خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

الاثنين ٢ شوّال ١٤٤١

Monday, May 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۷ - ۱۳:۵۷ شناسه خبر : ۹۱۲۵۵۲
مترجم «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی»:
کتاب های اندکی در حوزه جامعه شناسی فوتبال داریم/ احتمال مواجهه با نژادپرستی در فوتبال
پورنگ با بیان اینکه کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» رویکردی جذاب دارد، گفت: نویسنده کتاب خود را درگیر مفهوم پردازی و نگاه های تئوریک پیچیده نکرده است.

 خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- مریم داوری: کتابهای زیادی در مورد فوتبال نوشته و ترجمه شده است که از آن جمله می توان به کتاب های حمید رضا صدر با عناوین «روزی روزگاری فوتبال» ، «نیمکت داغ» و «پسری روی سکوها» اشاره کرد . از میان کتابهای ترجمه شده پر طرفدار نیز می توان به کتاب «فوتبال علیه دشمن» نوشته سایمون کوپر و «کتاب جامع فوتبال» نوشته دیوید کلدبلت  اشاره کرد که توسط عادل فردوسی پور ترجمه شده است. کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» از جدیدترین کتابهایی است که در حوزه فوتبال در کشورمان منتشر شده است. این کتاب  نوشته جیم کله لند، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان است که توسط «حمید پورنگ» ترجمه و از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است. گفتگویی با مترجم این کتاب ترتیب دادیم که بدین شرح است:

 

کتاب«جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» در چه سالی منتشر شده است ؟

کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» ، کتاب جدید است که در سال 2015 منتشر شد. یک بررسی کردم روی فصول کتاب و به نظرم کتاب خوبی آمد و تصمیم گرفتم آنرا ترجمه کنم. این کتاب بیشتر در حوزه علوم اجتماعی است و نگاه نویسنده جامعه شناختی است. جیم لند یک دیدگاه نظری و یک مدل پنج مرحله ای هم دارد که بر اساس آن مراحل فصول کتاب خود را چیده است. از خشونت فوتبال تا سلبریتی ها در فوتبال تا رسانه ها در فوتبال ، تاریخ فوتبال، تاریخ شکل گیری فیفا و مسایلی که به درد علاقمندان به فوتبال می خورد. علاوه بر این کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» برای کسانی که به طور تخصصی و دانشگاهی این مباحث را دنبال می کنند ، کتاب خوبی است.

 

این کتاب چند فصل دارد و عناوین آنها چیست؟

این کتاب مشتمل بر 9 فصل با عناوین فوتبال در بافت، خشونت و پرخاشگری، تغییرات بازی جهانی، نژاد، جنسیت، رسانه و حمایت های مالی، هواداری در فوتبال، فوتبال سلبریتی و بازی جهانی.

 

 چه شد که کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» را برای ترجمه انتخاب کردید؟ آیا کسی آنرا به شما معرفی کرد؟

علاقه شخصی بود . همه ما تقریبا فوتبال را دوست داریم.دیدم در حوزه جامعه شناسی فوتبال فقط یک کتاب نوشته شده است که برای دکتر رضا شرجی است. البته وسط کار متوجه شدم که کتاب تالیفی است. در حوزه ترجمه هم خیلی کتاب در زمینه فوتبال نداریم. کارهای آقای فردوسی پور مثل «فوتبال علیه دشمن» هست اما با عنوان جامعه شناسی فوتبال کتاب ندیدم و به همین دلیل «کتاب جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» برایم جالب بود.

 

 کتاب  «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» با توجه به اینکه نگاهی جامعه شناسی دارد و ترجمه هم هست چقدر با فرهنگ ما منطبق است؟

فوتبال یک پدیده جهانی است. در هر کشوری ، فوتبال بازی می شود. با همان بحث هایی که در کتاب شده است مانند خشونت در فوتبال، ما ایرانیان نیز مواجه هستیم. متاسفانه در کشور ما هم شاهد خشونت بین دو تیم در بازی هستیم. بنابراین مساله آنها در فوتبال ، مساله ما هم هست. حالا ممکن است ، شدت و ضعف و تفاوتهایی هم داشته باشد.  از نظر  جنسیت در فوتبال هم با کشورهای دیگر فرق داریم. آنها از اول با فوتبال زنان مواجه بودند و ما تازه با آن مواجه شدیم. فوتبال یک پدیده ای است که بین المللی است و ما از این جهت با مسایل آن روبرو هستیم. ممکن است در آینده با مسائلی مانند نژاد پرستی در فوتبال نیز مواجه شویم.

