خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

الاثنين ٢ شوّال ١٤٤١

Monday, May 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۹/۲/۱۰ - ۰۹:۱۱ شناسه خبر : ۹۲۲۶۵۲
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش:
مدارس خشت و گِلی دیگر وجود ندارد
رخشانی مهر گفت: یک هزار و شش مدرسه خشت و گِلی در کشور داشتیم که تمام این مدارس جمع آوری شدند و مدارس نوساز جایگزین آن ها شد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری شبستان، جمع آوری مدارس خشت و گِلی از وعده های وزیر آموزش و پرورش  و معاون عمرانی این وزارت خانه بود که طبق این وعده ها  باید تمام مدارس خشتی  به جز استان سیستان و بلوچستان تا مهر 98 جمع آوری می شد و البته وعده جمع آوری این مدارس از استان سیستان و بلوچستان هم تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۸ داده شد. بیش از هزار مدرسه خشت وگِلی در سراسر کشور وجود داشت که ناایمن بودند و جان دانش آموزان را تهدید می کردند که باید برچیده می شدند. به همین منظور، خیرین هم به کمک وزارت آموزش و پرورش آمدند و «میثاق نامه خدمت ماندگار» هم میان خیرین مدرسه ساز و طرفین دولت به امضا رسید.

حالا این وعده ها عملی شده است و  مسئولان وزارت آموزش و پرورش به قول های خود عمل کرده اند و دانش آموزان که اکثریت آن ها در مناطق محروم زندگی می کنند  می توانند در کلاس های نوساز و مقاوم تحصیل  کنند.

 

در همین ارتباط گفتگویی با «مهرالله رخشانی مهر» سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور  پرداختیم که در زیر می خوانید:

 

وضعیت جمع آوری مدارس خشت و گِلی به کجا رسید؟

تمام مدارس خشت وگلی جمع آوری شده است. مدارس نوساز جایگزین کلاس های درس خشت و گِلی شده است. هیچ دانش آموزی در مدارس خشت و گِلی تحصیل نمی کند.

 

 چه تعداد کلاس درس خشت و گِلی جمع آوری شده است؟

یک هزار و 6 کلاس درس خشت و گِلی در کل کشور وجود داشت که تمام آن ها جمع آوری شد هیچ دانش آموزی در این کلاس ها درس نمی خواند. قرار بود در اسفند ماه جشن خداحافظی از مدارس خشت و گِلی را در استان سیستان و بلوچستان با وزیر آموزش و پرورش و اهالی رسانه برگزار کنیم که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا این اتفاق نیفتاد. همچنین برای جمع آوری مدارس خشت و گِلی و  ساخت مدارس جدید اعتبار 200 میلیارد تومانی هزینه شده است.

 

جدا از مدارس خشت و گِلی مدارس سنگی و بلوکی هم در کشور داریم که وضعیت نامناسبی دارند برای آن ها هم تدبیری اندیشیده اید؟

مدارسی خشت و گِلی است که از خشت و گِل ساخته شده است. در این میان تعداد اندکی مدارس بلوکی، سنگی وکپری نیز موجود است.برنامه ریزی می کنیم تا در بازه زمانی خاصی این دسته از مدارس نیز جمع آوری شوند.

 

وضعیت مدارس استان سیستان و بلوچستان چگونه است؟

تمام مدارس خشت و گِلی در استان سیستان و بلوچستان هم جمع آوری شده است. مهرماه سال تحصیلی 1398-1397 تمام مدارس خشت و گِلی به جز استان سیستان و بلوچستان جمع آوری شدند. سیستان و بلوچستان218 مدرسه خشت و گِلی داشت که در مهرماه 1398 به 174 کلاس خشت و گِلی رسید که در حال حاضر این 174 کلاس خشت و گِلی هم جمع آوری شده است و مدارس نوساز جایگزین آن ها شده است.  هیچ دانش آموزی در کشور حتی در سیستان و بلوچستان در کلاس های خشت و گِلی تحصیل نمی کنند.

اما استان سیستان و بلوچستان محرومیت های خاص خود را دارد.در برخی از نقاط استان سیستان و بلوچستان مدارس استیجاری داریم که بیشتر در مناطق جنوبی است. همچنین مدارس بلوکی قدیمی داریم که این مدارس را ساماندهی می کنیم تا انشاالله این دسته از مدارس را هم  جمع آوری کنیم.

 

درباره کمک خیرین نیز توضیح دهید؟

میانگین مدارسی که توسط خیرین در سراسر کشور ساخته شده است 20 درصد است و تاکنون 130 هزار کلاس درس ساخته و تحویل آموزش و پرورش داده اند.

خیرین مدرسه ساز صرفا انسان های متمول جامعه نیستند، هر کسی با هر توانی در این امر مدرسه سازی سهیم می شود. برای نمونه مادری از استان البرز 21 النگوی خود را برای مدرسه سازی اهدا کرده است. خیّر دیگری این النگو ها را به مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون تومان خریداری کرد و این مبلغ برای مدرسه سازی هزینه می شود. این النگو ها هم از سوی این خیّر به موزه خیرین مدرسه ساز اهدا می شود.

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

همزمان با فرارسیدن سوم خرداد انجام‌ شد؛

تندیس شهید جهان آرا به مدافعان سلامت در انستیتو پاستور ایران اهداء شد

در مراسمی که به مناسبت آزاد سازی خرمشهر برگزار شد، تندیس شهید محمد جهان آرا، فرمانده شهید مدافعان خرمشهر، به پاس زحمات انستیتو پاستور ایران در مقابله با کرونا ویروس به این موسسه اهدا شد.

اخبار برگزیده شبستان