خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ٥ شعبان ١٤٤١

Monday, March 30, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۰۹:۲۲ شناسه خبر : ۸۹۹۶۳۳
شبستان قم گزارش می دهد
مهمان ناخوانده شب عید/کرونا راشکست می دهیم
گرچه روزهای سختی را تجربه می کنیم اما ایران اسلامی روزهای بسیار سخت تری را تجربه کرده و از همه این تجربه ها سربلند بیرون آمده و مطمئنا ویروس کرونا را نیز شکست خواهیم داد.

خبرگزاری شبستان – قم: شیوع ویروس کرونا در چین. این خبری است که چند هفته پیش منتشر شد و جهان را تحت تاثیر قرار داد.


همه خبرها به چین معطوف شده بود و ویروسی که هر چند سال یکبار ظاهر می شود و جدیدترین ورژن آن در چین ظهور کرد.


خبرها از ضربات سنگین اقتصادی به این کشور حکایت داشت. برخی تحلیل ها هم انگشت اتهام را به سوی آمریکا نشانه گرفته و گفتند که آمریکا با شیوع این ویروس درصدد ضربه زدن به اقتصاد چین است.


چند هفته گذشت تا اینکه خبری ما را به شدت غافلگیر کرد؛ کرونا در قم.


اینکه قم چه ارتباطی به چین دارد که این ویروس سریع السرایت وارد قم شد، معلوم نیست. سوالی که علامت سوالی برای همگان شده است، چرا قم؟اما ویروس کرونا بدون توجه به این سوال به سرعت در قم منتشر شد. گسترش این ویروس در قم پس از انتخابات مخابره شد و آژیر قرمز در این شهر به صدا درآمد.


خیابان ها خلوت تر از همیشه، مدارس و دانشگاه ها تعطیل، نماز جماعت و جمعه متوقف، رقابت های ورزشی لغو، بسیاری از مغازه ها تعطیل و مراسم های جشن و تولد و عزا هم برگزار نمی شوند.


مهمترین نکته بحران کنونی، زمان شیوع ویروس کروناست. اسفندماه به شب عید شهرت دارد چرا که خرید عید نوروز در این ایام انجام می شود و بازارها مملو از مردمی است که برای خرید می آیند.


ولی اسفندماه امسال در پرتو ورود مهمان ناخوانده ای به نام کرونا، وضع فوق العاده ای بر جامعه حاکم شده است. مردم از خروج غیرضروری از منزل منع شده و برخی بازاریان به دلیل هراس از سرایت این ویروس ترجیح داده اند در خانه بنشینند.امیدی که فعلا ناامید شده است


آقای زمانی بوتیک لباس دارد و این روزها دلش بسیار پر است. او می گوید: امسال به دلیل شرایط اقتصادی جامعه، اوضاع کاسبی خوب نبود و ما منتظر این روزها بودیم تا بتوانیم جبران ماه های گذشته را بکنیم.


وی ادامه می دهد: اگر نگاهی به بازار بیندازید، همه چیز برای شما روشن می شود. بهمن و اسفند به شب عید شهرت دارد و بازار همیشه شلوغ است اما امسال به دلیل این بیماری شاهد خلوتی بازار ها هستیم.


زمانی تصریح می کند: مردم حق دارند که به بازار نیابند زیرا خبرهای خوبی از کرونا نیست و شیوع آن نیز خیلی زیاد است. پزشکان نیز بر عدم حضور مردم در اماکن عمومی تأکید دارند و بر این اساس مردم فعلا ترجیح می دهند خرید نکنند.جان مهمتر است یا نان؟


بازار روز یکی از منابع درآمد گروهی از مردم قم به شمار می آید. این بازار هر روز در یک منطقه از شهر دایر بوده و به نام روزهای هفته نامگذاری شده است مثل یکشنبه بازار در شهر قائم و دوشنبه بازار در یزدانشهر و جمعه بازار در نیروگاه.


افرادی که هر روز در بازارها به کاسبی می پردازند، در سرمای زمستان و گرمای تابستان بساط خود را پهن می کنند تا رزق و روزی حلال بدست آورند.


ویروس کرونا به این بازارها نیز رحم نکرده است. آقای بختیاری یکی از فعالان در این بازارهاست که می گوید: مردم حق دارند در این اوضاع به بازار روز نیایند چرا که جان آنان در خطر بوده و جان بر خرید مقدم است.


