خبرگزاری شبستان

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٦ شوّال ١٤٤١

Friday, May 29, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۹/۱/۱۲ - ۱۷:۵۰ شناسه خبر : ۹۱۱۰۳۳
مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان:
موقوفات ظرفیتی بزرگ برای تحقق شعار سال هستند
حجت الاسلام طباطبایی تحقق شعار سال را بستر رشد و توسعه همه جانبه دانست و گفت: بقاع متبرکه و موقوفات ظرفیتی بزرگ در تحقق اهداف شعار سال هستند.

حجت الاسلام « سید محمد طباطبایی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، با تبریک سال و اعیاد شعبانیه، افزود: گفتمان سازی شعار سال و تلاش برای تحقق اهداف شعار سال مهم ترین گام برای رسیدن به رشد و توسعه همه جانبه است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان اظهار داشت: منویات رهبر فرزانه انقلاب همچون چراغی روشن نمایان کننده راه صحیح رفع مشکلات و  تحقق به رشد و توسعه کشور است.


وی با اشاره به  نقش موقوفات و بقاع متبرکه در تحقق شعار سال(جهش تولید)، بیان کرد: بقاع تبرکه و موقوفات ظرفیت عظیم در راستای تحقق شعار سال هستندو

 

حجت الاسلام طباطبایی بیان کرد: در صورتی که از این ظرفیت برای استفاده هر چه بیشتر و بهینه سازی آنها اقداماتی حساب شده صورت گیرد قطعا می توان برای تحقق شعار سال گامهای بلندی برداشت.وی ادامه داد: ابتدا باید پذیرفت که موقوفات یک بنگاه اقتصادی هستند و بنگاه اقتصادی در صورتی می تواند روی پای خود بایستد که ورودی آن بیشتر از خروجی اش باشد.

 

حجت الاسلام طباطبایی تصریح کرد:یکی از مهمترین کارهایی که باید در راستای جهش تولید انجام داد، تولید ثروت و سرمایه است و تا ثروت و سرمایه به تولید حداکثری خود یا همان جهش لازم نرسد نمی توان انتظار داشت که وضعیت اقتصادی عمومی مردم رشد لازم را پیدا کند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به اینکه بسیاری از نیات واقفان مربوط به عامه مردم بویژه افراد نیازمند است، افزود: اگر سرمایه های اوقاف جهش لازم را پیدا کند قطعا وضعیت عمومی دگرگون می شود.


وی با اشاره به اهمیت احیای موقوفان، افزود:  در صورتی که موقوفات به معنای واقعی احیا شوند و موقوف علیهم بتوانند به نحو احسن از آنها استفاده کنند  بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

 

حجت الاسلام طباطبایی با اشاره به اینکه اغلب موقوفات در تصرف مردم است، بیان کرد: در صورتی که حقوق موقوفه را ادا کنند، برکات اموالشان نیز قطعا بیشتر می شود وهم نوعی جهش در تولید سرمایه عمومی است.


وی با اشاره به اینکه اوقاف  و امور خیریه راه های متعددی برای جهش تولید سرمایه دارد، گفت: رنامه ریزی دقیق برای استفاده حداکثری از درآمد بقاع متبرکه از مهم ترین راه های جهش تولید است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان ادامه داد: اگربتوان بخشی از نذورات مردمی را تحت عنوان سرمایه گذاری برای همان بقعه وارد جریان تولید نمود، علاوه بر اینکه اشتغال زایی صورت می گیرد و به تولید کشور هم کمک می شود، به تولید سرمایه خود بقاع متبرکه هم کمک خوبی می شود.

 

 حجت الاسلام طباطبایی ادامه داد: پیشنهاد می شود،  آمدحاصل از فروش قبور، بدون کم و کاست برای سرمایه گذاری همان بقعه استفاده شود.


وی تصریح کرد: باید توجه داشت که با فروش قبرقطعه ای از زمین امامزاده را برای سالهای طولانی واگذار نموده ایم و هرچند که گفته می شود بعد از سی سال می توان بعدا به دیگری واگذار نمود ،ولی اگر در قبرستان های بقاع متبرکه گذر کنیم خواهیم دید که بسیاری از قبور مربوط به ۵۰ یا ۷۰و حتی صد سال پیش است و اولاد و نوادگان متوفی هرگز به ما اجازه نمی دهند که هیچگونه عملیات عمرانی و حتی واگذاری آن قبر به دیگری را داشته باشیم.

 

حجت الاسلام طباطبایی ادامه داد:  پس وقتی ملک امامزاده واگذار شد (که این خود نوعی تبدیل به احسن است)باید در مقابلش ملک خریداری گردد و یا سرمایه گذاری بهتر انجام گیرد.

 

وی همچنین با اشاره به اهمیت معرفی هر چه بیشتر امامزادگان عطیم الشأن به مردم، ادامه داد: بیان کرامات واقعی و ساخت مستند هایی در این زمینه و نیز با فعالیت های عمرانی در اطراف این امامزاگان از راه سازی گرفته تا ساخت مهمانسرا برای زائرانی که قصد ماندن شب را دارند و سایر مواردی که به تناسب هر بقعه ای متغیر است.

 

حجت الاسلام طباطبایی با اشاره به اهمیت تولید فکر و اندیشه و تولید نیروهای دارای ارزش های اسلامی، خاطرنشان کرد: در کنار تولید ثروت و منابع مالی نیاز به تولید فکر واندیشه و نیز تولید نیروهایی دارای ارزش های اسلامی داریم که به نظر می رسد با توجه به حمله شدید دشمن از منافذی مانند فضای مجازی ، لازم است بقاع متبرکه در این زمینه فعالیت های مشخص و بیشتری داشته باشند.

 

وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی دقیق برای استفاده حداکثری از درآمد موقوفات در حوزه تولید، اظهار کرد: با توجه به تدابیر نماینده معزز ولی فقیه و ریاست سازمان در خصوص تولیددام و کشاورزی در اراضی موقوفه،به نظر می رسداستانهایی که از موقوفات کمتری برخوردار هستند مانند استان لرستان، ایلام،چهارمحال و بختیاری و .... در صورت موافقت سازمان به صورت گروهی و زیر نظر متخصصان سازمان وارد این مقوله شوند، تا این استانها هم به مرور قوی شوند.


حجت الاسلام طباطبایی بیان کرد: لازم است تمامی اسناد بایگانی های ادارات، خصوصا بایگانی هایی که قبلا بررسی دقیقی صورت نگرفته مجددا مورد بررسی کامل قرار گیرند.

 

پایان پیام/599

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس بنیاد مستضعفان کشور:

ساخت نیروگاه خرم آباد تجلی خودباوری ملی است

فتاح با اشاره به اینکه یاخت نیروگاه ترکیبی در کشور بومی شده است، گفت: نیروگاه خرم‌آباد تحریم‌ها را درهم‌شکسته و تجلی‌گاه خودباوری شده است.

اخبار برگزیده شبستان