خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

السبت ٧ شوّال ١٤٤١

Saturday, May 30, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۳:۵۵ شناسه خبر : ۹۳۰۶۷۶
مدیرعامل خبرگزاری بین المللی قدس:
همه پرسی در فلسطین برگزار شود/ معامله قرن طرح امریکا برای مقابله با محور مقاومت
شکیبایی، برگزاری همه پرسی در فلسطین زیر نظر سازمان ملل را راهکار سیاسی ایران عنوان کرد و گفت: امریکا برای مقابله با محور مقاوت در منطقه طرح معامله قرن را مطرح کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در راستای حمایت از مظلومان عالم و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، جمعه پایانی ماه مبارک رمضان را روز قدس اعلام کردند و فرمودند: «می‌‏بینند که یک دولت پوشالی اسرائیل در مقابل مسلمین ایستاده که اگر مسلمین مجتمع بودند، هرکدام یک سطل آب به اسرائیل می‏‌ریختند، او را سیل می‏‌برد ـ مع‏ذلک در مقابل او زبون هستند.» امروز با گذشت ۴۰ سال از پیروز انقلاب اسلامی، آزادی قدس به یک مطالبه جهانی تبدیل شده است و مراسم روز قدس در کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود و جریان نوظهوری در منطقه با عنوان جریان مقاومت برای مقابله با استعمار شکل گرفته است. دستاوردهای نامگذاری روز قدس برای جهان اسلام بسیار ارزشمند است بنابراین در ادامه گفت و گو با «مهدی شکیبایی» مدیرعامل خبرگزاری بین المللی قدس درباره اهمیت روز قدس در وحدت جامعه اسلامی را می خوانیم.

 

روز قدس از چه ابعادی دارای اهمیت است؟

اهمیت روز قدس را باید هم از نظر فلسطینی بررسی کرد و هم از منظر دنیای اسلام. اهمیت این روز را با مروری بر شرایط ایران، فلسطین و دنیای اسلام قبل از نامگذاری و پس از نامگذاری روز قدس باید بررسی کنیم و اینکه چرا ایران اصرار دارد هر سال روز جهانی قدس را گرامی بدارد و در پهنه جغرافیایی گسترده دنیا در خصوص این روز تبلیغ کند. پیش از نامگذاری روز قدس دنیای عرب، فلسطین و جهان اسلام در شرایطی به سر می بردند که شاید بتوان از آن به عنوان دوران رخوت برای دنیای اسلام، دنیای عرب و فلسطین نام برد. از سال 1948 تا 1979 روز نامگذاری روز قدس است و در این سال ها اتفاقاتی رخ می دهد که باعث می شود تا معاهده صلحی به نام رژیم صهیونیستی و دنیای عرب آن هم در مرحله رخوت سرخوردگی و یا یأس و ناامیدی به امضا برسد. در این مرحله فلسطین و دنیای عرب تلاش زیادی کردند تا آرمان رهاسازی فلسطین را محقق کنند اما نه تنها نتوانستند به این آرمان دست یابند بلکه بخش های زیادی از فلسطین در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفت و اعراب را به جایی رساند که به دنبال رهاسازی آرمان فلسطین نرفتند بلکه با امضای قرارداد کمپ دیوید به سمت مرحله همزیستی مسالمت آمیز با رژیم صهیونیستی رفتند که ورود به این مرحله هم اجباری بود. عملا تا آن سال دنیای عرب دنبال آن بودند تا فلسطین را آزاد کنند اما پس از قرارداد کمپ دیوید به دنبال همزیستی مسالمت آمیز رفتند، این اتفاق به ویژه برای فلسطینی ها یاس و سرخوردگی به وجود آورد چرا که دیگر نمی توانستند رها و آزاد شوند.

 

امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران در احیای مسئله فلسطین و قدس چگونه نقش آفرینی کردند؟

در شرایط سخت و سرخورده پس از معاهده کمپ دیوید که همراه با یاس و ناامیدی در میان جهان عرب به ویژه مردم فلسطین بود در ایران انقلابی رخ داد و این کشور به استقلال رسید. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران تمام توجه و رویکرد سیاست خارجی خود را پس از پیروزی انقلاب به مسئله فلسطین معطوف کرد و این اقدام روزنه امید زیادی برای فلسطینی ها ایجاد کرد. در واقع امام راحل با نامگذاری روز قدس یاس و سرخوردگی را از فلسطینی ها دور کرد و امیدی در دل آنها ایجاد کرد. فرقی که بین این امید و امید پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وجود دارد در این است که امیدی که امام راحل در دل فلسطینی ها ایجاد کرد همراه با آموزه های قرآن و تعالیم اسلامی بود که از آنجا رویارویی فلسطین و اسراییل آغاز شد. کشورهای عربی برای آزادی فلسطین تلاش های زیادی کردند و در این راه حتی جنگ هم کردند اما عنصر اسلامی در اقدامات آنها وجود نداشت؛ بنابراین طبیعی است که وقتی عنصر اسلامی از این رویارویی غایب باشد بلاهای زیادی بر سر کشورهای عربی و فلسطینی ها بیاید اما پیروزی انقلاب اسلامی امید همراه با اراده و ایمان در میان مردم فلسطین ایجاد کرد.

