خبرگزاری شبستان

شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

السبت ٣ شعبان ١٤٤١

Saturday, March 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - احزاب و تشکل ها زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۵ شناسه خبر : ۸۹۵۸۳۲
عضو مجلس خبرگان رهبری:
نماینده ای که از انجام تکالیف محوله عاجز است، وارد مجلس نشود
آیت الله بطحایی با بیان اینکه مجلس در نظام جمهوری اسلامی مرکز قانون گذاری است و مرکز فوتبال و مشت زنی نیست، گفت: اگر، نمایندگی را به عنوان یک تکلیف و وظیفه بدانید.

خبرگزاری شبستان_ گروه سیاسی _فرزانه تهجا: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی همه پرسی در نظام تصمیم گیری و انتخاب یک فرد سالم، صالح و متخصص در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شورای شهر ، شورا یاری محلات است که در تمامی این موارد انتخاب مردم در تعیین فرد مورد نظر اولین و مهمترین مولفه است در همین رابطه گفتگویی با آیت الله سیدهاشم بطحایی  نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان به شرح زیر ارایه می شود. 

 

مولفه های مشارکت در انتخابات  را توضیح دهید؟

 در موضوع انتخابات دو مسئله مطرح است، اول نمایندگی و وکالت است که این امر یک عقد و قرارداد است و شوخی نیست که افراد خیال کنند در حال بازی هستند. وکلا در این میدان خریدار هستند و مردم فروشنده. نمایندگی یک تعهد دینی، وجدانی در جمهوری اسلامی است و وکلا امانت دار هستند.

وکلا خیال نکنند که حالا تبلیغ کردیم و رأی آوردیم، از این پس برای خود قدرت سیاسی، اقتصادی و امکاناتی کسب کردیم و با این امکانات به دست آمده تاخت و تاز کنیم و فامیل و بستگان را تامین کنیم.

 

نمایندگان در نظام جمهوری اسلامی باید چگونه باشند؟

جمهوری اسلامی ایران نظامی است که بر پایه میلیون ها خون شهید و مجروح و خانواده های داغ دیده بنیان گذاشته شده است. نمایندگی مسئولیت بسیار سنگینی است و باید وجدانی و متعهدانه به عنوان یک تکلیف مانند نماز و حج به وظیفه خود عمل کنند.

 

نمایندگان در ابندای ورود به مجلس شورای اسلامی به کتاب الهی قسم یاد می کنند، این سوگند در محضر قرآن کریم و در پیشگاه احدیت بیان می شود. این نمایندگان سوگند یاد می کنند که امانت دار در راستای امور محوله هستند و نباید فکر کنند که این سوگند فقط صدا و صوت است بلکه این امر در پرونده زندگی آنها ثبت و ضبط می شود و هم در دنیا و آخرت اثرگذار است و اگر به خوبی به وظایف خود عمل کنند، خیر دنیا و آخرت نصیب آنها می شود.

 

جایگاه نمایندگی برای مردم را چگونه می بینید؟

نمایندگی مجلس کاسبی و یا دستاورد کسب قدرت سیاسی و مادی نیست و کاندیداهای انتخاباتی نباید این گونه از نمایندگی مجلس برداشت کنند بلکه باید به عنوان یک وظیفه به آن نگاه کنند و از آن ابزار برای خود و خانواده خود از آن استفاده نکنند.

 

مجلس در جمهوری اسلامی ایران چگونه دیده می شود؟

  مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی  مرکز قانون گذاری است و مرکز فوتبال و مشت زنی نیست و اگر نماینده ای از انجام امور و تکالیف محوله عاجز است، وارد مجلس نشود اما اگر وارد مجلس شد، وظیفه دارد امانتی را که مردم به او داده اند به صورت تکلیف انجام دهد.

 

کاندیدا در تبلیغات خود چه اصولی را باید مدنظر داشته باشند؟

برخی از کاندیداها به عنوان وعده و وعیدهای نقدی و یا نسیه در تبلیغات خود عمل می کنند، تبلیغات نقدی در قالب پذیرایی یا اهدای کادو انجام می شود و یا برخی با پیشنهادهای نقدی تلاش می کنند راه خود را برای حضور در مجلس هموار کنند و پیشنهادهای نسیه نیز به این شکل است که اظهار می کنند که اگر وارد مجلس شدم، برای شما فلان امتیاز و فلان منصب را به دست می آورم.

