خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

السبت ١٠ شعبان ١٤٤١

Saturday, April 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۰۸:۱۶ شناسه خبر : ۸۹۴۳۰۷
یک جامعه شناس مطرح کرد:
نبود درک منطقی دهه هفتادی ها از ازدواج
اصولا متولدین دهه هفتاد چشم انداز هایی که از زندگی دارند، براساس درک منطقی نیست و احساساتی تصمیم به ازدواج می گیرند و در زندگی زناشویی دچار مشکل می شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، سهم زنان دهه هفتادی در طلاق بیشتر از سایر دهه ها است. دهه هفتادی ها زنان زیر 30  سال هستند. طبق اعلام سازمان ثبت احوال زنان دهه هفتاد در سنین پایین ازدواج می کنند و کمتر از یک سال به زندگی زناشویی پایان می دهند و طلاق می گیرند. سپس کمتر از یکسال هم ازدواج مجدد می کنند.

بررسی های سازمان ثبت احوال  نشان می دهد، میانگین سن طلاق برای متولدان سال های دهه پنجاه 38.6 و برای متولدان نیمه اول و دوم دهه شصت به ترتیب .31.3 و 26.5 سال بوده است. کاهش چشمگیر میانگین سن در زمان طلاق متعلق به متولدان دهه 70 به بعد یعنی زنان زیر 30 سال بوده است.

به طور میانگین متولدان نیمه اول دهه هفتاد در 22 سالگی و متولدان نیمه دوم دهه هفتاد و نیمه اول دهه 80 به ترتیب  در 18 و 15 سالگی طلاق را تجربه کرده اند.

 

توجه به روند افزایشی سهم ازدواج مجدد در میان متولدان نسل های جوان تر نسبت به نسل های قدیم می تواند نشان دهنده بروز الگوهایی متفاوت از گذشته برای زندگی مشترک، ازدواج و طلاق و بازگشت به زندگی مشترک پس از طلاق به صورت بازازدواج باشد.

 

در همین ارتباط  با «امان الله قرایی مقدم» جامعه شناس به گفتگو پرداختیم که در زیر می خوانید:

 

طبق اعلام ثبت احوال طلاق میان دهه هفتادی ها زیاد است از نظر جامعه شناسی دلیل آن را توضیح می دهید؟

 

اصولا متولدین دهه هفتاد  چشم انداز هایی که از زندگی دارند، براساس درک منطقی نیست و احساساتی تصمیم به ازدواج می گیرند.

 

از سال 1356 برروی طلاق تحقیقاتی انجام دادم، به عواملی همچون نبود درک منطقی، ازدواج از طریق تماس تلفنی، خیابانی، مجازی و بدون مداخله خانواده دست یافتیم.

 

طی نشدن دوران نامزدی طلاق را بالا می برد. همچنین داشتن روابط نامشروع هم پیش از ازدواج به طلاق دامن می زند.

 

به نظر شما در جامعه امروزی که روابط پیش از ازدواج افزایش یافته است باز هم می تواند علت اصلی طلاق قرار گیرد؟

بله. ریشه های فرهنگی جامعه در پسران و دختران متفاوت است. چون پسر ایرانی با همه روابط غیرمتعارف دلش می خواهد زنی که می گیرد پاکدامن باشد.

 

یکی از دلایل افزایش طلاق مکرر روابط های زیاد پیش از ازدواج و طلاق های مکرر است. چون افراد همواره زندگی زناشویی خود را با روابطی که در گذشته داشته اند یا فرد مقابل داشته باشد، می سنجد یا مرور می کند.

 

همین مسئله موجب می شود تا رسوبات فرهنگی به حرکت در آید.این فرد دلبستگی و پیوستگی به زندگی پیدا نمی کند. از همین رو مرتبا طلاق در این نوع افراد افزایش می یابد.

 

چرا اغلب دختران سن پایین با پسرانی که اختلاف سنی زیادی با آن دارد ازدواج می کنند؟

دختران با سن پایین با پسران سن بالا که امکانات مالی داشته باشند، ازدواج می کنند. هر چه اختلاف سنی بالا می رود، دلبستگی کمتر می شود. چون درک درستی از زندگی ندارند وارد زندگی زناشویی که می شوند متوجه خواهند شد که تنها امکانات مالی نمی تواند خوشبختی برای زندگی بیاورد و نیازهای آن ها را برآورد کند.

امروز تنوع طلبی افزایش یافته است و میزان خواست ها و اهدافی که افراد از زندگی دارند، منطقی نیست و زیاد خواه شده اند. در گذشته مادران با کمترین امکانات دوام می آوردند اما همسر امروزی چشم وهم چشمی دارد.

 

به عوامل  دیگر نیز اشاره می کنید؟

کمرنگ شدن ارزش های معنوی یکی دیگر از علل افزایش طلاق است. با وجود رسانه های غربی، افراد دچار غرب زدگی شده اند.

 

ما وظیفه مداری را به دختران و پسران یاد نداده ایم. در گذشته مادران این وظایف را از مادران خود می آموختند اما امروزه این مهارت ها آموزش داده نمی شود.

 

چه راهکارهایی برای پیشگیری از افزایش طلاق هم ارایه می دهید.

فساد و بروز آسیب های اجتماعی از بیکاری می آید. باید اشتغالزایی کنیم. باید همانند گذشته معرف ازدواج  وجود داشته باشد. کسی که در گذشته به دیگران دختر یا پسر معرفی می کرد، یک روانشناس، مددکار اجتماعی و محله شناس بود. می دانست چه کسی چه شرایطی دارد و چه دختری برای چه پسری مناسب است. در حال حاضر در ازدواج بزرگتر ها کمتر دخالت می کنند. فرد با یک تلفن یا در شبکه های مجازی با فرد دیگر آشنا می شود و ازدواج می کنند بدون اینکه تناسب فرهنگی داشته باشند.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد

بلاگری شغلی نوظهور اما پردرآمد

اگر در گذشته بازیگران و فوتبالیست ها در میان مردم شناخته شده بودند و باید در قاب سینما و تلویزیون قرار می گرفتند تا مشهور و معروف می شدند اکنون مردم عادی هم فارغ از این هنرها و تنها کافی است در قاب شبکه های اجتماعی قرار گیرند تا معروف شوند.

اخبار برگزیده شبستان