خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

الاثنين ٢ شوّال ١٤٤١

Monday, May 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - کانونهای مساجد زمان :   ۱۳۹۹/۱/۲۶ - ۰۹:۴۱ شناسه خبر : ۹۱۶۰۸۵
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور:
طرح ملی «راهکار»، رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان اجرا می‌شود
حجت‌الاسلام دکتر ارزانی از اجرای طرح ملی «راهکار»، رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان با همکاری ۲۵ هزار کانون مسجدی خبر داد و گفت: مجموعه این طرح به صورت مجازی و با تکیه بر ظرفیت مساجد و بچه‌های مسجد و همراه با بسته برنامه‌های متنوع اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی که به مناسبت نیمه شعبان، سالروز ولادت باسعادت امام زمان(عج) داشتند در کنار تشریح مفهوم انتظار زمینه ساز ظهور و کیفیت نیاز جهان امروز به این انتظار، بر اجرای رزمایش مواسات و خدمت مومنانه در ماه مبارک رمضان برای رسیدگی به وضعیت محرومان و نیازمندان و آسیب دیدگان اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، تاکید کردند.

ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از جمله دستگاه هایی است که در لبیک به این فرمایش، طرحی ملی را تدوین کرده و در ماه مهمانی خدا آن را اجرا می کند.

آنچه در ادامه می آید تبیین کیفیت و راهکارهای اجرای این طرح ملی توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی»، رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است:

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز نیمه شعبان، اظهار کرد: معظم‌له در روز نیمه شعبان بیاناتی ناب و کارگشا مطرح و جامعه بشری امروز را توصیف کردند به عنوان جامعه ای که احساس خستگی، خطر، نگرانی، عدم آرامش، فقر و فحشاء، بی عدالتی و نابرابری، شکاف طبقاتی، سوءاستفاده قدرت ها از علم و کشفیات طبیعت و حاکمیت فلسفه مادی و فردگرایی و بی خدایی و عدم اعتقاد صحیح در آن موج می زند.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در مقابل جامعه مهدوی را جامعه ای معرفی کردند که قسط و عدل، عزت و علم، مواسات و برادری، اعتقاد توحیدی صحیح، عمیق و معرفت زا، حاکمیت فرهنگ اسلامی و تفکر اسلامی، حاکمیت زنجیره ارزش های اسلامی، عدالت در قدرت، عدالت در سلامت، عدالت در ثروت، عدالت در کرامت انسانی و منزلت اجتماعی، عدالت در معنویت و عدالت در امکان رشد در آن وجود دارد.

 

برای رسیدن به عدالت نیازمند معنویت هستیم

 

وی تصریح کرد: در حالی که غرب بر اساس فلسفه مادی گرایی معتقد است با علم و فناروی می تواند عدالت را تامین کند، مقام معظم رهبری تاکید دارند علم و فناوری شرط لازم تحقق عدالت است نه شرط کافی، بلکه ما برای رسیدن به عدالت نیازمند معنویت هستیم.

 

انتظار فرج یعنی اقدام و آماده شدن، خودسازی و دگرسازی

 

حجت الاسلام دکتر ارزانی با بیان اینکه در مدل اسلامی برای رسیدن از جامعه بشری به جامعه مهدوی به عنوان جامعه آرمانی، الگوی انتظار در اختیار ما است، گفت: در نظرگاه مقام معظم رهبری، انتظار فرج یعنی امید، تحرک، اقدام و آماده شدن، خودسازی و دگرسازی، اعتقاد راسخ و توحیدی و دعا ... که دعا ثمراتی مثل آرامش، اطمینان، گشایش و بهجت را در پی دارد.

 

وی با اعلام اجرای طرح ملی «راهکار» برای عمل به رزمایش مواسات و خدمت مومنانه مورد تاکید مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان، بیان کرد: «راهکار» کلمه اختصاری «رزمایش ایمان، همدلی، کار  و ایثار رمضان» است. بنابر این طرح بیش از 25 هزار کانون فرهنگی هنری در دل مساجد کشور در لبیک به فرمایش مقام معظم رهبری، نسبت به انجام رزمایش مواسات و خدمت مومنانه عمل می کنند.