 

نامگذاری روز قدس چه کارکردهایی برای مردم فلسطین و منطقه داشته است؟

فلسطینی تا قبل از نامگذاری روز قدس در اطلس جغرافیایی دنیا مطرح نبود و اساسا کسی هویتی به نام فلسطینی نمی شناخت و از آنها به عنوان اقلیت یاد می کردند و چنان پروپاگاندایی ایجاد کرده بودند که رژیم غاصب اسراییل را محق به دنیا معرفی می کردند و مردم فلسطین را یک اقلیت که برای به دست آوردن لقمه نانی به سمت مردم اسراییل سنگ پرتاب می کنند؛ این تصویری بود که از فلسطین در دنیا جا افتاده بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نامگذاری روز قدس اتفاق جدیدی به نام انتفاضه رخ داد و مردم فلسطین خودشان وارد میدان شدند و جنبش انتفاضه را راه انداختند و با رژیم صهیونیستی به رویارویی پرداختند.

 

در افکار عمومی دنیا اسراییل را این گونه معرفی کرده بودند که وضعیت زندگی خوبی در آنجا حاکم است و شهرک هایی را نشان می دادند که در آنها همه چیز در حالت عادی بود و از امنیت کامل برخوردار بودند و مردم جرات نمی کردند علیه اسراییل تجمع کنند اما برگزاری تجمعات و راهپیمایی های روز قدس به مردم فلسطین این جرات را داد که به میدان بیاید و در برابر رژیم صهیونیستی به مبارزه بپردازند و انتفاضه اول در اینجا شکل گرفت و نهادینه شد؛ در واقع امام راحل روز قدس را برای توده مردم نامگذاری کرده بودند چرا که ایشان از تمام دولت ها ناامید بودند و در نامگذاری روز قدس نیز فقط با مردم فلسطین، ملت های عربی و مردم دنیا حرف می زدند و کاری با دولت ها نداشتند. خیزش مردمی در فلسطین اتفاق بزرگی بود که برای فلسطینی ها رخ داد و آنها را در اطلس جغرافیایی دنیا و افکار عمومی مردم زنده کرد و امروز می بینیم مردم فلسطین با دلگرمی بیشتری در حال مبارزه هستند.

 

مراسم روز قدس ابتدا فقط در ایران برگزار می شد اما با گذشت زمان امروز مراسم روز قدس را در عراق، بحرین، فلسطین، سوریه، کشورهای منطقه و حتی کشورهای غربی مشاهده می کنیم و تجمعات روز قدس برگزار می شود و این دلگرمی مهمی برای فلسطینی ها ایجاد کرد و باعث شد تا در سال 2000 انتفاضه دوم را آغاز کنند و کاری کردند که دنیا متوجه شد، برای مردم فلسطین باید دولتی تشکیل شود. عملیات های استشهادی در قلب رژیم صهیونیستی اتفاقات کم نظیری است که در این مدت رخ داده است و مردم اسراییل این جرات را پیدا کردند که علیه اسراییل در قلب تل آویو عملیات استشهادی انجام دهند و امنیت اسراییل را به خطر بیندازند به طوری که باعث شد اسراییل از نوار غزه خارج شود و امروز دیگر کسی عملیات استشهادی انجام نمی دهد و با دست یابی به تسلیحات مدرن نظامی از طریق پرتاب موشک فلسطینی ها به مبارزات خود ادامه می دهند و باعث شده است مهاجرت معکوس در این منطقه ایجاد شود و یهودیان از ترس جنگ و کشته شدن از اسراییل فرار می کنند و به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند.

