خبرگزاری شبستان

شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

السبت ٣ شعبان ١٤٤١

Saturday, March 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۰۹:۰۷ شناسه خبر : ۸۹۵۵۳۲
یک نویسنده:
«از همه مهربان تر» تبیین خداشناسی برای کودکان است
حجت الاسلام مهاجرانی گفت: کودکی که با مفاهیم اولیه خداشناسی آشنا می شود در تمام پدیده ها نشان خدا را می بیند و درک او از جهان هستی عمیق تر می شود.

خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- مریم داوری: «حجت الاسلام سید محمد مهاجرانی» متولد 1348 در اراک از نویسندگان و شاعران خردسال، کودک و نوجوان است که کتابهای زیادی در حوزه مذهبی در قالب شعر و داستان برای کودکان و نوجوانان نوشته است. زیر درخت خرما، عطر گل سرخ، مجموعه هفت جلدی رنگین کمان دعا، مجموعه 6 جلدی دوست عزیزم خدا، مجموعه 20 جلدی داستانهای دوستی، چشمه های نور ایران، حاجی کوچولو چادر آسمانی، سوار کارقهرمان، مدرسه رمضان، هدیه های پیامبر(ص)، مردمان خوب ایران، مثل مهتاب، ماهی، درخت، در کنار هم و داستانک های حجاب از جمله کتابهایی حجت الاسلام مهاجرانی است. به منظور اطلاع از اثر جدید این نویسنده و شاعر گفتگویی با وی ترتیب دادیم که بدین شرح است:

 

در حال حاضر چه اثری در دست چاپ دارید؟

مجموعه دو جلدی «از همه مهربان تر» با تصویرگری خانم منصوره محمدی از سوی انتشارات به نشر به زودی منتشر می شود. تصویرسازی این مجموعه به پایان رسیده است و انشاءالله تا آخر سال چاپ می شود.

 

موضوع «از همه مهربان تر» چیست؟ و در چه قالبی نوشته شده است؟

 این مجموعه دوجلدی با موضوع خداشناسی در قالب داستان نوشته شده است. هر کدام از مجلدها 16 صفحه دارند. هر کتاب شامل یک داستان است. در قالب یک داستان کوتاه ویژگی ها و صفات خداوند متعال برای کودکان معرفی می شود.

 

مخاطب «از همه مهربان تر» چه گروه سنی را شامل می شود؟

 مخاطب این مجموعه گروه سنی ب یعنی دوم و سوم ابتدایی هستند.

 

مجلدهای «از همه مهربان تر» چه عناوینی دارند؟

عناوین این دو جلد «گنجشک های برفی» و «هزار نفر هزار روز» است که هر دو را با موضوع خداشناسی برای کودکان نوشتم. در این مجموعه توانمندی و قدرت خداوند برای کودکان تبیین می شود. شخصیت اصلی داستان «هزار نفر هزار روز» بچه ای است که تصمیم می گیرد گل های اطراف خانه شان را آب دهد. او گل های کوچه و خیابان را آب می دهد اما به فکر گل های کوه ها ، جنگل ها و دشت ها می افتد و اینکه فرصت و توانی ندارد که به آن گل ها نیز آب دهد و نگران آبیاری آنها می شود. سپس بعد از اتفاقاتی کودک متوجه می شود که کار آبیاری آن گل ها را خداوند انجام می دهد. در کتاب «گنجشک های برفی» پسر دلش به حال گنجشک ها در هوای سرد می سوزد. روزی گنجشکی به کف حیاط خانه آنها می افتد و دیگر نمی تواند پرواز کند. پسر به تن گنجشک لباس پشمی می کند که سرما نخورد اما می بیند که گنجشک قادر به حرکت نیست چه برسد که بخواهد پرواز کند. در این داستان نیز به نوعی کودک متوجه حکمت و تدبیر خداوند می شود که به هر موجودی در هر شرایطی کمک می کند.

 

آیا مجموعه «از همه مهربان تر» را ادامه می دهید؟

طرح اولیه کار بدین صورت بود که چند بار بازنویسی شد و ظریف کاری هایی برای درک بهتر کودکان اعمال گردید. طرح نهایی من 10 جلد بود و به دلایلی به نشر دو جلد آن را می خواهد چاپ کند. دو جلد را برای به نشر فرستادم. قرار بود مابقی مجلدها را ارسال کنم که گفتند بیشتر از دو جلد نمی توانیم، چاپ کنیم. در حقیقت این کار یک مجموعه 10 جلدی است.

