خبرگزاری شبستان

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٦ شوّال ١٤٤١

Friday, May 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۳ - ۱۲:۲۸ شناسه خبر : ۹۱۱۲۲۵
روحانی:
خوشبختانه روند شیوع ویروس کرونا در تمام استانها نزولی است/طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مفید بوده است
رییس جمهوری ضمن تشکر و سپاسگزاری از مردم در خصوص همکاری در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سیر نزولی شیوع ویروس کرونا در همه استانها خبر داد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که بدون استثنا روند شیوع ویروس کرونا در تمامی استانها سیر نزولی بوده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «حسن روحانی» امروز (چهارشنبه ۱۳ فروردین) در جلسه هیات دولت افزود: هرساله مردم سیزده‌بدر از خانه خارج می شدند و با لذت بردن از طبیعت و هوای بهاری پایان تعطیلات نوروز را جشن می‌گرفتند اما امسال به خاطر سلامت و صحت خود و همچنین هموطنان عزیزشان خانه را برگزیدند و رفتن به طبیعت را برای یک فرصت مناسب و آینده گذاشتند.

 

وی ادامه داد: باید از مردم خوب سپاسگزاری و تشکر کنیم که هم در مراسم آغاز سال و تعطیلات نوروزی و هم در مراسم پایان تعطیلات نوروزی همه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کردند و اگر امروز سیر نزولی روند این بیماری و ویروس خطرناک در اکثر قاطع استان‌ها را مشاهده می کنیم به خاطر حمایت مردم است.  

 

رییس جمهوری گفت: آمارها را که مشاهده می کردم خوشبختانه روند شیوع ویروس کرونا در همه استانها بدون استثنا از دیروز سیرنزولی داشته است و این برای من خوشحال کننده بود که مسیری که پزشکان و متخصصان و مردم انتخاب کردند یک مسیر درستی بوده است.

 

وی بابیان اینکه از آغاز امر تصمیمات خوبی دولت و ستاد ملی کرونا اتخاذ کرد ادامه داد: اولین جلسه‌ای که به ریاست خود من در این روزها تشکیل شد مربوط به ۶ اسفند ۹۸ می‌شود و درهمان جلسه تصمیم گرفتیم برای فاصله اجتماعی، دعوت مردم به این که سفرهای نوروزی را نروند و استانداران اعلام کنند که امکاناتی که سال‌ها پیش در اختیار مسافران قرار می دادند امسال قادر نیستند آن امکانات را در اختیار آنها قرار دهند.  


روحانی گفت: مراکز دیدنی و تفریحی و مدارس و دانشگاه ها تعطیل اعلام شد و این دعوت مسئولین از مردم به خوبی اجابت شد. امروز هم وزیر راه اعلام کرد که مسافرت مردم توسط قطار ۹۴ درصد، اتوبوس ۷۵ درصد، هواپیما ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است و اساسا به طور کلی در همان روزهای اول فروردین هم مسافرت کاهش پیدا کرد و به طور متوسط ۸۰ درصد کاهش سفر نوروزی در همان روزهای اول فروردین داشتیم.

 

رییس جمهوری افزود: عبور از پیک هم در اکثر استانها مربوط به روزهای اول فروردین می شود. آمار نشان می دهد که در استانهای مختلف دوم فروردین، سوم فروردین از پیک عبور کردند و شرایط نزولی آغاز و شروع شد. بعد از آن برای اماکن مقدسه تصمیم گیری شد که تعطیل شوند. با این که کار بسیار سختی برای همه بود ولی برای صحت و سلامت مردم این تصمیمات اتخاذ شد.  


وی ادامه داد: وقتی دیدیم که لازم است سخت گیری‌های بیشتری انجام شود ما در تصمیماتی که در ۶ فروردین اتخاذ کردیم کمیته اجتماعی امنیتی را مامور کردیم که این موضوع را مورد بررسی قرار دهد و همان روز تصمیمات لازم اتخاذ شد و به مردم اعلام شد.  


فاصله‌گذاری اجتماعی لازم و ضروری برای کشور بوده است
رییس جمهوری گفت: مرحله دوم فاصله گذاری اجتماعی را شروع کردیم که مقررات سخت‌تری بود برای ما که مردم هم همکاری کردند و ما در این طرح ۳۰ درصد کاهش مجدد در مسافرت‌ها داشتیم. نظر همه متخصصین و پزشکان ما این است که طرح فاصله گذاری اجتماعی هم مرحله اول و هم مرحله دوم اقدامات لازم و مفید و ضروری برای کشور بوده است.


