خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

الأحد ٢١ ذو القعدة ١٤٤١

Sunday, July 12, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : ایلام - زمان :   ۱۳۹۹/۳/۱۷ - ۱۳:۰۷ شناسه خبر : ۹۳۵۷۲۹
شبستان گزارش می دهد
بازار ملتهب اجاره‌ بهای مسکن در ایلام
این روزها نرخ اجاره‌ها در استان ایلام توسط مالکان به رغم کاهش درآمد خانواده های مستاجر، افزایش چشم گیری یافته و منجر به سردرگمی و حاشیه‌نشینی مستأجران شده است.

خبرگزاری شبستان - ایلام: متأسفانه این روزها در استان ایلام به علت رکود فراوان کسب و کار و مشاغل، بسیاری از مالکان و صاحب‌خانه‌ها در پی جبران این رکود از طریق افزایش کرایه‌ها و اجاره‌بهای منازل و یا واحدهای تجاری هستند که سبب افزایش فشار بر مستأجران شده است.

 

در حالی که درآمد بسیاری از خانواده های مستاجر و قشر ضعیف جامعه در استان ایلام نسبت به گذشته و قبل از شیوع کرونا کمتر شده است، اجاره مسکن در استان ایلام به طور سرسام آوری در حال رشد است که زنگ خطر پیدایش یک سونامی وحشتناک را در این حوزه به صدا درآورده است.

 

صاحب خانه‌ها از فرصت نبود نظارت و کنترل بر بازار مسکن استفاده کرده و هر اجاره بهایی که دلشان می خواهد به بنگاه های معاملات ملکی برای اجاره ملک خود اعلام می کنند و از طرفی مستاجرانی که این روزها درآمدشان با شیوع کرونا به حداقل رسیده است، علاوه بر دغدغه جان و نان، نگران پایان ماه و اجاره‌های سنگین هم هستند.

افزایش ۵۰ درصدی اجاره بها در ایلام

یکی از کارشناس مسکن در استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام اظهار کرد: سونامی افزایش قیمت مسکن و اجاره مسکن در استان ایلام غیر عادی و بی سابقه است، در حالی که اکثر اجاره نشین ها جزو اقشار ضعیف جامعه هستند.

 

«علی مراد کاکایی» بیان کرد: افزایش اجاره و رهن منزل، در شهر ایلام،  از حد نامعقول هم گذشته است، دلالان جولان می‌دهند و کسی نیست در مقابل این گرانی عاری از منطق، بایستد و یا اینکه کنترلی انجام شود.

 

وی افزود: مسئولان مرتبط استان نه با حرف، بلکه با استناد به بند قانونی، بخشنامه یا هر چیزی که به تعدیل قیمت ها کمک کند، باید راهکار ویژه ای در راستای افزایش اجاره بها در استان اتخاذ کنند.

 

کاکایی با اشاره به اینکه بر اساس مشاهدات افزایش اجاره بها در ایلام طی دو ماه اردیبهشت و خرداد امسال به صورت چشمگیری افزایش یافته به گونه ای که میزان افزایش نرخ اجاره بها در مقایسه با سال گذشته که معمولا عرف بازار رقمی مابین ۵ تا ۱۰ درصد داشت، بعضا شاهد رشدی بیش از ۵۰ درصد است.

 

وی تصریح کرد: در حالی که افزایش هزینه های زندگی به برخی اقشار متوسط به پایین فشار آورده است، افزایش بی منطق اجاره بها که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد، سبب شده تا خانوارهای زیادی با مشکل مواجه شوند.

 

این کارشناس حوزه مسکن در ایلام تصریح کرد: متاسفانه بازار رهن و اجاره از وضعیت وخیمی رنج می برد و افزایش قیمت ها در آن به گونه غیر قابل وصفی افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه اجاره بها تابعی از قیمت ملک محسوب می شود، تصریح کرد: افزایش قیمت مسکن در گرانترین مناطق استان زیر ۳۰ درصد بوده است، بنابراین مشخص نیست برخی مالکان با چه منطقی  افزایش ۵۰ درصدی( حتی در برخی مناطق بیش از ۵۰ درصد) اجاره بها را به مستأجران پیشنهاد می دهند.

 

افزایش اجاره بها در اکثر شهرهای استان

متاسفانه افزایش اجاره بها فقط مربوط به شهر ایلام نیست و در تمامی شهرستان های استان ایلام شاهد رشد بی رویه اجاره بهای مسکن هستیم، البته در افزایش اجاه بهای سایت های اینترنتی هم نقش دارند و با توجه به قیمت‌های نجومی‌ که در وب گاه‌های اینترنتی برای واحدهای مسکونی ارائه می‌شود، باید بگوییم که این قیمت‌ها کاملاً غیرواقعی هستند و باید مستأجران در مقابل زیاده‌خواهی برخی مالکان بایستند.

 

در همین حال دادستان شهرستان آبدانان طی دستوری به پلیس فتا استان ایلام کرده است که برنامه دیوار از درج آگهی خرید و فروش ملک در آبدانان خودداری کند.

 

«محسن میرزایی» اظهار کرد: به مدیران برنامه دیوار اعلام شده است که از درج هر گونه قیمت مربوط به خرید و فروش ملک و اجاره مسکن مربوط به شهرستان آبدانان  که منجر به سوء استفاده افراد سود جو و دلال می گردد جلوگیری به عمل آید.