاندارد اجباری، گمرکات کشور به صورت مستقیم با آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد مکاتبه کرده و از ارجاع این استعلام‌ها به موسسه استاندارد خودداری کنند.

به گفته وی، با توجه به مفاد تفاهم‌نامه بین گمرک ایران و سازمان ملی استاندارد، گمرک می تواند نسبت به مکاتبه مستقیم و ارسال نمونه به آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان استاندارد با اولویت دارندگان گواهی‌نامه ۱۷۰۲۵، پژوهشگاه استاندارد و سایر آزمایشگاه های همکار، فقط به منظور تعیین ماهیت کالاهای غیرمشمول استاندارد اجباری اقدام کند.

این مقام مسوول افزود: بدیهی است در صورت بروز اختلاف بین نتایج آزمون منتشره از آزمایشگاه‌های همکار، می‌توان به عنوان فصل‌الخطاب از توانمندی‌های پژوهشگاه استاندارد استفاده کرد.

وی ادامه‌داد: همچنین مقرر شده اسامی آزمایشگاه‌های همکار و شرکت‌های بازرسی مورد تایید، توسط سازمان ملی استاندارد به‌روزرسانی و بر روی پرتال سازمان مذکور قرار گیرد.

 

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

رضا اردکانیان وزیر نیرو روز پنجشنبه در پیام ویدئویی به همایش مجازی اروپا_ خزر که به منظور بررسی موضوع‌های مربوط به توسعه همکاری‌های اقتصادی و به‌ویژه انرژی بین کشور‌های منطقه دریای خزر در برلین برگزار شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود منابع عظیم انرژی و با دارابودن نیروی انسانی متخصص و تاسیسات عظیم در حوزه انرژی، در بهترین موقعیت ترانزیتی یعنی در بین دو دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب قرارداشته و همچنین با قرار گرفتن در موقعیت ترانزیتی شرق به غرب و شمال - جنوب و داشتن مرز مشترک آبی و خاکی با ۱۵ کشور، می‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالای کشور‌های حوضه دریای خزر و رونق کریدور‌های بین المللی حمل و نقل و همچنین کریدور‌های انرژی به ویژه کریدور انتقال برق باشد.

او ادامه داد: به منظور کمک به توسعه ارتباطات همسایگان محصور در خشکی به بازار‌های بین المللی، زیرساخت‌های ترانزیتی بسیار عظیمی را در کشورمان ایجاد کرده و به صورت عملی تعهد خود را برای توسعه و صلح و ثبات منطقه‌ای نشان داده‌ایم.

اردکانیان گفت: کشور‌های اتحادیه اروپا می‌توانند در چارچوب دوجانبه و یا در قالب ساز و کار‌های چندجانبه همانند سازمان اکو (ECO) برای توسعه همکاری منطقه‌ای ما را همراهی کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: کشور‌های منطقه با دارا بودن درصد عمده‌ای از منابع اثبات شده نفت و گاز در جهان، لازم است با تقویت روابط، در صدد تنظیم سیاست‌های تولید و صادرات این منابع عظیم باشند و به طور بالقوه در تعیین قیمت و عرضه این منابع در سطح جهان نقش ایفا کنند.

اردکانیان افزود: در این چارچوب، نکته حائز اهمیت ارتباط الکتریکی ایران با تمامی کشور‌های همسایه خود که با آنان مرز خاکی مشترک دارد، است؛ به گونه‌ای که سالانه حجم قابل توجهی انرژی برق با این کشور‌ها مبادله می‌شود.

 

یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می‌شود

یارانه معیشتی مهر ماه ۱۸ میلیون از خانوار‌های ایرانی، ساعت ۲۴ امشب (۹۹/۷/۱۰) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

گفتنی است، واریز این رایانه با توجه به ابعاد خانوار برای خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان انجام می‌شود.

این ماه تعداد ۱۸ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۱۸۲ خانوار یارانه معیشتی دریافت می‌کنند و مجموع اعتباری که امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود بیش از ۲ هزار و ۵۳۶ میلیارد تومان است.

 

 

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی:

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم/باید از خدمات الکترونیکی استفاده شود

رئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر به جای خود ممکن است، موثر باشد اما تغییر سبک زندگی اساس مساله است یعنی همه باید باور کنیم شرایط امسال و سال بعد با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

اخبار برگزیده شبستان