روحانی افزود: کشورهای مختلف شیوه های مختلفی در برابر این ویروس اتخاذ کردند. البته ما از تجربه همه کشورها استفاده کردیم ولی هیچ وقت خود را اسیر راه و مسیر آنها هم نکردیم. از همان روزهای اولیه که این ویروس شروع شد در اسفند ماه بعضی‌ها پیشنهاد می‌کردند قرنطینه چینی را پیاده کنیم.
 

قرنطینه چینی در هیچ کشوری اجرا نشد
وی در تعریف فرنطینه چینی گفت: قرنطینه چینی یعنی اینکه تمام مغازها بسته شود و ماشین‌ها از حرکت متوقف شود و تمام درب خانه‌ها بسته شود، ‌ هیچ کس حق ندارد از خانه خارج شود و غذای ۲۴ ساعت توسط مامورین به داخل خانه انداخته می شد. این مدل قرنطینه چینی در ووهان بود که این مدل را هیچ کس در دنیا نپسندید و و در هیچ کشوری اجرا نشد.  


رییس جمهوری گفت: نمی شد قرنطینه چینی در کشومان اجرا شود چرا که این مدل مخصوص خود چینی ها بود آنجا با شیوه و سیاست هایی که دارند شرایط اجتماعی که دارند می توانند به مردم بگویند در خانه‌ها برای ۱۵ تا ۲۰ روز پلمب شود. در ایران و در هیچ کشور دیگری این کار امکان پذیر نیست بنابراین  از این شیوه هیچ کشوری تبعیت نکرد و ما هم تبعیت نکردیم.  


رییس جمهوری با بیان این که عده ای در داخل کشور فشار می آوردند که مدل چینی را اجرا کنیم یادآورشد: ما مدل چینی را اجرا نکردیم. یک مدلی بود که برخی از کشورهای اروپایی روزهای اول شروع کردند و کم کم مقداری از آن عقب نشینی کردند در این روزها و آن امنیت جمعی بود.

وی تصریح کرد: می‌گفتند ما کاری نداریم این ویروس منتشر می‌شود و عده‌ای مبتلا و عده‌ای بیمارستان می‌روند و عده‌ای خوب می‌شوند و یا عده‌ای فوت می‌کنند و بالاخره عبور می‌کنیم این هم شیوه‌ای بود که ما از آن تبعیت نکردیم. البته آنها مدتی این شیوه را ادامه دادند و بعد خودشان در ادامه این شیوه دچار مشکل شدند.  


روحانی گفت: آنچه که متخصصین ما از ابتدا دنبال آن بودند و طرحی که برای ایران طراحی کرده بودند وزارت بهداشت و درمان مسوولیت این طراحی را به عهده داشت ما طبق آن طرح قدم به قدم طرح های مختلف را در مراحل مختلف اجرا کردیم البته هر روز که می گذرد در این ۱۲ روز اخیر یک قدم جدیدتری برداشتیم و کار را مقداری سخت‌تر کردیم.  


وی افزود: مردم باید بدانند که تمام این اقدامات به خاطر حفظ صحت و سلامت آنها بوده است. اگر امروز هم برای سفر و حضور آنها در طبیعت مشکلاتی ایجاد شده است باز هم به خاطر سلامت مردم است و دلیل دیگری در کار نیست و بر این مبنا عمل شده است.  


رییس جمهوری ادامه داد: در جلسه ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم که هر کس مبتلا به این ویروس شد الزاما باید به خود او به خانواده او و به محل کار او اطلاع داده شود. با این که ممکن بود با برخی از دستورالعمل‌ها منافات داشته باشد که البته این تصمیم ابلاغ شد و اگر کسی تخلف کند مشمول مجازات قانونی می شود. این هم به خاطر این بود که بتوانیم از این مراحل به خوبی عبور کنیم و به یک نقطه برسیم که در آن نقطه مردم بتوانند راحت زندگی کنند. کسب و کارها و فعالیت ها و مدارس و همه اینها به یک شرایط معمولی برگردد و ما بتوانیم به فعالیت اقتصادی خودمان برسیم.


