خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

الاثنين ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤١

Monday, August 10, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : همدان - زمان :   ۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۱:۴۶ شناسه خبر : ۹۴۸۲۳۲
یک مشاور خانواده مطرح کرد:
بی‌هویتی و رها کردن ارزش‌های خانواده، از ره آوردهای شوم فضای مجازی
نوری گفت: دختران و پسران با ورود به فضای مجازی، فضایی که بسیاری از موضوعات در آن تعریف نشده است، با اطلاعات و صحنه‌هایی روبرو می‌شوند که موجب، بلوغ زودرس، بی‌هویتی و رها کردن ارزش‌های خانواده در آنها می‌شود.

«اکرم نوری»، در گفت‌و‌گو با خبرنگار شبستان در همدان، با اشاره به اینکه زنان و دختران نقش مهمی در جامعه و تربیت یک نسل دارند، گفت: دختران سرمایه‌های اجتماعی یک ملت هستند.

کارشناس ارشد روانشناسی و مشاور خانواده افزود: بنابراین لازم است بروی آنها سرمایه‌گذاری شود چرا که همان سرمایه به انسان بازخواهد گشت. از آنجا که دختران به دلیل فطرت و ساختار وجودی، نسبت به پسران از روحیه لطیف و حساس‌تری برخوردارند باید خانواده‌ها برای دختران خود وقت بیشتری گذاشته و نیازهای عاطفی و احساسی آنها را برطرف کنند.

وی اظهار کرد: دختر در اسلام، از جایگاه والا و ارزشمندی برخوردار است به گونه‌ای که خداوند در قرآن از او به عنوان «هدیه» نام می‌برد و جایگاه زن و دختر در اسلام و نزد خداوند به قدری بالاست که سوره کوثر را در شأن حضرت زهرا(س) بر قلب رسول اکرم(ص) نازل می‌کند.

نوری با اشاره به اهمیت نقش پدر برای دختر به عنوان الگوی شناخت جنس مخالف، تصریح کرد: مادر در یک خانواده بیشتر نقش مراقبتی دارد و این پدر است که می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت و هویت دختر نقش بسزایی داشته باشد.

مخدوش شدن رابطه دختر و پدر

وی ادامه داد: مخدوش شدن رابطه میان دختر و پدر و طرد شدن یا آسیب دیدن از جانب پدر، ابر‌قهرمان دوران کودکی، الگوی جنس مخالف را در نظر دختر خانواده مخدوش می‌‌کند، تا جایی که این امر تأثیر بسزایی در بدبینی دختران به مردان و فرار از تشکیل خانواده محسوب می‌شود.

نوری با اشاره به اینکه خانواده‌ها باید بدانند که دختران نسبت به پسران در مسائل عاطفی آسیب‌پذیر هستند، تأکید کرد: پدر باید برای دختر خود وقت گذاشته و به صحبت‌های او گوش دهد.

وی ابراز کرد: پدران باید به دختران خود اجازه برون‌ریزی احساساتشان را داده و از سیستم تشویق به جای کنترل استفاده کنند، همچنین پدر باید مسائل مختلف جامعه همچون آسیب‌های ارتباط میان دختران و پسران را برای او بیان کند.

نوری ادامه داد: اگر دختر توجه، محبت و احترام را از پدر دریافت کند زمینه برای تقویت عزت نفس، شادی و پویایی او ایجاد می‌شود که همان نیز موجب خواهد شد تا شاهد رفتار اجتماعی رضایت بخشی از او در جامعه باشیم.

وی به اهمیت ارتباط پدران با دختران در دوران بلوغ اشاره و بیان کرد: هر چه ارتباط دختر با پدر در دوران بلوغ صمیمی‌‌تر باشد، دختر با مشکلات کمتری مواجه و کمتر دچار خطا می‌‌شود، به نوعی می‌توان گفت که ارتباط درست پدر و دختر در دوران بلوغ، اثرات مطلوبی بر بهداشت روانی ـ اخلاقی فرد و به تبع جامعه خواهد گذاشت. 

نوری اظهار کرد: دخترانی که در سن بلوغ رابطه بهتری با پدرانشان دارند، در تحصیل و دوستیابی موفق‌‌تر هستند، در تأمین نیاز عاطفی به بیراهه نرفته و تسلیم هیجانات عاطفی خود نمی‌‌شوند، همچنین در زندگی زناشویی ضمن رابطه بهتر با همسرانشان، از سلامت روانی و جسمی بهتری برخوردارند.

این کارشناس خانواده ادامه داد: بنابراین والدین باید از آگاهی و مهارت لازم جهت برخورد با فرزندان به ویژه دختران بهره‌مند باشند تا در ارتباطی متعادل با فرزندان بتوانند نیاز‌های آنها را برطرف کنند.