وی ادامه می دهد: جان ما هم این روزها در خطر است و هر لحظه احتمال دارد ویروس کرونا ما را هم بگیرد اما چه کنیم که اگر یک روز در خانه بنشینیم نان زن و بچه مان را در این اوضاع اقتصادی نمی توانیم تأمین کنیم.


بختیاری اظهار می کند: امیدوار بودیم که کار و کاسبی ما در شب عید رونق بگیرد و بتوانیم سرمایه ای هر چند اندک را جمع آوری کنیم اما این روزها باید خدا را شکر کنیم که هنوز به این ویروس مبتلا نشده ایم.کرونا اشتهای غذای بیرونی را کور کرد


سری به رستوران های سطح شهر هم زدیم. ظاهرا تفاوت چندانی میان مشاغل وجود ندارد و کرونا کاسبی رستوران ها را نیز از رونق انداخته است.


با یکی از رستوران داران هم صحبت شدم. می گوید که هر سال در این ایام به دلیل اینکه خانواده ها مشغول خرید هستند، غذای آماده را بیشتر پسندیده و کار رستوران رونق می یابد.


بر اساس گفته این رستوران دار، امسال مردم به دلیل ویروس کرونا و عدم حضور در بازارها و ماندن در منزل، کمتر غذای آماده مصرف کرده و تمایل دارند غذای خانوادگی استفاده کنند.


وی می افزاید: سفارش برای ارسال غذا به منزل نیز کاهش داشته و مردم از صرف غذای بیرون هراس دارند. حتی از پیک ها نیز واهمه دارند و می ترسند فردی که غذا را برای آنان می آورد، مبتلا به ویروس باشد.کالاهایی که در مغازها مانده است


حضور در برخی واحدهای صنفی و گفت وگو با صاحبان این مشاغل نشان می دهد ویروس کرونا علاوه بر گرفتن جان برخی هموطنان عزیزمان و بستری کردن صدها تن از آنان، جان شب عید را هم گرفته است.


مغازه داران و صاحبان صنایع مختلف می گویند برای این ایام تدارک ویژه ای داده و مغازه ها و کارگاه ها را پر کرده اند تا در این ایام به بازار عرضه کنند اما ویروس کرونا آتش را به جان اجناس آنها انداخته است.


بسته شدن مرزها با برخی کشورهای همجوار نیز سبب شده تا کارخانجات نتوانند کالای تهیه شده را به این کشورها صادر کنند و این مساله نیز سبب کاهش رونق اقتصادی جامعه شده است.نمایشگاه بهاره، امسال دیدن ندارد


یکی دیگر از اماکنی که از گزند کرونا در امان نماند، نمایشگاه بهاره است. نمایشگاهی که هر ساله در آستانه عید نوروز برپا می شود و صدها کاسب برای ارائه خدمات با تخفیف به مردم گردهم می آیند.


اما این نمایشگاه امسال به دلیل این مهمان ناخوانده دایر نشده و پس از سال ها شاهد تعطیلی این نمایشگاه هستیم.


این در حالی است که بسیاری از افراد خود را برای حضور در این نمایشگاه ها آماده کرده و جنس خریداری کرده اند و هم اکنون در پرتو تعطیلی این بازار معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار کالاهای خریداری شده آنان است.ویروس کرونا ضربات سنگینی به اقتصاد چین وارد کرده و هم اکنون آمده تا این ضربه را بر اقتصاد ایران وارد کند.


گرچه روزهای سختی را تجربه می کنیم اما ایران اسلامی روزهای بسیار سخت تری را تجربه کرده و از همه این تجربه ها سربلند بیرون آمده و مطمئنا ویروس کرونا را نیز شکست خواهیم داد.

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار:

هریک از موالید ماه شعبان، تذکری برای انسان است

حجت الاسلام والمسلمین طائب گفت: میلاد امام حسین(ع) موجب بیدار شدن انسان از خواب غفلت ، میلاد حضرت ابوالفضل(ع) تاکید وفاداری و میلاد امام سجاد(ع یادآور صحیفه سجادیه ای است که بنده را از خاک نازل به عرش اعلی می رساند.

اخبار برگزیده شبستان