 

آیا قصد ندارید هشت مجلد دیگر«از همه مهربان تر» را چاپ کنید؟

 تمام مجلدهای «از همه مهربان تر» اتود زده شده و طرح کلی موجود و آماده است و احتمالا برای انتشار آنها با ناشر دیگری مذاکره می کنم که انشاءالله در آینده به چاپ برسد.

 

در کتاب«از همه مهربان تر»برای ایجاد جذابیت چقدر به تصویرگری توجه کردید؟

در مجموعه «از همه مهربان تر» تصویرگری به خوبی صورت گرفته است و خانم محمدی در این زمینه سنگ تمام گذاشته اند. تصویرگری کتاب بسیار مهم و مکمل متن است؛ جایی که نوشته من نویسنده جذابیت نداشته باشد از طریق تصویرگری خوب کامل خواهد شد.

 

تبیین خداشناسی برای کودکان چه آثار و نتایجی دارد؟

 پرداختن به موضوع خداشناسی برای گروه سنی کودک و نوجوان دارای اهمیت است. با توجه به حافظه قوی کودکان از ابتدا باید آنها را با مفاهیم دینی به زبان ساده آشنا کرد. کودکانی که از ابتدا با مفاهیم دینی آشنا می شوند، نوع نگاه شان به جهان تغییر می کند و با کودکانی که با این مفاهیم آشنا نیستند، تفاوت دارند. کودکی که با مفاهیم اولیه خداشناسی آشناست وقتی به پدیده ها نگاه می کند، نشان خدا و علم و تدبیر خدا را می بیند و عشق و علاقه او به پروردگار و درک او از جهان هستی بیشتر می شود. چنین تغییر نگرشی، تغییر اخلاق و رفتار را در پی دارد. مسئله فقط آموزش خداشناسی نیست. وقتی کودک در هر پدیده ای اثری از خدا ببیند، ارتباط اش با خدا قوی تر می شود و این مسئله در اخلاق و رفتار او اثر می گذارد. چنین کودکی در آینده کمتر دچار یأس و ناامیدی می شود، اخلاق و رفتار او پسندیده تر خواهد بود. علامه طباطبایی فرمودند« اگر کسی ارتباط اش با خدا قوی شود، نیازی به استاد اخلاق ندارد و زندگی اش رنگ و بوی خدایی می گیرد». اگر ارتباط فردی با خدا کمرنگ باشد در تک تک رفتارهای او اثر می گذارد و احتمال خطا و رفتارهای نادرست از چنین فردی بیشتر است.کودکی که خدا و صفاتش را می شناسد زمانی که با پدیده های مختلف آشنا می شود و همین طور در کوه، فصل ها ، گل و هر چیز دیگری حضور خدا را می بیند. کودک می بیند که همه چیز از خدا با او سخن می گوید. در فصل بهار، بهار را در همه چیز و خدایی که بهار را آفریده را در همه چیز می بیند.

 

مجموعه «از همه مهربان تر» نخستین مجموعه خداشناسی است که برای کودکان نوشتید یا به غیر از آن آثار دیگری هم دارید؟

تاکنون چندین کتاب در قالب مجموعه با محوریت خداشناسی برای کودکان نوشته ام. یکی از آنها «خدای ما چه جوریه» است که یک مجموعه 20 جلدی است. این مجموعه از سوی انتشارات قدیانی منتشر شده است. مجموعه دیگر خداشناسی خردسالان نام دارد که در 20 مجلد از سوی انتشارات جمکران به چاپ رسیده است. یک مجموعه شش جلدی با عنوان «خدای خوب من» برای کودکان نوشتم که از سوی انتشارات مدرسه به چاپ رسیده است.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:

«پیک امید مجازی» همراه بچه ها در روزهای کرونایی است

زمردیان از ارائه برنامه های فرهنگی و آموزشی همچون نمایش فیلم و تئاتر، قصه گویی، کتابخوانی و معرفی کتاب در قالب طرح پیک امید مجازی در روزهای کرونایی خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان