خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

الثلاثاء ٣ شوّال ١٤٤١

Tuesday, May 26, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۲۰ شناسه خبر : ۹۳۱۳۱۴
یک استاد حوزه و دانشگاه:
معامله قرن درصدد تقدس‌زدایی از مسجدالاقصی است/ استکبار جهانی از مرکزیت مسجدالاقصی در عالم‌گیر شدن اسلام می‌ترسد
حجت‌الاسلام عامری با بیان اینکه معامله قرن بر سر اعتقاد مسلمانان به تقدس مسجدالاقصی است نه اراضی اشغالی، گفت: استکبار جهانی به دلیل شناخت اهمیت مسجدالاقصی، از اینکه این مکان زمانی مرکز قدرت و عالم‌گیری اسلام خواهد شد، واهمه دارد.

 به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، قدسیت «مسجدالاقصی» با اعتقادات اسلامی از آنجا نشأت می گیرد که «مسجدالاقصی» نخستین قبله مسلمانان جهان بود و در آغاز اسلام قبل از اینکه کعبه به عنوان قبله قرار گیرد، مسلمانان به سوی مسجد الاقصی نماز می خواندند. همزمان با روز جهانی قدس و به منظور بررسی دلایل اهمیت مسجدالاقصی در فرهنگ اسلامی گفت و گویی با حجت الاسلام«حسن عامری»، استاد حوزه و دانشگاه ترتیب داده ایم که در ادامه مشروح آن را می آید:

 

مسجد الاقصی به عنوان قبله نخست مسلمانان از چه درجه اهمیتی نزد مسلمانان برخوردار است؟

 

 مسجدالاقصی قبل از مسجدالحرام در مکه، اولین قبله‌گاه مسلمانان محسوب می‌شد،اما پیامبر(ص) در سال دوم هجرت به دستور خداوند قبله را به سمت مکه و کعبه تغییر جهت دادند.  از دیگر دلایل اهمیت مسجد الاقصی به جهت سفر پیامبر گرامی اسلام(ص) به معراج از این مسجد است. خداوند در این باره در آیه اول سوره مبارکه اسراء می‌فرماید: «سُبْحانَ الَّذی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ؛ منزّه است آن [خدایى‏] که بنده‌‏اش را شبانگاهى از مسجد الحرام به سوى مسجد الأقصى که پیرامون آن را برکت داده‌‏ایم سیر داد، تا از نشانه‏‌هاى خود به او بنمایانیم، که او همان شنواى بیناست.»

با بررسی این آیه می توان به این نتیجه دست یافت که ارتباط و اتصالی بین دو قبله اول و دوم مسلمین وجود داشته است که خداوند پیامبر(ص) را از این مکان به معراج فرستاد. نکته مهمی دیگر، تلاقی این دو قبله با هم است، به این معنا که هیچ وقت مسجدالاقصی و مسجد الحرام جدای از هم قابل تصور نیست.

 

چرا مسجد الاقصی به عنوان نماد وحدت و یكپارچگی میان جهان اسلام محسوب می شود؟

 

این جایگاه مهم مسیری برای یک مقصد و نماد وحدت میان مسلمانان جهان به شمار می آید. با نگاه به تاریخ اسلام نیز می توان متوجه شد که مسجد الاقصی به عنوان مکانی برای عبادت انبیا و رسولان الهی محسوب می شده و همواره در همه ادیان الهی مورد توجه بوده و موضوع نادیده و یا کم دیده ای نبوده است.

 

تغییر قبله مسلمانان از مسجد الاقصی به مسجد الحرام را نباید به معنای جدا شدن قبله اول مسلمین از پیکره دنیای اسلام محسوب کرد، زیرا وقتی خداوند همه مسلمانان را ملزم می کند که در یک زمان واحد رو به یک مکان واحد نماز بخوانند، به معنای اتصال، ارتباط و وحدت میان مسلمین عالم است که به یک نقطه توجه کنند. این قبله زمانی مسجد الاقصی بوده و بعد از آن به مسجد الحرام تغییر یافته است. بنابراین تغییر قبله مسلمانان از مسجد الاقصی به مسجد الحرام نباید موجب غفلت مسلملین از جایگاه عظیم مسجد الاقصی شود.

 

هدف اصلی رژیم اشغالگر صهیونیستی از تسلط بر مسجدالاقصی، تخریب همه نمادهای اسلامی این مسجد و تبدیل آن به مکانی مقدس برای صهیونیست ها چیست؟

 

 علت اینکه در 70 سال گذشته جهان استکبار برای مقابله با پیشرفت اسلام اولین مکانی که به سراغش رفتند، مسجد الاقصی بوده است علاوه بر جایگاه این مسجد در دنیای اسلام می توان به جهت نقش وحدت بخشی این مسجد در دوران ظهور امام زمان(عج) باشد.

 

طبق روایات مهدوی، مسجد الاقصی یکی از مراکز ثقل مبارزه با جهان استکبار در دوران ظهور حضرت حجت(عج) و دولت کریمه مهدوی خواهد بود و در روایات هم از مسجد الاقصی به عنوان مکانی یاد شده است که بسیاری از مسلمانان در این مکان به حضرت مهدی(عج) می پیوندند و در پشت سر حضرت(عج) نماز می خوانند. به همین جهت استکبار جهانی به دلیل شناخت اهمیت مسجد الاقصی، از اینکه این مکان زمانی مرکز قدرت و عالم گیری اسلام خواهد شد واهمه دارد و تلاش می کند این مکان مقدس و قله رفیع جهان اسلام را از دست مسلمانان خارج کنند و این نماد مقدس مسلمانان را به كل از میان برده و نمادهای مقدس صهیونیستی را جایگزین آن كنند.

 

تکلیف مسلمانان جهان در قبال مسجد الاقصی که توسط رژیم اشغالگر اسرائیل غصب شده است، چیست؟

 

اینکه امام خمینی(ره) فرمودند: روز قدس روز اسلام است، به این دلیل است که مسجدالاقصی مسجد اسلام است و این مسجد همانند مسجد الحرام مرکز ثقل قدرت، اقتدار، هیبت و جایگاه عظیم اسلام است.

 

ماهیت اسلام به معنای از بین بردن طاغوت و پرداختن به موضوع حق و باطل و اعتلای کلمه حق است، در فرمایشات آیت الله العظمی جوادی آملی نیز آمده است  که حمایت از قدس و مسجد الاقصی باید با هدف حمایت از قبله اول مسلمانان و مسجد الاقصی به عنوان یک نماد وحدت مورد توجه قرار گیرد. همچنین ایشان تاکید کرده اند که حمایت از مسجد الاقصی به معنای مبارزه با ظالم است و اسلام غیر از مبارزه با ظلم و حمایت از مظلومان و حق و عدالت نیست.

مقام معظم رهبری  نیز در این زمینه فرموده اند: مسئله اول مسلمانان جهان مسئله قدس و مسجد الاقصی است، به همین جهت عقل و عدل حکم می کند که انسان مسلمان با آنچه که باعث غصب مسجد الاقصی شده است، مقابله و مبارزه کند زیرا که دفاع از مسجد الاقصی موجب عزت دنیای اسلام خواهد شد، بنابراین دنیای اسلام باید برای بازپس گیری مسجد الاقصی و بازگرداندن آن به مردم مظلوم فلسطین تلاش کنند.

 

امروز نه تنها مسلمانان فلسطین بلکه بسیاری از مسلمانان جهان در یمن، سوریه، بحرین و عراق تحت ظلم، تحقیر و تضعیف استکبار جهانی هستند و شروع این ظلم ها نیز از اشغال مسجد الاقصی بوده است. اگر می خواهیم به مظلومان جهان کمکی کنیم باید قدس و مسجدالاقصی را از چنگال اسرائیل بیرون کنیم آن موقع است که ریشه بسیاری ازگرفتاری های امتهای اسلامی از بین می رود.

 

 اینکه امام خمینی(ره) فرمودند: رژیم صهیونیستی یک غده سرطانی است  و این غده سرطانی هرچه سریعتر باید از دنیای اسلام محو شود، به این دلیل است که ریشه های این غده سرطانی در همه جا به دنبال ضرر زدن به مسلمانان جهان است.

 

آمریکا با دنبال کردن مسئله معامله قرن به دنبال تحقق چه اهدافی است؟

 

به اعتقاد من معامله قرن، معامله روی اراضی اشغالی نیست، بلکه معامله بر اعتقاد مسلمانان به مقدس بودن مسجد الاقصی است. در واقع استکبار با اشغال مسجد الاقصی و امروز با دنبال کردن پروژه انتقال قدرت رژیم غاصب اسرائیل به این مکان مقدس با انجام معامله قرن تلاش برای بر هم زدن اتحاد میان مسلمانان دارد

 

 امروز مسئله اولمسلمانان جهان باید مسئله فلسطین باشد و اجازه ندهیم که ترفندهای دشمنان و طرح موضوعات دیگر موجب به حاشیه رفتن مسجد الاقصی و قدس از صدر موضوعات جهان اسلام شود. امروز بخش اعظمی از هزینه های رژیم غاصب توسط کشورهای اسلامی تامین می شود. امام خمینی(ره) فرمودند: هر معامله ای که موجب تقویت کفر بویژه رژیم اشغالگر قدس شود، حرام است. به همین جهت این موضوع باید مورد توجه دنیای اسلام قرار گیرد.

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد اعلام کرد:

مراکز نیکوکاری مساجد استان تهران به ۷۰۰ مرکز افزایش می یابد/ استمرار طرح مواسات و همدلی رویکرد مراکز نیکوکاری

ولئیی با اشاره به فعالیت ۲۰۰ مرکز نیکوکاری در کنار مساجد تهران گفت: طبق امضای تفاهم نامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) امسال قرار است این مراکز به ۷۰۰ مرکز افزایش یابد.

اخبار برگزیده شبستان