خبرگزاری شبستان

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٦ شوّال ١٤٤١

Friday, May 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مساجد جهان زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۸ - ۰۹:۴۸ شناسه خبر : ۹۱۲۲۴۱
شبستان گزارش می‌دهد
سریال دنباله‌دار جنایات علیه مساجد در چین؛ از تخریب گنبدها تا پخش سرود به جای اذان!
چینی کردن مساجد در چین نه تنها با تخریب گنبدها و مناره‌ها و حدف نمادهای اسلامی بلکه با جلوگیری از پخش صدای اذان و پخش سرود ملی چین به جای ‌آن، با جدیت دنبال می‌شود.

خبرگزاری شبستان،گروه مسجد و کانون های مساجد: در حالی که حزب کمونیست چین همچنان به اجرای برنامه پنج ساله خود برای «چینی کردن اسلام» در خارج از سین کیانگ ادامه می دهد، مساجد نیز در سراسر این کشور، چینی تر می شوند!

 

در این شرایط وقتی برنامه پنج ساله دولت چین (2022-2018) برای وادار کردن مسلمانان به پیروی از فرهنگ چینی در خارج از سین کیانگ به طور فعال در سراسر کشور اجرا می شود، نمادهای اسلامی همچنان از مساجد ناپدید و مسلمانان «هوئی» از فرهنگ و آداب و رسوم خود محروم می شوند.

 

مسجد روستای «منگلو» در منطقه «نینگلینگ» واقع در شهر «شانگکیو» که در استان «هنان» قرار دارد گنبد، ستاره و هلال ماه را که نمادهای اسلامی هستند به دستور دولت محلی در دسامبر سال گذشته از دست داد.

 

 همین اتفاق در مورد چهار مسجد در سطح شهر «شین یانگ» واقع در استان «هنان» نیز رخ داد.

 

یکی از مسلمانان محلی در این باره به «بیتر وینتر» گفت: حزب کمونیست چین می خواهد همه گروه های قومی در این کشور شبیه هم باشند و درست مانند دوره انقلاب فرهنگی همه از معماری و فرهنگ چینی به عنوان استاندارد استفاده کنند.

 

 

 

یکی از رهبران اسلامی در «شین یانگ» چین هم در این باره می گوید: دولت چین مدعی است که مسلمانان این کشور با بیگانگان متحد می شوند بنابراین به آنها دستور می دهد تا ساختارهای اسلامی را به سبک چینی تبدیل كنند و اگر مسلمانان از این فرمان سرپیچی کنند دستگیر و یا از مشاغل خود برکنار می شوند.

 

 

 

 

16 مسجد در طول یک ماه در یک شهر تغییر یافتند

 

در دسامبر سال 2019 میلادی حداقل 16 مسجد در شهر «پینگلیانگ»، واقع در استان غربی «گانسو» وادار شدند تا تمام نمادهای اسلامی خود را بردارند.

 

 در میان آنها مسجد جامع «پانگمو» گنبد و نمادهای اسلامی خود را از دست داد و اکنون مانند یک ساختمان معمولی به سبک چینی به نظر می رسد.

 

یک مسلمان 80 ساله هوئی در این باره به «بیتر وینتر» گفت: دولت می خواهد همه چیز را در مساجد به گونه ای تغییر دهد که چینی به نظر برسند و ما از دیدن نمادهای تخریب شده بسیار ناراحت هستیم،اما متاسفانه این یکی از سیاست های ملی دولت است و نمی توانیم کاری در مورد آن انجام بدهیم.

 

 

 

 

گنبد و نماد هلال ماه در مسجد واقع در شهر «شیانتای» چین هم تخریب شده و با شعار «عشق به حزب و عشق به کشور؛اتحاد و هارمونی» جایگزین شده است.

