خبرگزاری شبستان

شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

السبت ٣ شعبان ١٤٤١

Saturday, March 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - کانونهای مساجد زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۰۳ شناسه خبر : ۸۹۵۸۴۱
شبستان گزارش می‌دهد
«فهما»؛ فرصت ایجاد شبکه نخبگانی بچه‌های مسجد + آمار آثار و فعالیت‌ها
بنابر اذعان داوران مرحله نهایی نخستین رویداد ملی «فهما» آثار از نظر کمی و کیفی بی‌نظیر و رقابت‌ها بشدت به هم نزدیک است. مهم آنکه این رویداد با ایجاد فرصت نخبه‌شناسی به تشکیل شبکه نخبگانی بچه‌های مسجد کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، نخستین رویداد ملی «فهما (پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران)» از ابتدای هفته جاری (شنبه، 26 بهمن ماه) وارد مرحله نهایی داوری آثار در بخش های متنوع با حضور داوران ممتاز و سرشناس شده است تا این رویداد بی نظیر و اثرگذار مسجدی که با همراهی و مشارکت حداکثری مساجد، کانون های مسجدی و اعضا و فعالان این کانون ها برگزار شده و فصلی جدید از حیات کانون های مساجد را رقم زده است، برترین های خود در بخش های کانونی و استانی به ویژه پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران را بشناسد.

از این رو، مروری داشته ایم بر میزان آثار ارسالی به این رویداد در بخش های مختلف، آثار راه یافته به مرحله نهایی و نیز نظر داورانی که این آثار را به قضاوت نشسته اند.

 

 

 

تشکیل شبکه نخبگانی و استعدادهای برتر بچه های مسجد

 

 

«سعید سعادتی» با اشاره به طی شدن مراحل نهایی داوری آثار و فعالیت ها در نخستین رویداد ملی «فهما»، اظهار کرد: در داوری مرحله پایانی از شخصیت های زبده و متخصص در هر بخش استفاده شده است که جملگی، کمیت و کیفیت آثار ارسالی را شگفت انگیز دانسته و تاکید دارند: این رویداد فرصت کشف و شناسایی استعدادهای ممتاز در فضای معنوی مسجد را فراهم کرده است.

 

به گفته معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور در این رویداد ملی رقابت در برخی شاخص ها به هم نزدیک و آثار ارسالی درخور توجه و تقدیر است البته این امکان وجود دارد که علی رغم ظرفیت در نظر گرفته شده برای موضوعات هجده‌گانه این رویداد، سقف 10 کانون در برخی موضوعات پر نشود.

 

سعادتی تاکید کرد: فهما فرصتی را فراهم آورده که ظرفیت های واقعی کانون های مساجد را شناسایی و برای آینده برنامه ریزی کنیم. چراکه به واسطه این رویداد شناخت ما نسبت به کانون ها هم از نظر کمی و هم کیفی واقعی تر و روشن تر می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت های بالفعل شده در این رویداد ملی، زبده شناسی و نخبه شناسی در کانون های فرهنگی هنری مساجد است که از این طریق می توان شبکه نخبگانی و استعدادهای برتر بچه های مسجد را تشکیل داد.

 

راهیابی 149 کانون به مرحله نهایی داوری بخش قرآن و عترت

 

 

بنابر این گزارش، در بخش قرآن و عترت رویداد ملی «فهما» نزدیک به 1000 کانون مسجدی مشارکت کرده اند که از این میان، 149 کانون به مرحله نهایی راه یافته اند و فعالیت آنها در حوزه هایی همچون برگزاری جشنواره قرآنی «مدهامتان»، اجرای طرح «تلاوت نور» و جلسات تفاسیر و آموزش قرآن توسط داوران ممتاز حجج اسلام «حمید محمدی»، قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و «مجتبی کلباسی»، رئیس مرکز تخصصی مهدویت، «عباس سلیمی»، پیشکسوت قرآنی و نیز «مهدی قره شیخلو»، چهره بین المللی قرآن و رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد.

 

 «عباس سلیمی» از داوران بخش قرآن این رویداد ملی اظهار کرد: یکی از ویژگی های نخستین رویداد ملی «فهما» امکان دیده شدن استعدادها و فعالان قرآنی در دورترین و محروم ترین نقاط کشور است که باید این رویکرد در دوره های بعدی حفظ و تقویت شود.

 

مهم آنکه شاخص قرآن و عترت از میان هشت شاخص تعیین شده در اجرای رویداد ملی «فهما»، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

 

ثبت فعالیت 8 هزار کانون مسجدی در حوزه کتاب و کتابخوانی

 

 

 

بنابر گفته سعادتی، معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور در حوزه «کتاب و کتابخوانی» نیز بیش از هشت هزار کانون از طریق سامانه بچه های مسجد https://bachehayemasjed.ir/ فعالیت های خود را ثبت کرده اند که از این تعداد، 162 کانون به مرحله داوری نهایی راه یافته اند.