 

 

انتخاب مردم و مشارکت آنها در تعیین اشخاص تا چه میزانی درشکل گیری یک مجلس موثر است؟

نظام سیاسی کشور نطفه اش در مجلس بسته می شود. اگر نماینده بد و بی تفاوت انتخاب کنیم و به عبارت دیگر رای خود را به سمن بد فروختیم و به پول ناچیزی واگذار کردیم و فرد ناشایستگی انتخاب کردیم، مجلس نیز مجلس ناشایستگان است و از مجلس ناشایستگان دولت ناشایستگان تولید می شود و دولت ناشایسته در اداره کشور و مملکت یا مغرض است و یا ناشی و یا عاجز است و مردم نیز بر سر خود می کوبند که دولت دروغ می گوید و یا به تکالیف خود عمل نمی کند اما باید بگوییم وقتی شما انتخاب بدی داشتید، خشت اول را کج می نهید تا ثریا می رود دیوار کج.

 

 وقتی فرد بازیگر را به عنوان نماینده انتخاب می کنید که وارد مجلس شود، این نماینده معامله گر است و از میان نمایندگان معامله گر وزیر معامله گر انتخاب می شود و بعد مردم بر سر خود می زنند که وزیر و وکیل ما بد است. ملت ایران آنچه بکارید درو می کنید و گول شب نشینی ها، پیشنهادها، خنده ها و روبوسی ها را نخورید. مراقب باشید آنچه در آینده به سر ما می آید، بذری است که امروز می کارید. اگر وزیر و وکیل بدی داشتید از همین انتخابات ما بوده است.

ویژگی یک نماینده اصلح را توضیح دهید؟

اصلح و صالح یعنی فردی که آدم خوبی محسوب می شود و پرهیزگار است و حلال و حرام را می داند، عفت و امانت را درک کرده و خدمتگزار است. نماینده صالح در مجلس از اموال بیت المال و اتومبیل بیت المال استفاده نمی کند و در پذیرایی های خود از منابع دولتی اتخاذ نمی کند.

نتیجه یک مجلس ناکارآمد را بفرمایید؟

اگر فردا دچار مجلسی می شویم که به درد نمی خورد و به کار ما نمی آید و همه فریاد می زنند که معضلات این گونه است و به فکر حل مشکلات مردم باشید، این همان چیزی است که مردم انتخاب کردند. بازیگری را انتخاب کرده اید که وقتی در رقابت برنده شد، تکالیف خود را پشت گوش می اندازد. مجلس بازیگر ربطی به نظام جمهوری اسلامی ندارد و این همان انتخابی است که مردم کرده اند و این همان نانی است که مردم با انتخاب خود پخته اند. امروز باید همه ما حواس مان باشد که چه کسی را انتخاب می کنیم. موقعیت انتخابات بسیار حساس است و به لحاظ حضور مردم نیز باید بگوییم که دشمن تمام سایت ها و ماهواره های خود را بر روی دوم اسفند رصد کرده است تا هدف خود را در عدم مشارکت مردم محقق کند.

دشمن در مورد مشارکت مردم در انتخابات چه برنامه ای پیاده می کند؟

امروز دشمنان دل خوش کردند که دوم اسفند صف رأی دهندگان خلوت باشد تا از این موضوع اظهار خوشحالی کنند اما اگر مشارکت مردم بالا باشد، خاری در چشم دشمنان نظام اسلامی است مانند 22 بهمن که دشمنان انتظار نداشتند و همه آنها دماغ سوخته شدند. در دوم اسفند نیز مردم باید با مشتی محکم با مشارکت خود بر دهان دشمنان بزنند، یعنی حفظ استقلال، امنیت، عزت و شوکت مردم در مشارکت بالا در انتخابات است/.

پایان پیام/34
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا مطرح کرد:

همکاری همگانی برای عبور از مشکل کرونا، بزرگترین عیدی/ لزوم اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برای سرعت بخشیدن به روند خلاصی از بلیه کرونا

روحانی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را برای رهایی سریعتر از بلیه کرونا، ضروری و به نفع همگان دانست و ضمن قدردانی از همکاری و همراهی مردم در اجرای این طرح مهم، تاکید کرد: باید در برابر این مردم تواضع کنیم.

اخبار برگزیده شبستان