 

 

 

 

همین اتفاق برای مسجد جامع در منطقه «هواتینگ» واقع در شهر «پینگلیانگ» نیز افتاد. این مسجد که معرف آداب و رسوم مسلمانان قومی چین است به طور کامل تغییر پیدا کرده و اهمیت خود به عنوان یک مرکز فرهنگی و مذهبی را از دست داده است.

 

مسجد «دانگ چوان» در «هواتینگ» هم روز 27 دسامبر سال گذشته میلادی به همین ترتیب گنبد و نماد هلال ماه خود را از دست داد.

 

 

 

 

امامان جماعت در برخی از مساجد شهر مایل به سازش با دولت نبودند و سعی کردند از این تغییرات جلوگیری کنند. بنابراین، مقامات محلی آنها را به شهر «Guyuan» در منطقه خودمختار «نینگشیا هوئی» تبعید کردند تا به آنها نشان دهند که چگونه مساجد در آنجا تغییر کرده و چینی شده اند.

 

هدف مقامات چینی این بود که با اثبات اجرای اجتناب ناپذیر سیاست چینی کردن مساجد در سراسر این کشور از خواسته امامان جماعت جلوگیری کنند.

 

 

 

«Guyuan» هدف اصلی سرکوب حزب کمونیست چین به دلیل جمعیت زیاد مسلمانان در این شهر است و بسیاری از گنبدها، مناره ها و دیگر نمادهای اسلامی از مساجد این شهر به همین دلیل حذف شده اند.

 

جلوگیری از صدای مزاحم!

 

چینی کردن مساجد همچنین با جلوگیری از پخش صدای اذان از این اماکن عبادی در حال انجام است.

 

در نوامبر سال 2019 میلادی ،مقامات دولت محلی شهر «لینکینگ» در استان غربی «شاندونگ» دستور تخریب بلندگوهای مساجد محلی را صادر کردند.

 

 

 

 

آنها مدعی شدند که صدای اذان مزاحم شهروندان بوده و در زندگی آنها اختلال ایجاد کرده است.

 

یکی از امامان جماعت با اشاره به اینکه این ادعای دولت تنها یک بهانه است در این باره می گوید: مردم چین در همه جا موسیقی پخش می کنند و می رقصند.آیا این چیزها برای دیگران ایجاد مزاحمت نمی کند ؟ چرا دولت چشم خود را به روی این حقیقت بسته است؟

 

در ماه نوامبر سال گذشته میلادی به مساجد در شهر «لیائوچنگ» دستور داده شد تا به جای اذان سرود ملی را از بلندگوهای خود پخش کنند و از آن زمان تا کنون ساکنان هشت روستا در این منطقه مجبورند هر روز به جای اذان به سرود ملی گوش فرا بدهند.

 

به گفته یکی از امامان جماعت از منطقه «گوان»،پخش سرود ملی به جای اذان یکی از راه های دولت چین برای چینی کردن اسلام است.

 

در همین راستا در آوریل سال گذشته میلادی متولی های همه مساجد در استان «شاندونگ» وادار به شرکت در کلاس های آموزشی و یادگیری سیاست های ملی به کار گرفته شده از سوی «شی جین پینگ» ،رئیس جمهوری چین شدند.

 

هدف اصلی از این کار مجبور کردن آنها به پذیرش رهبری حزب کمونیست چین و اجرای خواسته های این حزب است.

 

پایان پیام/7

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان از «مسجد حضرت عباس(ع)» گزارش می‌دهد

ترویج فرهنگ انتظار از معبر یکشنبه‌های علوی و سه‌شنبه‌های مهدوی/ راه‌اندازی شبستان مجازی و دستگیری از محرومان در روزهای کرونایی

مسجد حضرت عباس (ع) مرکزی برای گسترش فرهنگ مهدویت و انتظار میان مردم منطقه خاوران تهران است و با دست‌گیری از نیازمندان به ویژه در دوره شیوع ویروس کرونا بسیار فعال در رزمایش مواسات و کمک مومنانه عمل کرده است.

اخبار برگزیده شبستان