خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

الأحد ١٤ ذو القعدة ١٤٤١

Sunday, July 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۰:۱۰ شناسه خبر : ۹۴۳۴۳۸
حجت الاسلام تاج لنگرودی:
«معرفت افزایی» مباحث پیچده خداشناسی نیست
حجت الاسلام تاج لنگرودی با بیان اینکه«معرفت افزایی» مباحث پیچده خداشناسی نیست گفت: با استفاده از جملات کوتاه ولی غنی و پر محتوا که وقت مخاطبان را هم زیاد نگیرد، می توانیم در فضای مجازی معرفت افزایی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، جشن های دهه کرامت نه تنها در ایران اسلامی برگزار می شود بلکه بسیاری از نقاط جهان میزبان برگزاری جشن های دهه کرامت هستند، ولی متاسفانه امسال به دلیل بحران کرونا، برگزاری این برنامه ها هم محدود و هم متفات تر از سال های گذشته شده است ضمن اینکه شیوع ویروس کرونا نباید مانعی برای گرامیداشت دهه کرامت باشد لذا در این خصوص با حجت الاسلام والمسلمین «حسن تاج لنگرودی»، مبلغ دینی گفت و گویی انجام دادیم که مشروح آن در ادامه تقدیم حضورتان می شود.

 

برنامه های امسال دهه کرامت با هدف ایجاد شادی و نشاط مومنانه و معرفت زایی برگزار می شود. با توجه به اینکه ما امسال با بحران کرونا مواجه هستیم برای اینکه مردم، حس و حال سال های گذشته را از دست ندهند و شادی و نشاط مومنانه را حفظ کنند، چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

شادی و نشاط مومنانه همیشه با حضور در جایی ایجاد نمی شود، بلکه انسان در تنهایی خود هم می تواند شادی و نشاط داشته باشد، این شادی و نشاط به دو قسمت تقسیم می شود، گاهی مواقع افرادی هستند که ثروتمند بوده و از لحاظ اقتصادی شرایط مناسبی دارند و در این میان هم افرادی هستند که در تنگنا بوده و مشکلات مالی زیادی دارند لذا افراد متمول جامعه می توانند به این افراد نیازمند کمک کنند و انجام این اقدام نیکو و پسندیده خود به خود شادی آفرین و نشاط آفرین است که علاوه بر شادی می تواند آثار و برکات معنوی زیادی را در زندگی برای انسان به همراه داشته باشد.

 

برای درک این مسئله بهتر است مثالی بزنیم؛ افرادی که عمق نماز را درک کردند در هنگام خواندن نماز دچار شادی و نشاط وصف ناپذیری می شوند، چون عمق آن را درک کردند، کار خیر هم همین طور است، دارای عمق است. در روایات وارده کار خیر امر پسندیده ای معرفی شده است. حالا سوال اینجاست، آیا همه کارهای خیر ما مورد پسند واقع می شوند یا خیر یا آیا شما می خواهید مهر قبولی بر اعمال شما زده شود یا خیر؟ در همین راستا امام کاظم (ع) می فرمایند: گره گشایی از کارهای دیگران مهر قبولی اعمال شماست، یعنی اگر می خواهید نماز شما مورد قبول واقع شود، دست دیگران را بگیرید، به آنها کمک و نیازشان را برطرف کنید؛ در این صورت وقتی فرد متوجه می شود که با دستگیری از محرومان سایر اعمالش هم مورد پسند واقع شده است، شادی و نشاط مضاعفی وجودش را فرا می گیرد؛ بنابراین این یک نوع شادی و نشاط ایجاد کردن برای کسانی است که از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار هستند.

 

از سوی دیگر وقتی فقرای جامعه ببینند که در مناسبت های مختلف از جمله دهه کرامت افرادی هستند که به یادشان بوده و دست شان را می گیرند، بسیار خوشحال می شوند چون بعضی از محرومان جامعه فراموش شده اند و یا شناسایی نشده اند که از آنها دستگیری شود ولی وقتی آنها متوجه شوند که حتی یک روز از ایام دهه کرامت به نام آنها نامگذاری شده، شادی و نشاط زیادی در زندگی شان وارد می شود.

 

برای معرفت افزایی در جامعه شما چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

خوشبختانه امروزه کارکردهای فضای مجازی بسیار افزایش یافته است. ما در گذشته بیشتر در  فضای حقیقی کار می کردیم اما امروزه بیشتر افراد جامعه به سمت فضای مجازی سوق پیدا کردند به ویژه در بحران کرونا این فعالیت ها افزایش یافته است. همه اقشار جامعه حتی فقرا و محرومان هم در فضای مجازی دستی بر آتش دارند لذا می توان با استفاده از جملات کوتاه ولی غنی و پر محتوا که وقت مخاطبان را هم زیاد نگیرد، این معرفت افزایی را در فضای مجازی داشته باشیم، مثلا همین جمله امام رضا (ع) که فرمودند: "من دعاگوی شما هستم" در صورتی که به زیارت (صله رحم) یکدیگر بروید، جمله ای کوتاه ولی بسیار پر محتوا. همین جمله کافی است که افراد آن را بخوانند و به دیدار یکدیگر بروند؛ معرفت یعنی همین، معرفت مباحث پیچیده خداشناسی که نه ما اهلش هستیم و نه توانش را داریم، نیست؛ با همین جمله کوتاه می توانیم به معرفت خود بیفزاییم که هم صله رحم را که یکی از توصیه های موکد دین مبین اسلام است را به جا آورده باشیم و هم دعای امام رضا (ع) را پشت سر خود داشته باشیم که این فرمایش امام غریب را عملی کردیم.