نقش مهم پدر در شکل‌گیری شخصیت دختر

نوری اظهار کرد: دختر، جسارت، قاطعیت و نحوه حضور در محیط خارج از منزل را برای اولین بار از پدر می‌آموزد، به عبارتی پدر نحوه ظهور دختر در جامعه را به او نشان می‌دهد بنابراین ارتباط درست پدر با دختر می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت دختر امروز و مادر، مربی و نسل آینده نقش بسزایی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه فضای خانواده باید امن باشد، بیان کرد: ارتباط میان پدر و مادر باید مهربان و صمیمانه باشد تا دختر نیز از والدین خود الگو بگیرد، اگر در خانواده، تنش بالا و یا ارتباط پدر با دختر سرد و تبعیض جنسیتی میان فرزندان مطرح باشد موجب می‌شود نگرش دختر نسبت به مردان تغییر کرده و یا خود را غیر قابل قبول بداند. 

نوری ادامه داد: چنین رفتارهایی از سوی خانواده و به طور ویژه از سوی پدر می‌تواند خلأ‌هایی در دختر ایجاد کند که او نیز برای رفع خلأ و کمبودهای خود به محیط بیرون متوسل می‌شود و در این بین، فضای مجازی، بستر مناسبی برای پر کردن نیازهای اوست.

آسیب‌پذیری دختران در فضای مجازی بیشتر است

نوری با اشاره به اینکه آسیب‌پذیری دختران در فضای مجازی نسبت به پسران بیشتر است، تصریح کرد: هنگامی که دختر از سوی پدر محبت و احترام دریافت نکند، برای پر کردن این خلأ به محیط بیرون کشیده خواهد شد که در این میان فضای مجازی نیز زمینه را برای او فراهم کرده است. 

وی گفت: دختر با ورود به فضای باز و آزاد مجازی، درگیر شکست عشقی و روابط نافرجامی با جنس مخالف خود خواهد شد که در نهایت آسیب‌های روحی و روانی عمیقی برای او در بر خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه مهمترین آسیب فضای مجازی، بلوغ زودرس در فرزندان است، بیان کرد: دختران و پسران با ورود به فضای مجازی، فضایی که بسیاری از موضوعات در آن تعریف نشده است، با اطلاعات و صحنه‌هایی روبرو می‌شوند که موجب، بلوغ زودرس، بی‌هویتی و رها کردن ارزش‌های خانواده از سوی آنها می‌شود.

پیامدهای فضای مجازی برای دختران

نوری تصریح کرد: بی‌اعتمادی و بدبینی نسبت به جنس مخالف، دلزدگی و تنفر از خود، کاهش اعتماد به نفس و عدم توانایی در برقراری یک رابطه رضایت بخش در آینده از دیگر پیامدهای سوء، فضای مجازی برای دختران و پسران این سرزمین است.

وی افزود: دختران و پسران ما طلایی‌ترین زمان‌های زندگی خود را که زمان شکوفایی استعداد‌های آنها و فعلیت بخشی به داشته‌ها و پتانسیل‌های درونی آنهاست در فضای مجازی و با افرادی با چهره‌های غیر واقعی سپری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آمار بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز مشاوره، نوجوانان و جوانانی هستند که به دلیل بی‌توجهی از سوی خانواده به فضای مجازی جذب شده‌اند، بیان کرد: چرا باید برای دختران امروز ما جمع کردن فالوور تا این حد با اهمیت و جزء دغدغه‌های او باشد.

این روانشناس خانواده گفت: جمع کردن فالوور به معنای گدایی توجه و محبتی است که آن دختر در خانواده و از سوی والدین خود دریافت نکرده است، بنابراین باید به دختران در کانون خانواده توجه شود.

نوری اظهار کرد: اگر خانواده، کانون امنی برای فرزندان نباشد و یا نتواند نیازهای آنها را پاسخ دهد حتی در صورتی که پای فضای مجازی نیز در میان نباشد، موجب افسردگی، اضطراب و افت تحصیلی فرزندان می‌شود و یا و در برخی موارد نیز زمینه را برای مصرف مواد مخدر در آنها فراهم می‌کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه فضای مجازی به نوعی همه را درگیر خود کرده است، گفت: در این فضا بیشترین آسیب برای دختران است هرچند که اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای، بلوغ زودرس و عدم کنترل خشم از پیامدهای خطرناک این فضای برای پسران است.

 

پایان پیام/580

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر کانون روستای معرفت تویسرکان خبر داد:

توزیع ۱۲۰۰ پرس غذا به همت کانون معرفت روستای کهنوش تویسرکان

اسد بیگی گفت: رزمایش احسان و همدلی به همت اعضای کانون فرهنگی و هنری معرفت و خیران محل در روستای کهنوش تویسرکان با توزیع ۱۲۰۰ پرس غذا روز عید سعید غدیر خم در بین تمام مردم روستا انجام شد.

اخبار برگزیده شبستان