 

روز قدس چگونه می تواند باعث وحدت جهان اسلام شود؟

اشغال فلسطین در واقع اشغال اندیشه اسلامی بود و دنیای غرب برای مقابله با دنیای اسلام یک رژیم جعلی ایجاد کرد که با تمدن و پیشرفت جهان اسلام مبارزه کند. اگر مسئله فلسطین را مسئله جهان اسلام بدانیم با این ادله همه دنیای اسلام مورد تجاوز و هجمه قرار گرفته است. وقتی به قبله اول مسلمانان تجاوز می شود یعنی به هویت مسلمانان تجاوز شده، بنابراین باید برای حفظ هویت مسلمانان وحدت ایجاد کنیم. امام راحل با دوراندیشی مصداقی برای ایجاد وحدت جهان اسلام پیدا کردند و روزی به نام روز قدس را تعیین کردند که پس از گذشت چهل سال از نامگذاری روز قدس این وحدت ایجاد شده است؛ در این میان دشمنان اسلام از پا ننشسته اند و با ایجاد القاعده و داعش به دنبال شکستن پیوند امت اسلامی بودند اما بودند تا در درون اتحاد و وحدت جهان اسلام گسستی ایجاد کنند. گروهک های تروریستی در منطقه خاورمیانه برای شکستن وحدت جهان اسلام ایجاد کردند اما جریان مقاومت اسلامی به آرمان های خود که همان وحدت جهان اسلام است، پابرجا است.

 

طرح معامله قرن چه تاثیری بر منطقه و سرنوشت مردم فلسطین خواهد داشت؟

ماحصل اتفاقی که روز قدس زد، باعث شکل گیری جریان مقاومت اسلامی در منطقه شد که جغرافیای بسیار گسترده و پهناوری از ایران، پاکستان، فلسطین، سوریه و عراق است. محور مقاومت ماحصل روز قدس است. پس از تحولات سوریه و عراق و اتفاقاتی که داعش رقم زد، محور مقاومت به پشت مرزهای فلسطین رسیده است. سرنوشت مردم فلسطین پس از یک قرن بحران به دست یک جریان نوظهور منطقه ای که مخالف منافع استعماری و قدرت های بزرگ است، رقم خواهد زد و اگر این اتفاق بیفتد، اسراییل پایان می یابد؛ بنابراین آمریکا طرح معامله قرن را برای رویارویی با محور مقاومت ایجاد کرده است و آمریکایی ها تمام قد آمده اند تا در مقابل محور مقاومت بایستند. معامله قرن نام تجاری طرح آمریکایی برای مقابله با جریان مقاومت در منطقه است و نام واقعی آن توافق نهایی است که آمریکا مدعی است در قالب توافق نهایی مسایل اقتصادی، سیاسی فلسطین را حل خواهد کرد اما واقعیت چیز دیگری است و نگران اند که محور مقاومت پشت درهای فلسطین رسیده است. آمریکا با طرح توافق نهایی یا معامله قرن تلاش می کند برای خود و هم پیمانان اش در منطقه زمان بخرد و این مسئله را سامان دهد و بتواند مسئله اسراییل با اعراب را آن گونه که خود می خواهد، حل کند و با ایجاد روابطی بین اسراییل و اعراب به درون سرزمین فلسطین نفوذ کند نه اینکه بخواهد مسئله فلسطین را حل کند.

 

نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات فلسطین چه بوده است؟

ایران نقش محوری در ایجاد جریان مقاومت در فلسطین دارد و همه اینها با کمک جمهوری اسلامی ایران محقق شده است و باعث ایجاد وحدت میان آنها شده، حتی جمهوری اسلامی ایران راهکار سیاسی برای حل مسئله فلسطین نیز ارایه کرده است و آن برگزاری همه پرسی در فلسطین است. جمهوری اسلامی ایران نه تنها در عرصه مقاومت عملی به مردم فلسطین کمک کرده است بلکه در عرصه های معنوی، سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک نیز به فلسطین کمک کرد و همواره پشت مقاومت مسلحانه ایستاد و امروز نیز راهکار سیاسی در عرصه بین المللی برای حل مسئله فلسطین مطرح کرده است. در قالب این راهکار سیاسی که برگزاری همه پرسی در فلسطین است، همه مردم بومی و اصیل فلسطین از یهودی، مسلمان و مسیحی که ریشه آنها به سال 1917 بر می گردد، چه ساکن در فلسطین و چه مهاجر در کشورهای دیگر باید زیر نظر سازمان ملل رای دهند و نظام و ساختار آینده سیاسی خود را انتخاب کنند. در واقع مردم فلسطین فارغ از دینی که دارند، باید نظام و ساختار آینده سیاسی خود را در قالب همه پرسی انتخاب کنند و همه دنیا نیز باید به این تصمیم مردم فلسطین احترام بگذارند.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت‌الله جاودان:

دینداران واقعی دین اسلام را تبلیغ و تبیین کنند

آیت‌الله جاودان گفت: پیامبر اسلام(ص) و اهل‌بیت(ع) مبلغان و تبیین‌کنندگان دین الهی بودند امروز ما هم باید با پیروی از آنها شیوه درست دینداری را آموزش ببینیم و آن را تبلیغ کنیم.

اخبار برگزیده شبستان