 

دهه کرامت دهه شادی های مومنانه است ولی امروزه جامعه ما با بحران کرونا مواجه است و با توجه به این بحران مردم نیاز به این شادی دارند که جنابعالی دستگیری از نیازمندان را یکی از وجوه شادی و نشاط مومنانه عنوان کردید. به نظر شما به غیر از این موارد با چه برنامه های دیگری می توان این خلأ را پر کرد؟

 

متاسفانه برخی از افراد جامعه رویه ای را در پیش گرفتند که تصور می کنند شادی و نشاط حتما باید با زمینه های حرام مانند موسیقی های مبتذل، جشن ها و میهمانی های مختلط و بدون رعایت موازین شرعی فراهم شود، در صورتی که این شیوه درست نبوده و حرام است؛ بنابراین برخی معتقد به شادی و نشاط حرام هستند، در حالی که این گونه نیست بلکه آنها می خواهند از این مسئله سوء استفاده کرده و به نتیجه برسند. درگیری ما در اوایل انقلاب با منافقین همین مسئله بود، آنها ادعا می کردند هدف وسیله را توجیه می کند. انسان می خواهد به هدف مطلوب دست یابد، حالا با هر وسیله ای که می خواهد باشد، مثلا آنها با کفش در نماز جماعت حاضر می شدند و می گفتند، هدف ما نماز خواندن است با هر وسیله ای می توان به این هدف دست یافت لذا ما به آنها گوشزد کردیم که هدف، وسیله را توجیه نمی کند؛ متاسفانه امروزه هم بعضی از افراد چنین عقایدی دارند و سعی می کنند با وسایل و جلسات حرام شادی و نشاط در جامعه ایجاد کنند که این درست نیست. همین دعای" اِلهى عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْكَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ" که در ایام کرونا از طریق تلویزیون پخش می شود برای بسیاری از افراد شادی آفرین است،کما اینکه تماس های زیادی در این خصوص داشتیم که ابراز رضایت کردند؛ بنابراین در صورتی که ما به ابزار و آلات خود تقدس دهیم، متوجه می شویم که با وسایل مقدس بسیار راحت تر می توانیم به شادی و نشاط دست یابیم.

 

زیارت یکی از وجوه شادی و نشاط مومنانه است. با توجه به بحران کرونا امسال با خلأ زیارت مواجه هستیم. آیا در آموزه های دینی جایگزینی برای جبران این خلأ وجود دارد؟

موارد زیادی داریم که افراد نه تنها در بحران کرونا بلکه در سال های گذشته هم به دلیل مشغله کاری زیاد موفق به زیارت در طول سال و حتی سال های طولانی نشدند لذا روایت داریم که ائمه معصومین (ع) فرمودند: هر کجا که دلتان متوجه ما شد، همان جا زیارتگاه ما است؛ بنابراین گاهی مواقع انسان احساس می کند، نیازی به زیارت امام رضا (ع) نیست یعنی امام رضا (ع) و کعبه در دل انسان قرار دارد لذا افراد می توانند بسیاری از کارهایی را که در حرم انجام می دهند در منزل انجام دهند و ثواب همان حضور در حرم را نصیب خود کنند یا انسان می تواند با انجام بسیاری از کارها آن نرفتن را جایگزین کند یا ممکن است، حتی انسان هزینه زیادی را هم صرف رفتن به مشهد کند ولی آن بهره ای را که در اینجا می توانست با دستگیری از یک فقیر نصیب خود کند، آنجا نتواند و بی بهره بماند؛ بنابراین توجه به این نکته ضروری است که کمک به محرومان هزاران برابر برتر از زیارت است.

 

توصیه شما در خصوص شادی نشاط مومنانه در دهه کرامت به مردم چیست؟

توصیه من به مردم این است که در کارهای خود اهم را انجام دهند، یعنی چه کاری مهم و چه کاری مهم تر است، مثلا اگر هر سال معتقد بودید که باید در دهه کرامت به زیارت امام رضا (ع) یا حضرت معصومه (س) بروید ولی امسال به دلیل بحران کرونا از انجام زیارت محروم شدید به جایش یک کار مهمتر و مورد پسندتر نزد خداوند انجام هید؛ به عنوان مثال محرومان و نیازمندان جامعه را شناسایی و به کمک آنها بشتابید؛ لذا هیچ کاری مهم تر از این نیست که انسان دستگیری از نیازمندان داشته باشد.

 

 

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام ارسطا در تبیین نظریه فقه اجتماعی طرح کرد:

نگاه جزیره‎ای به مسائل دینی موجب می‎شود در زمین غربی‎ها بازی کنیم

حجت الاسلام و المسلمین ارسطا در تبیین نظریه فقه اجتماعی تأکید کرد: در موضوع‎شناسی الزاماً خود فقیه باید دخالت کند. به دلیل اینکه فهمی که فقیه از موضوع به دست می‎آورد، در تشخیص حکم دخالت دارد.

اخبار برگزیده شبستان