 

تشکیل اتاق های مجازی برای اجرای طرح ملی راهکار

 

این مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه ایمان، مقام معظم رهبری به دعا، سخنرانی، توسل تضرع و خشوع تنهایی و اعتقاد به فرهنگی ایرانی اسلام و اعتقاد صحیح، عمیق و معرفت زا تاکید دارند. در این راستا مقرر است که کانون های مساجد اتاق های مجازی برای دعا، سخنرانی و ... با حضور روحانیون و ائمه جماعات در محلات تشکیل دهند. البته این به معنای نادیده گرفتن علم نیست چنان که رهبری معظم انقلاب به علم، فناوری و معنویت تاکید دارند.

 

وی تصریح کرد: تصحیح قرائات نماز و قرآن، پاسخ به شبهات، اعزام های تبلیغی مجازی، بسته برنامه های نیمه ماه مبارک رمضان، سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع)، لیالی قدر و عید سعید فطر در ذیل رکن ایمان طرح ملی «راهکار» قرار می گیرد.

 

توجه به ملت های ستمدیده و اقشار محروم جامعه

 

حجت الاسلام دکتر ارزانی با اشاره به رکن دوم این طرح ملی یعنی «همدلی»، گفت: مواسات و کمک مومنانه به نیازمندان و فقرا، ایجاد نظم عمومی و توجه به توصیه های مسئولان و همدلی مردم و مسئولان در مقابله با کرونا، همدلی با ملت های ستمدیده جهان به ویژه مردم مظلوم یمن و فلسطین و توجه به قشرهای مظلوم و محروم جامعه ذیل این رکن تعریف شده است.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور تاکید کرد: سومین رکن طرح ملی «راهکار» به «کار» اختصاص دارد شامل کار ویژه برای مبارزه با کرونا، کار سریع برای قشرهای ضعیف جامعه، جهش تولید و ساخت و ساز و کار آزمایشگاهی و کار ویژه برای خانواده ها و فرزندان.

 

بهره گیری از الگوی دفاع مقدس در ایثارهای رمضانی

 

وی با اشاره به کارویژه های رکن «ایثار» این طرح ملی، ابراز کرد: بر اساس بیانات رهبری معظم انقلاب کمک به مستمندان و انفاق با بهره گیری از مدل ایثار در دوران دفاع مقدس و نیز توجه به ایثار مدافعان سلامت، در این طرح ملی پیش بینی شده است. تا افراد خیر و دارای استطاعت مالی، دستگیر محرومان و نیازمندان شوند و بچه های مسجد واسطه این فیض خواهند بود تا به اقشار آسیب دیده همچون کارگران روزمزد رسیدگی شود.

 

حجت الاسلام دکتر ارزانی با بیان اینکه این طرح ملی از ابتدای ماه مبارک رمضان با همکاری بیش از 25 هزار کانون فرهنگی هنری مسجدی وارد فاز اجرا می شود، تاکید کرد: آیین نامه این طرح به زودی به کانون ها ابلاغ می شود تا با توجه به تعطیلی تجمعات مذهبی در پی شیوع کرونا، بتوانیم در ماه مبارک رمضان اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

 

اجرای طرح به صورت مجازی

 

وی با بیان اینکه تمام ارکان این طرح ملی به صورت مجازی و از طریق تشکیل اتاق های مجازی محلات و با تکیه بر ظرفیت محلات اجرا می شود، خاطرنشان کرد: اجرای مدل ایثار دفاع مقدس، کمک به جهش تولید به عنوان شعار سال 99 در قالب افزایش کمی و کیفی تولیدات هنری فرهنگی بچه های مسجد، ایجاد فضای همدلی در محلات و بین مسجدی ها، جمع آوری نذروات مردمی و انجام قربانی و توزیع گوشت آن بین محرومان و ... ذیل این طرح تعریف شده که امیدواریم با همکاری بچه های مسجد طرح ملی «راهکار» فهما به خوبی اجرا شود.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد:

خدمات اجتماعی و محرومیت‌زدایی مساجد تا زمانی که نیاز باشد، ادامه می‌یابد/کمک ۴۵ میلیارد ریالی مسجدی‌ها به محرومان

حجت‌الاسلام ذاکر با بیان‌‌اینکه بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر کمک‌رسانی به مستمندان، خدمات اجتماعی مساجد به محرومان با همت بیشتری انجام شد، گفت: محرومیت‌زدایی مساجد تا زمانی که لازم باشد، استمرار دارد.

اخبار برگزیده شبستان