 

مهم ترین ویژگی کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» چیست؟

جیم لند خیلی تئوریک این کتاب را ننوشته است به همین دلیل  کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» خسته کننده نیست. «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» کتابی است که خواننده عام هم می تواند آنرا بخواند. این کتاب مثال های عینی زیادی دارد حتی یک جاهایی از کتاب نتایج کار پیمایشی که نویسنده انجام داده، آورده شده است. نویسنده خودش را خیلی درگیر مفهوم پردازی و یک سری نگاه های تئوریک پیچیده نکرده است. جیم لند به زبان ساده نوشته است و در عین حال از دیدگاه تئوریک استفاده کرده است. به عنوان مثال هر جا لازم بوده است از نظریه بوردیو استفاده کرده است. البته استفاده سهل و راحتی از نظریه ها کرده است که بتواند بحث خودش را پیش ببرد. به نظر خودم کتاب «جامعه شناسی در بافتی جهانی »، کتابی جالب است.

 

چقدر طول کشید که این کتاب را ترجمه کردید؟

تقریبا تمام وقت این کتاب را ترجمه نکردم. چون کارم ترجمه نیست. در اوقات فراغت ترجمه این کار را انجام دادم. فکر می کنم حدود هشت ماه ترجمه کتاب طول کشید . با داشتن یک بچه کوچک شیطان کار برایم سخت بود.

 

چقدر کتاب در حوزه فوتبال از منظر جامعه شناسی و روانشناسی نوشته شده است؟

در حوزه جامعه شناسی ورزش چند کار داریم اما در حوزه جامعه شناسی فوتبال بسیار بسیار کم کار شده است. یک کتاب هم آقای دکتر حمید رضا صدر دارند با عنوان «روزی روزگاری فوتبال» . نگاهی به این کتاب به خصوص فصول اول آن انداختم و دیدم بیشتر در مورد تاریخ شروع فوتبال و ورود فوتبال به ایران است و نگاه جامعه شناختی آنرا خیلی متوجه نشدم . شاید لازم باشد که یک بار دیگر کتاب را بخوانم تا متوجه نگاه جامعه شناختی آن بشوم.

 

کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» چندمین کتابی است که ترجمه کردید؟

در حوزه ورزش و فوتبال ، «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» اولین کتابی است که ترجمه کردم. کارهای پژوهشی زیادی داشتم که ترجمه در حوزه جامعه مصرفی و نظریه های جامعه شناختی بوده است.

 

فکر می کنید با توجه به علاقه اکثر مردم به فوتبال، استقبال از کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» چقدر باشد؟

در مجموع متاسفانه کسی کتاب نمی خواند چه برسد به اینکه در مورد فوتبال کتاب بخواند. کتاب «فوتبال علیه دشمن» یک نگاه ژورنالیستی دارد و سبک آن نسبت به «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» جذاب تر است. کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» را یک استاد دانشگاه نوشته است که قلمش فرق دارد و در سطح دانشگاهی است. به همین دلیل این کتاب ممکن است حتی جوانهای عشق فوتبال را جذب نکند. آنهایی که خواننده عام هستند و به فوتبال هم علاقه دارند و یک دانش ضمنی هم داشته باشند ،  جذب و علاقمند به این کتاب می شوند. خودم به شخصه از کتاب خوشم آمده است و به نظرم کتاب خوب و جالبی است.  

 

گفتنی است، کتاب «جامعه شناسی فوتبال در بافتی جهانی» اثر «جیم کله‌لند»، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان با ترجمه «حمید پورنگ» مشتمل بر 374 صفحه و 9 فصل در قطع شومیز با قیمت 28000 تومان از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

انتظامی از اختصاص وام سیصد میلیونی برای متقاضیان اکران نوروز خبر داد

رئیس سازمان سینمایی در جدیدترین توئیت خود نوشت: ۳۰۰ میلیون تومان وام برای ۲۱ فیلم متقاضی اکران که متضرر شده‌اند اختصاص می‌یابد.

اخبار برگزیده شبستان