روحانی در ادامه با بیان اینکه در کنار پزشکان، پرستاران و کادردرمانی که از لحظه اول پای کار بودند و فداکاری و ایثارکردند و مردم را نجات دادند و کاری کردند گفت: آن پیش بینی‌های بدبینانه‌ای که در روزهای اول اتخاذ کردیم این بود که همه امکانات نیروهای مسلح پای کار بیایند که خوشبختانه ۴ هزار تخت بیمارستانی آنها پای کار آمد که همه آنها خالی است و یکی از جلوه های زیبای این کار است. هیچ کشوری چنین کاری نکرده است که پیش بینی برای شرایط بسیار سخت باشد اما با شرایط معمولی مواجهه شود.

 

وی ادامه داد:  تمام تخت‌های و نقاهتگاها متعلق به نیروهای مسلح خالی است. تخت های بیمارستانی خود وزارت و بهداشت هم خالی مانده است. یعنی آمار چند روز پیش وزیر این بود که 13 هزار تخت ما خالی است و نه تنها تخت معمولی ما خالی است تخت ویژه و مراقبت های ویژه و آی سی یو هم در بسیاری از شهرها خالی است که در مجموع شش هزار و 800 تخت آی سی یو داریم که 4 هزارتای آنها پر است. 


روحانی گفت: از دلایل موفقت طراحی ما این است که روزهای بحرانی بسیاری سپری کردیم، جنگ را دیدیم از ابتدا برمبنای بدبینی شدید تصمیم گیری کردیم و برهمان مبنا است که می بینیم که فروشگاه های ما پر است چرا که بر آن مبنا تصمیم گیری کردیم. انبارها پر است. اما با این که برخی کشورهای غربی از ما فرصت بیشتری داشتند وقتی ما مبتلا شدیم آنها 15 روز بعد مبتلا شدند و فرصت بیشتری داشتند هم تخت و هم وسایل تنفسی و هم ماسک و هم مواد غذایی کم آوردند. 


رییس جمهوری یادآور شد: یک مقام آمریکایی گفته بود که این ماسک هایی که پزشکان و پرستاران می زنند در آخر کار آن را ضدعفونی کنند و فردا هم استفاده کنند که البته این مقام سیاسی بوده و تخصصی در این زمینه نداشت که می گفت تا بیست روز از این ماسک استفاده کنند چرا که ما تولید ماسک نداریم.


وی گفت: وقتی کشورهای بزرگ ، کشورهای صنعتی و کشورهای بسیار پرمدعا در این آزمایش دچار مشکل شدند و ملت ما دچار مشکل نشد به خاطر انسجام و مدیریت خوب و به خاطر کار پزشکی ماهرانه و دقیق و پرکاری اینها همه دست به دست هم داد و ما این شرایط خوب را پیش رو قرار داد. 


روحانی افزود: در این روزها بخش تولید هم برای نیازمندی‌های بیمارستانی و مردم تلاش بسیار خوبی را انجام دادند. در همین جلسه دولت وزیر صمت اعلام کرد که در همین روزها موادضدعفونی تولید آن 8 برابر شده است. این 8 برابر در بخش‌های دولتی است که اگر بخش‌های خصوصی هم به آن اضافه شود چند برابر می شود. تولید ماسک در بخش‌های دولتی 4 برابر شده است و بسیاری از بخش‌های خصوصی هم خودشان ماسک تولید می کنند. 


وی ادامه داد: ماسک مورد نیاز بیمارستانی یعنی N95  به اندازه کافی هم در بخش دولتی و هم خصوصی تولید می‌شود. ونتی‌لاتور به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود و در اختیار بیمارستان‌ها قرار می گیرد و ما هیچ مشکلی نداریم. 


رییس جمهور یادآور شد: سایر نیازمندی‌ها چه گان و لباس حفاظتی که پرستاران و پزشکان نیاز دارند و چه کیت تشخیصی برای آزمایشگاه که امروز اعلام شد را هم بخش خصوصی و دولتی هرچه کیت بخواهند می توانند تولید کنند و در اختیار آزمایشگاه‌های ما قرار داهند یک کار عظیم و بزرگی در سراسر کشور انجام گرفته است و همه دست به دست هم دادیم و این کار را پیش بردیم./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در گفت‌وگو با وزیر آموزش و پرورش:

برنامه‌ریزی‌های لازم برای انجام فعالیت‌های آموزشی سال آینده در کنار کرونا انجام شود/ تاکید بر رفع نگرانیها از برگزاری حضوری امتحانات

رئیس جمهوری در تماس تلفنی با وزیر آموزش و پرورش دستورات لازم درباره نحوه برگزاری امتحانات و سایر موارد را به او ابلاغ کرد.

اخبار برگزیده شبستان