فهمیه باب الحوائجی، محسن حاجی زین العابدینی و ابراهیم حیدری داوری فعالیت کانون های مسجدی را در این بخش و در موضوعاتی همچون اجرای طرح «شنبه های کتاب» و برگزاری مسابقات متعدد کتابخوانی به ویژه در مناسبت های ملی مذهبی ارزیابی کرده اند.

 

«محسن حاجی زین العابدینی» از داوران بخش کتاب و کتابخوانی رویداد ملی «فهما»، گفت: خوشبختانه فعالیت های شگفت انگیزی در کانون های مساجد انجام می شود چنان که در مناطق روستایی و دورافتاده که انتظارش را نداشتیم مشارکت بالایی در فعالیت های فرهنگی به ویژه در عرصه کتاب انجام شده و می شود.

 

بنابر گزارش ها، کتاب و کتابخوانی بعد از قرآن و عترت، دومین شاخص برتر این رویداد ملی است.

 

با توجه به آنکه یکی از شاخص های اصلی رویداد ملی «فهما»، «غنی سازی اوقات فراغت» است، فعالیت کانون های مساجد در این بخش نیز با حضور داورانی ممتاز شامل رضا برزگر، مدیرکل حوزه فرهنگی و اردوهای وزارت آموزش و پرورش، حجت الاسلام حجت الله ذاکر، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد، امیرحسین آل اسحاق و شعبانعلی رمضانیان به منظور انتخاب کانون ها و استان برتر انجام شد.

 

رقابت 30 ایده مسجدی برای کسب رتبه برتر

 

در بخش خلاقیت و نوآوری این رویداد نیز نزدیک به 16 هزار ایده و نیز نزدیک به سه هزار طرح فرهنگی در موضوعات مختلف در سامانه بچه های مسجد به ثبت رسیده و ارزیابی شده است که از این تعداد 30 ایده و نزدیک به 40 طرح فرهنگی به مرحله نهایی داوری ها با حضور حجت الاسلام روح الله حزیراوی، معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی، آقابابا، کارشناس ارشد شورای فرهنگ عمومی کشور و روح الله رازینی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) راه یافته است.

 

ثبت و تولید 1700 اثر در بخش سرود

 

 

در بخش سرود نخستین طرح ملی «فهما» 1700 اثر ثبت و تولید شده است که از این میان 25 اثر داوری نهایی می شوند تا برترین های این حوزه نیز مشخص شود. در بخش سرود، آقایان شهروز حقی، امید عرفان پور و مسعود نکویی آثار ارسالی را به قضاوت نشستند.

 

تولید پرتعداد فیلم و نمایش توسط فعالان کانونی

 

این گزارش می افزاید: از 850 اثر شرکت کننده در بخش نمایش رویداد ملی «فهما (پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران)» 30 اثر به مرحله نهایی راه یافته است و با حضور شهرام کرمی، کوروش زارعی و سیدحسین فدایی برای کسب رتبه های برتر داوری شده اند.

 

در بخش فیلم نیز 30 اثر به مرحله نهایی داوری ها راه یافته که با حضور فرهاد قائمیان و انسیه شاه حسینی مورد ارزیابی برای تعیین برترین ها قرار می گیرد.

 

در بخش رسانه و فضای مجازی نیز آثار راه یافته به مرحله نهایی این رویداد ملی با حضور بهروز مینایی، محمدرضا بهمنی و رضا باقری اصل ارزیابی شده اند. بررسی آثار ارسالی به این بخش طی چند مرحله انجام شد که بر اساس آن از میان هزار و 73 اثر رسیده ابتدا 217 اثر انتخاب شدند و پس از ارزیابی توسط هیئت داوران، سرانجام 58 اثر از 47 کانون فرهنگی هنری مساجد کشور به مرحله نهایی داوری این بخش راه یافتند.

 

گفتنی است، داوری نهایی نخستین رویداد ملی «فهما» اواسط هفته آتی به اتمام می رسد و برترین های این رویداد در بخش های کانونی، استانی و پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران در سه برنامه پربیننده رسانه ملی تا 18 اسفند، سالروز ولادت باسعادت مولای متقیان(ع) اعلام می شود.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می‌دهد

مساجد در سالی که گذشت؛ از سیل مهربانی مسجدی‌ها برای سیل‌زدگان تا ورود جهادی به میدان مبارزه با کرونا

راه‌اندازی سیل کمک به سیل‌زدگان، حمایت از کالای ایرانی، بزرگداشت سردار آسمانی و اقدامات جهادی برای مبارزه با کرونا ازجمله عرصه‌هایی است که مساجد و مسجدی‌ها در آنها در سال ۹۸ خوش درخشیدند.

اخبار برگزیده شبستان